*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - U Cluj 58 - 61

CSU Sibiu a pierdut cu scorul de 58 - 61, in fata finalistei din sezonul trecut, U Cluj-Napoca. Echipa antrenata de Audrius Prakuraitis incepe meciul cu : Nick Bradford, Earl Brown, Cristi Craiun, Arturas Masiulis si Jarryd Loyd. Marcel Tenter incepe meciul cu : Paul Chetreanu, Zoran Krstanovic, Claudiu Fometescu, Mihai Silvansan si Kyndall Dykes.

Primul sfert este castigat de echipa sibiana cu scorul de 19-16. Brown a dus scorul la 9 - 4 in favoarea sibienilor (min 4), dar Clujul egaleaza, prin Dykes, in minutul 6, aducand scorul la 9-9.

Sfertul 2 se incheie cu scorul de 30-29. Sfertul Inceput de sfert bun pentru sibieni, prin reusitele lui Calota si a lui Craciun de 3 puncte.

Sfertul 3 se incheie cu scorul de 36-38. Inceput slab pentru Sibiu, prin greselile lui Calota, Masiulis si Loyd. Spre finele acestui sfert, CSU Sibiu, pierde 5 atacuri consecutive, moment in care Clujul incepe incet sa se distanteze pe tabela de marcaj.

Meciul se incheie cu scorul de 58-61. Sfertul 4 a fost sfertul in care greselile personale au fost la inaltime in echipa sibiana, Earl Brown si Arturas Masiulis, dar si in echipa clujeana, Claudiu Fometescu, toti trei parasind terenul de joc dupa acumularea celor 5 greseli personale.

Cel mai bun marcator al echipei CSU Sibiu  a fost Michael Harrison (12 pct, 6/7 - 2pct) , urmat de Octavian Popa Calota – 11 pct (3/5- 2pct, 5/6 – aruncari libere) si Arturas Masiulis cu 10 pct (5/10 – 2pct). Cel mai bun marcator al echipei U Cluj a fost Zoran Krstanovic 20 pct (5/9 – 2pct, 1/3 – 3 pct, 7/7 – aruncari libere), urmat de Kyndall Dykes cu 14 pct (5/12 – 2 pct, 4/7 – aruncari libere) si Milos Pesic cu 12 pct (2/4 – 2 pct, 2/4 – 3 pct, 2/4 – aruncari libere).

In privinta procentajelor, CSU Sibiu a avut un procentaj de 51% (20/39) la aruncarile de 2 puncte, spre deosebire de U Cluj care a avut 39% (15/38). In cazul procentajului privind aruncarile de 3 pct, CSU Sibiu conduce, avand 21% (4/19), pe cand U Cluj are 17% (3/17). La capitolul aruncari libere clujenii stau mult mai bine, inregistrand un procentaj de 68% (22/32), pe cand sibienii au inregistrat un procentaj de 40% (6/15).

Etapa cu numarul III  va avea loc , miercuri, 13 octombrie, cand CSU Sibiu, intalneste in deplasare pe BC Miercurea Ciuc.