*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

U Cluj - CSU Sibiu

CSU Sibiu şi U Cluj se întâlnesc sâmbătă, 22 ianuarie, pentru a disputa “derby-ul Ardealului”. Partida va începe la ora 18.00 şi va fi transmisă în direct pe TVR3/TVR Cluj. Cu această ocazie, Asociaţia “Al 6-lea jucător” va oferi suporterilor clujeni aproximativ 200 de exemplare din numărul 73 al revistei CSU Fans Magazin, primul care a avut pe copertă un jucător al unei alte echipe din campionatul intern de baschet. ( http://www.csufans.ro/pdf/csufans-magazin-nr-73-zoran-krstanovic-csu-sibiu-bc-timisoara-14-11-2010-29360109.pdf ). Acesta va fi primul meci din retur pentru LeVar Seals, care revine în echipa sibiană după accidentarea suferită în meciul amical disputat la Mureș.

În turul campionatului, clujenii s-au impus în Sala Transilvania cu scorul de 61-58 (16-19, 13-11, 9-6, 23-22). Era etapa a doua și al doilea meci consecutiv pe care sibienii îl pierdeau după ce au condus la pauză. Sezonul trecut, galben-albaștrii au câștigat ambele întâlniri cu universitarii clujeni. A fost 86-82 la Cluj, în turul campionatului, sibienii impunându-se după o repriză de prelungiri (8-4 a fost scorul în timpul suplimentar) și 73-70 la Sibiu, cu un final incendiar, coșul câștigator fiind marcat din spatele semicercului de Earl Brown când mai erau doar câteva secunde de joc. În ultimele 5 sezoane, fără a lua în calcul meciul din turul celui actual, cele două echipe s-au întâlnit de 22 de ori în campionat (sezon regulat și play-off). Sibienii s-au impus în 11 dintre confruntări, de 6 ori în timpul sezonului regulat și în 5 partide din play-off, iar clujenilor le-a revenit victoria în celelalte 11 întâlniri – 4 victorii în sezonul regulat și 7 în play-off. Cele 22 de meciuri disputate au fost destul de echilibrate, doar 3 încheindu-se la diferență mai mare de 10 puncte (două în favoarea clujenilor, iar unul în favoarea sibienilor), iar 2 au avut chiar nevoie de prelungiri pentru a se stabili învingătoarea (unul o repriză, iar celălalt două reprize).

Principalii marcatori ai clujenilor în meciurile disputate până acum sunt Kyndall Dykes, cu o medie de 19,8 puncte marcate pe meci (procentaje de 61,5% la aruncările de două puncte, 37% la trei puncte, 56,6% la aruncările libere), Zoran Krstanovic cu 19,6 puncte (55,9% la două puncte, 37,5% la trei puncte şi 94,7% la libere) şi Mihai Silvăşan cu 11,3 puncte (50,6% la două puncte, 44,4% la trei puncte, 70,5% la libere). Capitolul recuperări este dominat clar de Zoran Krstanovic cu o medie de 9,8 pe meci (4,3 ofensive şi 5,5 defensive). Acesta e urmat de Branko Cuic cu o medie de 6,4 recuperări pe meci şi Mihai Silvăşan cu 4,1. Principalul furnizor de pase decisive din echipa clujeană este Branko Cuic, cu o medie de 4,3, urmat de David Lawrence, cu 3 şi Kyndall Dykes, cu 2,4 astfel de pase pe meci. Jucătorul sârb este primul şi la capitolul intercepţii, cu o medie de 2,4, secondat de Kyndall Dykes cu 2,3 şi Paul Chetreanu cu 1,6.

Înaintea meciului de sâmbătă, sibienii ocupă locul 12, cu 22 de puncte acumulate în urma a 7 victorii şi 8 înfrângeri (un meci mai puţin disputat), iar clujenii se află pe locul al treilea, având 28 de puncte după 16 meciuri jucate în care au înregistrat 12 victorii şi 4 înfrângeri. Etapa trecută, sibienii au pierdut cu scorul de 71-68 meciul disputat în deplasare împotriva celor de la CSU Ploieşti, în timp ce echipa antrenată de Marcel Ţenter a câştigat cu 92-85 (după o repriză de prelungiri) meciul disputat pe terenul celor de la BC Piteşti.