*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

Politehnica Iasi - CSU Sibiu 63-84

CSU Sibiu a câştigat cu scorul de 84-63 (28-16, 18-9, 15-19, 23-19) meciul disputat la Iaşi împotriva Politehnicii. Michael Harrison nu a jucat în această partidă, nefiind refăcut după accidentarea suferită în meciul câştigat acasă împotriva celor de la CSM Bucureşti. Sibienii au început foarte bine meciul, conduceau cu 10-0 în minutul 3 şi au terminat primul sfert la o diferenţă de 12 puncte. În cel de-al doilea sfert oaspeţii au înscris dublul punctelor reuşite de gazde, făcând ca scorul la pauză să fie 46-25 în favoarea lor. Ultimele puncte în acest sfert i-au aparţinut lui Octavian Popa Calotă, care a înscris când mai erau 1 minut şi 25 de secunde până la pauza mare, iar până la final nimeni n-a mai reuşit să adauge nimic în contul vreunei echipe. A două repriză a debutat cu 5 puncte înscrise de gazde, ieşenii reuşind să şi câştige sfertul al treilea la o diferenţă de 4 puncte, 19-15. Ultimele 10 minute ale meciului au început şi s-au terminat cu câte un coş înscris de Arturas Masiulis, iar sibienii s-au impus la final la 21 de puncte diferenţă.

Principalul marcator al sibienilor a fost, în premieră, Arturas Masiulis, care a reuşit 22 de puncte şi 11 recuperări, urmat de Mihnea Haiduc, cu 15 puncte şi 10 recuperări şi LeVar Seals cu 15 puncte şi 9 recuperări. Octavian Popa Calotă a contribuit cu 12 puncte şi 4 pase decisive, iar Jarryd Loyd a adăugat şi el 10 puncte şi 4 pase decisive. Cele mai multe pase decisive ale meciului au fost reuşite de către Earl Brown, care a avut 7. Pentru gazde, principalii marcatori au fost Leroy Dawson cu 23 de puncte, 6 recuperări şi 6 pase decisive, Bryan McCoullough cu 18 puncte şi 6 recuperări şi Mădălin Nicolae cu 9 puncte şi 6 recuperări.

La aruncările de două puncte, sibienii au avut un procentaj de 60,8% (28/46), la trei puncte 28,5% (6/21), iar la aruncările libere 52,6% (10/19). De cealaltă parte, procentajul la aruncările de două puncte a fost de doar 32,5% (18/51), la trei puncte 30% (6/20) şi 75% la linia de libere (9/12). Doar 7 jucători de pe teren au beneficiat de aruncări libere pe parcursul meciului, 3 de la gazde şi 4 de la oaspeţi.

Etapa viitoare baschetbaliştii antrenaţi de Audrius Prakuraitis revin în Sala Transilvania pentru a primi vizita echipei bucureştene Steaua.