*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

AMICAL: BC Mures - CSU Sibiu

Marți, 11 ianuarie 2011, cu începere de la ora 17:00, LIVE video pe http://www.csufans.ro/chat/index.php veți putea urmări întâlnirea amicală dintre BC Mureș și CSU Sibiu.

În această pauză competițională, BC Mureș i-a transferat pe Andrei Căpușan, extrema echipei naționale a României, care și-a reziliat contractul cu Energia Rovinari, unde a avut în cele 15 partide jucate în turul campiontului o medie de 29,1 minute jucate pe meci cu 11,5 puncte marcate și 5,6 recuperări și pe Nicholas Covington, fost component al echipei BC Timișoara, pentru care a jucat 14 meciuri, înregistrând medii de 30,1 minute petrecute pe parchet, 14,6 puncte marcate, 3,3 recuperări și 2,6 pase decisive. Acesta va fi cel de-al doilea meci amical pentru echipa sibiană, după victoria cu scorul de 95-83 înregistrată pe teren propriu în fața echipei BC Pitești. Mureșenii dispută în acest sfârșit de săptămână două meciuri amicale în compania echipei Gaz Metan Mediaș. Primul s-a terminat cu scorul de 98-61 în favoarea echipei medieșene, dar la mureșeni nu au evoluat JuJuan Cooley și Nicholas Covington, principalii marcatori fiind Aleksandar Mladenovic cu 19 puncte și Jason Forte cu 13 puncte. Andrei Căpușan a reușit 4 puncte la debutul său în echipă. Cel de-al doilea meci va avea loc astăzi.

În prima etapă din returul campionatului, 15 ianuarie 2011, CSU Sibiu se va deplasa la Ploiești, iar echipa mureșeană va juca, tot în deplasare, împotriva celor de la BC Timișoara.