*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

CSU Sibiu - CSU Brasov 99 - 62

CSU Sibiu a câștigat ușor meciul disputat pe teren propriu în fața echipei CSU Brașov cu scorul de 99 - 62 (28-15, 25-10, 28-20, 18-17). În acest meci, pentru echipa sibiană nu au evoluat LeVar Seals, Cristian Crăciun și Mihnea Haiduc. Oaspeții au început mai bine partida și în minutul trei conduceau cu 7-0, cel care a "spart gheața" pentru gazde fiind Stefan Atanackovic, cu o aruncare reușită de trei puncte. Sibienii au reușit să egaleze prima dată la 9 în minutul al patrulea, au urmat 4 puncte înscrise de brașoveni, dar gazdele au egalat din nou, 13-13 în minutul 7, iar apoi au marcat 13 puncte fără să primească vreunul, astfel încât tabela arăta 26-13 cu un minut înainte de finalul primului sfert, care s-a încheiat cu scorul de 28-15 în favoarea galben-albaștrilor. În cel de-al doilea sfert sibienii au continuat să-și mărească avantajul, astfel încât la pauza mare conduceau la o diferență de 28 de puncte, 53-25. Și sfertul al treilea le-a revenit tot sibienilor, care înainte de ultimele 10 minute ale meciului aveau un avans de 36 de puncte, tabela indicând 81-45 în favoarea lor. Ultimul sfert a fost și cel mai echilibrat al meciului, gazdele câștigându-l la diferență de doar un punct, dar pe parcusul acestuia antrenorii Cătălin Vulc și Cristian Crăciun au trimis în teren și jucătorii care au evoluat mai puțin în acest sezon – Andrei Lefter, Cristian Ban, Andrei Dinu și Erman Alibec.

Pentru echipa sibiană au marcat: Milos Markovic – 20 de puncte (2x3), 9 recuperări, 4 pase decisive, Octavian Popa Calotă – 15 puncte, 12 pase decisive, 4 intercepții, Stefan Atanackovic – 14 puncte (2x3), Michael Harrison – 14 puncte, 13 recuperări, 3 capace, Justin Herndon – 13 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, Earl Brown – 10 puncte (2x3), 2 recuperări, Andrei Lefter – 8 puncte, 3 recuperări, Andrei Dinu – 3 puncte (1x3), Erman Alibec – 2 puncte. De cealaltă parte, principalii marcatori ai brașovenilor au fost: Andrei Dohi – 17 puncte (1x3), 3 recuperări, 2 intercepții, Radu Paliciuc – 11 puncte, 5 recuperări, Bogdan Drăguș - 11 puncte (1x3), 4 recuperări, Zeljko Bubanja – 10 puncte, 4 recuperări. Sibienii au avut un procentaj de 65% la aruncările de două puncte (32/49), 41% la trei puncte (7/17) și 64% la aruncările libere (14/22), un total de 37 de recuperări (15 ofensive, 22 defensive), 24 pase decisive, 14 intercepții, 5 capace și 16 mingi pierdute. Oaspeții au avut 49% procentaj la două puncte (25/51), 20% la trei puncte (2/10) și 60% de la linia de libere (6/10), un total de 23 de recuperări (10 ofensive, 13 defensive), 14 pase decisive, 10 intercepții și 19 mingi pierdute.

Următorul meci al baschetbaliștilor sibieni va avea loc în deplasare, pe terenul celor de la BC Timișoara.

Ramona Ramba/05.03.2011

NOTA: Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afișarea de anunțuri publicitare, jigniri, trivialități, injurii aduse celorlalți cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura, șterge integral sau interzicerea dreptului de a posta, prin banarea / blocarea IP-ului dvs dacă nu folosiți un limbaj adecvat. CSUFANS.RO nu răspunde pentru conținutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revine integral autorului comentariului.