*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Ploiesti - CSU Sibiu 71-68 (15-13,16-19,18-18,22-18)

CSU Sibiu a piedut dramatic primul meci din returul campionatului, disputat în deplasare la Ploiești cu scorul de 68-71 (13-15, 19-16, 18-18, 18-22). Sibienii au început foarte bine partida, conducând cu 9-0 în minutul 4 și 11-1 în minutul 5. A urmat apoi o revenire în joc a ploieștenilor, diferența de pe tabelă s-a redus treptat, în minutul 9 scorul devenind egal 13-13. În finalul sfertului, Qarraan a reușit să marcheze 2 puncte, iar gazdele au terminat primul sfert în avantaj. În prima jumătate a celui de-al doilea sfert ploieștenii au condus pe tabelă, sibienii reușind să egaleze când mai erau 5 minute și 55 de secunde din acest sfert prin Earl Brown, care a dus scorul la 21-21 cu o aruncare reușită de 3 puncte. Până la pauza mare meciul a fost foarte echilibrat, scorul fiind de mai multe ori egal. Totuși sibienii au reușit să termine repriza cu un avantaj de un punct, Milos Markovic marcând în ultima secundă a sfertului al doilea. Sibienii s-au menținut în avantaj până în minutul 3 al celui de-al treilea sfert, când scorul a devenit 36-36 în urma unei treițe marcate de Cătălin Burlacu, cel mai bun jucător al gazdelor în acest meci. A fost singurul moment în care tabela a indicat egalitate în acest sfert. Sibienii au răspuns tot printr-un coș de trei puncte marcat de Stefan Atanackovic și s-au menținut la conducere până la ultima pauză, scorul înainte de începerea ultimul sfert fiind 50-49 pentru oaspeți. În debutul sfertului patru ploieștenii au înscris șase puncte fără să primească vreunul, scorul devenind 55-50 în minutul 3. Au urmat apoi trei coșuri consecutive marcate de galben-albaștri, două de trei puncte reușite de Octavian Popa Calotă și Earl Brown și unul de două puncte înscris de Michael Harrison și astfel tabela indica 58-55 în favoarea sibienilor. Ploieștenii au marcat imediat 3 puncte prin Qarraan, egalitatea fiind din nou restabilită, iar cu două minute înainte de final gazdele aveau trei puncte avans, 67-64. Milos Markovic a reușit să egaleze la 68 când mai erau 45 de secunde de joc, dar Cătălin Burlacu a dus din nou gazdele în avantaj tot prin două aruncări libere reușite. La urmatoarea fază, Stefan Atanackovic a comis abatere de teren, fiind presat de Cătălin Burlacu. Același Burlacu a mai marcat o dată de la linia de pedeapsă, iar ultima aruncare a meciului i-a aparținut lui Atanackovic, care a ratat din spatele semicercului și astfel meciul s-a încheiat 71-68 pentru ploieșteni.

Pentru sibieni au marcat: Milos Markovic – 17 puncte (2x3), 5 recuperări, Stefan Atanackovic – 12 puncte (3x3), 6 recuperări, 3 pase decisive, Justin Herndon – 11 puncte, 11 recuperări (“Boomer” a fost singurul jucător de pe teren care a reușit double-double), Earl Brown – 11 puncte (3x3), 2 pase decisive, Octavian Popa Calotă – 9 puncte (1x3), 3 pase decisive, Michael Harrison – 8 puncte, 5 recuperări, 2 capace, Mihnea Haiduc – 6 recuperări. Principalii marcatori ai ploieștenilor au fost: Cătălin Burlacu – 29 de puncte (2x3), 7 recuperări, Adrian Tudor – 10 puncte, 6 recuperări, 7 pase decisive, Calhoun Qarraan – 8 puncte (1x3), 6 recuperări, Levente Szijarto – 8 puncte. La aruncările de două puncte, sibienii au avut un procentaj de 35,7% (15/42), 39,1% (9/23) la trei puncte și 11 aruncări marcate de la linia de libere din cele 19 de care a beneficiat, adică un procentaj de 57,8%. De cealaltă parte, procentajul echipei gazdă la aruncările de două puncte a fost de 64,7% (22/34), 25% la trei puncte (3/12) și 60% la aruncări libere (18/30).

Etapa viitoare sibienii se deplasează la Cluj, pentru a disputa “derby-ul Ardealului” împotriva celor de la U Cluj-Napoca, sâmbătă, 22 ianuarie.