*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu pierde la Oradea, scor 81-56 (13 ianuarie 2007)

Sustinuta la Oradea de aproximativ 20 de suporteri sibieni, care au facut deplasarea pe cont propriu, CSU Atalssib Sibiu a pierdut clar cu scorul de 81-56 (23-10, 19-15, 21-15, 18-16), meciul cu echipa locala CSM Oradea.

Acest meci a fost primul din acest sezon pentru americanul Brian Evans, reintors la Sibiu in pauza competitionala, dupa ce la sfarsitul lunii septembrie, antrenorul Mircea Vulc a renuntat la serviciile sale. Brian Evans a jucat 34 de minute, marcand 13 puncte, insa in jocul lui s-a simtit oboseala acumulata pe drum, el sosind in Sibiu joi seara.

In sfertul 2 al meciului, a avut loc un incident intre o parte a jucatorilor celor doua echipe. Dupa cateva imbranceli, 8 jucatori au fost eliminati, iar Vio Mocanu nu a mai continuat partida fiind accidentat, dupa ce Ronald Blackshear, impins de un jucator advers, a cazut pe piciorul lui. De la CSU Atlassib Sibiu au fost eliminati Donald Little, Ronald Blackshear, Darnell Clavon si Alex Kovacs, iar de la gazde Lajos Szijarto, Boban şi Rares Apostol.

Pentru CSU Sibiu, situatia din clasament nu foarte buna, dupa 14 etape, CSU Sibiu a acumulat 8 victorii si 6 infrangeri. Urmatorul meci este sambata 20 ianuarie 2007, impotriva echipei din Pitesti.