*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - BC Timisoara 91 - 81

CSU Sibiu a câștigat meciul jucat împotriva echipei BC Timișoara cu scorul de 91 – 81 (23-24, 17-15, 24-21, 27-21), revanșându-se într-o oarecare măsură pentru eliminarea suferită în primul tur al play-off-ului sezonului trecut, când timișorenii au obținut calificarea în semifinale chiar în Sala Transilvania. Acest meci a însemnat revenirea lui Milos Pesic la formația bănățeană, dar și debutul lui Ivan Miskovic, care în returul sezonului trecut a evoluat la CSU Sibiu.

Primul sfert s-a încheiat cu scorul de 23-24, după ce oaspeții conduceau cu 21-14 în minutul 9. De remarcat că ultimele patru coșuri marcate în acest prim sfert au fost reușite din spatele semicerului, trei pentru gazde (două consecutive Earl Brown și unul LeVar Seals) și unul pentru echipa timișoreană, semnat de Nenad Markovic. La pauză echipa sibiană avea avantaj de 1 punct, după un sfert doi echilibrat, când cea mai mare diferență între cele două echipe a fost de 5 puncte, 40-35 pentru sibieni în minutul 9, urmată de două coșuri reușite de oaspeți, scorul după prima repriză fiind 40-39. A doua repriză a început la fel de echilibrat, în minutul 4 scorul fiind 48-48. Apoi oaspeții au început să se distanțeze pe tabela de marcaj după ce Milos Pesic a reușit două aruncări de trei puncte, scorul devenind 50-57 când mai erau de jucat patru minute din acest sfert. Însă sibienii au revenit excelent în joc datorită celor trei aruncări din spatele semicercului reușite de LeVar Seals (două consecutive) și Earl Brown. Sfertul trei s-a încheiat cu scorul de 64-60 pentru echipa gazdă. În ultimul sfert sibienii au fost în permanență la conducere pe tabela de marcaj, câștigându-l cu scorul de 27-21, pentru o diferență de 10 puncte la finalul jocului.

Principalul marcator al echipei sibiene a fost LeVar Seals, care a reușit 25 de puncte (4x3) și 4 pase decisive, fiind urmat de Michael Harrison cu 18 puncte și 7 recuperări și Earl Brown cu 16 puncte (4x3) și 4 pase decisive. Arturas Masiulis a contribuit și el cu 11 puncte și 8 recuperări (cele mai multe pentru gazde). De cealaltă parte, Milos Pesic a reușit 23 puncte (3x3) la revenirea în echipa timișoreană, fiind urmat de Darko Habus cu 19 puncte (4x3) și 5 pase decisive și Nicholas Covington cu 12 puncte și 4 pase decisive. Singurul jucător care a reușit double-double a fost Dan Păltinișanu, cu 11 puncte și 12 recuperări. În ceea ce-l privește pe Ivan Miskovic, acesta a reușit la debutul pentru echipa oaspete 5 puncte (marcate în prima repriză) și 5 recuperări. La aruncările de două puncte, sibienii au avut un procentaj de 48,9% (23/47), la trei puncte 52,6% (10/19) și 62,5% la aruncările libere (15/24), LeVar Seals fiind primcipalul marcator și la acest capitol, fructificând 9 aruncări din cele 12 de care a beneficiat. Echipa vizitatoare a avut un procentaj de 48,7% la două puncte (19/39), 44% la trei puncte (11/25) și 58,8% de la linia de libere (10/17).

Etapa viitoare, echipa antrenată de Audrius Prakuraitis se deplasează la CS Otopeni, pentru confruntarea cu echipa la care evoluează Cortney Scott, fost jucător al sibienilor în sezonul 2008/2009.