*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CS Otopeni - CSU Sibiu 74-72

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat în deplasare împotriva echipei CS Otopeni cu scorul de 72-74 (18-19, 18-17, 16-19, 20-19). Partida s-a desfășurat sub semnul echilibrului, trei din cele patru sferturi încheindu-se la diferență de un punct (primul în favoarea gazdelor, iar cel de-al doilea și cel de-al patrulea în favoarea sibienilor). Doar sfertul al treilea a fost câștigat la trei de puncte de cei din Otopeni și s-ar putea spune că acest lucru a fost într-o anumită măsură decisiv în stabilirea învingătoarei acestui meci foarte echilibrat. Ambele echipe s-au succedat la conducerea partidei, cea mai mare diferență de scor în favoarea echipei sibiene fiind de 8 puncte, 36-28 când mai erau 3 minute până la pauza mare (la pauză scorul a fost egal 36-36), iar gazdele au avut cea mai mare diferență de scor cu 4 minute și jumătate înainte de final, 68-61. Când mai erau doar 14 secunde de joc, Earl Brown a restabilit egalitatea, 70-70. Ultimele 6 puncte ale partidei au fost marcate de la linia de libere, echipa din Otopeni impunându-se la diferență de 2 puncte.

Principalii marcatori ai echipei sibiene au fost Michael Harrison, 19 puncte și 10 recuperări și LeVar Seals tot cu 19 puncte (5x3 din 13 încercări) și 7 recuperări (toate defensive). Michael Harrison a fost singurul jucător de pe parchet care a reușit double-double. Cei doi au fost urmați de Arturas Masiulis, care a reușit 13 puncte și 8 recuperări și Mihnea Haiduc, care a contribuit cu 11 puncte (2x3) și 3 recuperări. Pentru adversari, principalul marcator a fost Aleksandar Belanovic, care a reușit 19 puncte (1x3) și 6 recuperări, secondat de fostul jucător al sibienilor, Cortney Scott cu 18 puncte (2x3) și 9 recuperări și Slobodan Popovic cu 14 puncte. La aruncările de două puncte, sibienii au avut un procentaj de 43,7% (14/32), la trei puncte 37,5% (9/24) și 17 aruncări fructificate la linia de libere din cele 22 de care a beneficiat, pentru un procentaj de 77,2%. De cealaltă parte, procentajul echipei gazdă la aruncările de două puncte a fost de 54,7% (23/42), 26,6% la trei puncte (4/15) și 66,6% la aruncări libere (16/24).

Etapa viitoare echipa antrenată de Audrius Prakuraitis revine în Sala Transilvania pentru a primi vizita echipei CSM București, formație la care evoluează un alt fost component al sibienilor în returul sezonului trecut, Paul Justin „Boomer” Herndon.