*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

CSU Sibiu - CSM Bucuresti 63 - 88 (20-22, 15-24, 13-21, 15-21)

In perioada 11 - 13 septembrie 2010, la sala Transilvania din Sibiu, a avut loc Memorialul Elemer Tordai. La acest turneu, au participat echipele CSU Sibiu, CSM Bucuresti, BCMUS Pitesti si Energia Rovinari, conform www.csusibiu.ro .

In ultima zi a turneului, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Energia Rovinari – BCMUS Pitesti 84 – 75 si CSU Sibiu – CSM Bucuresti 63 – 88.

Sfertul 1  Echipa sibiana incepe meciul cu urmatorul 5 : Brown, Masiulis, Loyd, Haiduc si Harrison. CSM Bucuresti incepe cu Macaveiu, Waterstrad, Paul, Tudosa si Herdon. Dupa primele 5 minute scorul este de 10-2 in favorea universitarilor. Dupa o greseala personala a lui Mihnea Haiduc, Mihai Paul beneficiaza de 2 aruncari libere, ocazie cu care reduce diferenta de pe tabela (10-4). Cu 2 minute inaintea finalului primului sfert, se produc in ambele echipe schimbari. In tabara Sibiului iese Masiulis si intra Craciun, iar la CSM Bucuresti Maceviu si Vizitiu sunt inlocuiti cu Dzambici si Santana. Cu 4 secunde inainte de final Cristi Craciun reuseste un cos cu fault, scorul fiind 20-20 la finalul celor 10 minute de joc.

Sfertul 2  Audrius Prakuraitis incepe sfertul 2 cu Loyd, Craciun, Dinu, Masiulis, Tanase. Cu 4 minute inaintea pauzei, bucurestenii incep sa se distanteze de sibieni prin aruncarile de 3 puncte, scorul inregistrandu-se 35-46 la finalul celor 2 sferturi.

Sfertul 3 este inceput de Masiulis, Loyd, Brown, Harrison si Haiduc, iar pe celalalta parte Dzambici, Herdon, Santana, Tomic si Paul.Ca si in sfertul precedent, bucurestenii reusesc sa pastreze o diferenta mare pe tabela de scor. Dupa 6 minute de joc, se produc schimbari la ambele echipe. Ies de pe teren Rade Dzambici, fiind inlocuit de Tudose si Masiulius, inlocuit de Cristi Craciun. Dupa sfertul 3, universitarii erau condusi cu scorul de 48-67 de catre echipa oaspete.

Sfertul 4 a fost un “sfert al romanilor” din partea Sibiului si dupa prima jumatate de sfertului 4 din partea bucurestenilor. CSM Bucuresti castiga meciul impotriva echipei CSU Atlassib Sibiu cu scorul de 63 – 88., in cadrul memorialului Elemer Tordai, organizat la Sibiu.

Principalul marcator al sibienilor, a fost Mihnea Haiduc cu 11 puncte (4x2, 1x3), urmat de Craciun 10 puncte (5x2), Dinu si Loyd ambii cu 7 puncte. Echipa antrenata de Audrius Prakuraitis inregistreaza un procentaj de 43 % (19/44) la aruncarile de 2 puncte , pe cand echipa CSM Bucuresti are un procentaj de 60% (26/43).La aruncarile de 3 puncte Sibiul inregisteaza un procentaj de 26 % (7/26), iar CSM Bucuresti inregistreaza un procentaj de 42% (8/19)  La capitolul recuperari, echipa sibienilor are 25 de recuperari (9 ofensive, 16 defensive), spre deosebire de echipa bucurestenilor care au 34 de recuperari (7 ofensive, 27 defensive). In cazul liberelor, sibienii reusesc 4/8 (50%), pe cand bucurestenii 12/15 (80%). De la oaspeti, cei mai buni jucatori au fost Tomic cu 22 de puncte (10x2), urmat de Rade Dzambici cu 16 puncte (3x2, 3x3).