*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

SCM Craiova - CSU Sibiu 85-96

CSU Sibiu a reuşit prima victorie în deplasare în acest retur, câştigând meciul disputat la Craiova cu scorul de 96-85 (24-19, 25-21, 21-15, 26-30).

Sibienii au deschis scorul cu o aruncare reuşită din spatele semicercului a lui Stefan Atanackovic, care până la finalul primului sfertul a mai reuşit încă două astfel de aruncări, după primele zece minute fiind principalul marcator al oaspeţilor cu 9 puncte. În minutul 7 al acestui sfert s-a înregistrat ultima dată egalitate, 17-17, din acel moment şi până la finalul partidei sibienii conducând în permanenţă pe tabela de marcaj. Până la pauza mare, sibienii au continuat să îşi majoreze avantajul, în minutul 8 al sfertului al doilea înregistrându-se cea mai mare diferenţă în favoarea lor, 46-30.

După prima repriză tabela indica 49-40 în favoarea galben-albaştrilor, sfertul doi încheindu-se cu o aruncare de 3 puncte marcată în ultima secundă de către gazde, prin Kenneth Simms. Şi în sfertul trei sibienii au reuşit să păstreze o diferenţă confortabilă în favoarea lor şi chiar să îşi mărească avantajul, cu 10 minute înainte de final scorul fiind 70-55. Ultimul sfert al meciului a început la fel cum s-a terminat cel de-al treilea, cu un coş de două puncte înscris de Milos Markovic, dar a revenit până la urmă gazdelor, craiovenii câştigând acest sfert, singurul în care s-au impus. Sibienii au câştigat astfel partida la o diferenţă de 11 puncte, răzbunând înfrângerea suferită în Sala Transilvania în turul campionatului, când scorul a fost 77-73 pentru gazdele de astăzi.

Marcatorii echipei sibiene au fost: Stefan Atanackovic – 21 de puncte (5x3), 5 pase decisive, Milos Markovic – 21 de puncte (2x3), 4 recuperări, Octavian Popa Calotă – 21 de puncte (9/11 la linia de aruncări libere), 7 pase decisive, LeVar Seals – 12 puncte (2x3), 3 recuperări, Michael Harrison – 10 puncte, 9 recuperări, Cristian Crăciun – 6 puncte, Mihnea Haiduc – 5 puncte (1x3).

De la gazde, principalii marcatori au fost: Jermont Horton, cu 25 de puncte (1x3), 6 recuperări, Kenneth Simms – 21 de puncte (1x3) şi 19 recuperări (singurul jucător care a reuşit double-double), Casey Wohlleb – 18 puncte şi 9 pase decisive şi Brock Gillespie, cu 17 puncte şi 6 pase decisive. La aruncările de două puncte, sibienii au avut un procentaj de 60% (24/40), 60% la trei puncte (12/20) și 75% la aruncările libere (12/16). De cealaltă parte, procentajul echipei gazdă la aruncările de două puncte a fost de 55,5% (30/54), 33,3% la trei puncte (5/15) și 52,6% de la linia de libere (10/19).

Miercuri, 2 februarie, de la ora 18:00, echipa antrenată de Audrius Prakuraitis revine în Sala Transilvania pentru a disputa partida restantă cu Steaua Bucureşti.