CSU Atlassib Sibiu ?nfrantă la Mediaş (29 ianuarie 2007)

Clubul Sportiv Gaz Metan Mediaş     18 24 15 17 74

Clubul Sportiv Universitar Atlassib Sibiu     21 21 18 12 72

Început de meci cu nouă americani în teren
Duelul judeţean dintre echipele Gaz Metan Mediaş si CSU Atlassib Sibiu de sambată, 27 ianuarie a avut un final dureros pentru fanii sibieni. CSU a început meciul cu un 5 american (Evans, Clavon, Blackshear, McFarland, Little), singurul roman de pe parchetul sălii fiind Miţă Popa (Mediaş: Mitchell, Black, Popa, Wilds, Hughes). După un început bun al sibienilor (4-12 în minutul 4) echipa gazdă revine si egalează la 12. Oaspeţii încearca aruncările de 3 puncte ale lui Blackshear dar acesta ratează de fiecare data. Diferenţa de doar 3 puncte de la sfarşitul primului sfert arată că meciul va fi unul echilibrat.
Sfertul 2 îi aduce pe medieşeni în avantaj conducand la un moment-dat şi la 8 puncte. Gabriel Hughes îi face viaţă grea lui Little, dominandu-l sub ambele panouri şi determinarea lui Evans nu este de ajuns pentru a-i depăşi de fiecare data pe Mitchell şi Popa. Titlul de antrenor interimar al lui Darnell Clavon de la acest meci pare sa-i fi distras atentia de la propriul joc. Prima repriză se termină la egalitate dupa un coş de trei puncte înscris de Ronald Blackshear în ultima secunda.

Determinarea îşi spune cuvantul
A doua repriza începe cu o echipă medieşeana mult mai montată, lucru ce modifică constant tabela în favoarea lor. McFarland face un joc bun, Blackshear işi intră şi el în mană şi sibienii reuşesc sa preia conducerea dupa 30 de minute de joc (57-60). Avantajul nu este menţinut nici in sfertul 4, medieşenii preluand din nou conducerea. Se anunţă un final incendiar astfel că micuţa sală de pe malurile Tarnavei izbucneşte, fanii simţind că scorul le poate fi favorabil pană la fluierul final. Clavon iese de pe teren cu 5 greşeli personale. Jucan faultează în ultimele secunde ale partidei şi dă posibilitatea sibienilor să se impună. Mai sunt 23 de secunde şi tabela arată 74-72. Cei patru antrenori de pe banca sibiană nu cer time-out aşa că atacul este jucat "după ureche". McFarland primeşte pasa decisivă dar, aflat într-o poziţie incomodă, ratează astfel ca Mediaşul are caştig de cauză. Numeroşilor fani sibieni deplasaţi la Mediaş cu trenul sau maşinile personale nu le vină să creadă.
La echipa sibiană au mai fost introduşi în teren: Brice Kabengele, Ionuţ Mocanu, Bogdan Spanu şi Alex Kovacs.

Jocul dezordonat al echipei noastre a arătat că este nevoie urgentă de un antrenor. Vă reamintim ca Mircea Vulc şi-a dat demisia din postul de antrenor după meciul de săptămana trecută, el ocupand la ora meciului cu Mediaş doar postul de director tehnic. Darnell Clavon a fost numit antrenor interimar, pe langa cei trei secunzi, Cornel Alecu, Elemer Tordai şi Cătălin Vulc.