*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

BC Timisoara - CSU Sibiu 67 - 66

CSU Sibiu a pierdut în ultima secundă meciul disputat în deplasare la Timișoara cu scorul de 67 - 66 (19-19, 12-9, 13-19, 23-19).

Meciul a debutat cu două puncte înscrise de Octavian Popa Calotă, urmate de 6 puncte consecutive înscrise gazde. Oaspeții au revenit și au egalat în minutul 5, 11-11, reușind apoi și să se distanțeze pe tabelă, 18-14 în minutul 7. A fost apoi rândul gazdelor să revină, iar primul sfert s-a terminat la egalitate, 19-19. În cel de-al doilea sfert, primele puncte au fost marcate abia după patru minute de către Dan Păltinișanu, până atunci ambele echipe întrecându-se în ratări. Bănățenii au reușit să-și adjudece acest sfert, la pauza mare scorul fiind 31-28 în favoarea lor. Cel de-al treilea sfert a fost echilibrat, înregistrându-se de mai multe ori egalitate pe tabela de marcaj. Totuși, pe final, sibienii au reușit să se desprindă la 3 puncte, 47-44 înaintea ultimelor 10 minute de joc. În debutul ultimului sfert, oaspeții au reușit să-și mărească avantajul, după un minut de joc conducând cu 51-47. Însă, bănățenii au revenit în joc și cu două minute înainte de finalul meciului au trecut la conducere, 61-60. A urmat apoi o serie de faulturi, care i-au adus pe rând la linia de libere pe Dan Păltinișanu, care a marcat doar o aruncare, apoi Levar Seals a egalat în urma a două aruncări reușite. A fost rândul lui Dzambic să-și aducă echipa în avantaj, tot în urma a două libere, dar Seals a egalat din nou. Milos Pesic a fructificat apoi o singură aruncare, iar același Seals și-a adus echipa în avantaj, 66-65 cu doar 5 secunde înainte de final. Gazdele au reușit totuși să câștige partida, Rade Dzambic înscriind un coș de două puncte în ultima secundă a meciului.

Principalii marcatori ai sibienilor au fost: LeVar Seals – 22 de puncte (2x3), 6 recuperări, 3 intercepții, Octavian Popa Calotă – 19 puncte, 4 recuperări, Justin Herndon – 13 puncte, 12 recuperări. De la gazde, remarcații au fost Milos Pesic cu 16 puncte și 13 recuperări, Dan Păltinișanu – 16 puncte și 11 recuperări, Nenad Markovic – 14 puncte (4x3), 6 recuperări și 5 pase decisive. La aruncările de două puncte galben-albaștrii au avut un procentaj de 47,9% (23/48), 16,6% la trei puncte (2/12) şi 73,6% la aruncările libere (14/19), precum şi un total de 34 de recuperări, 7 pase decisive, 15 intercepţii și 14 mingi pierdute. De cealaltă parte, bănățenii au avut 47,2% la aruncările de două puncte (17/36), 31,8% la trei puncte (7/22) şi 63,1% de la linia de libere (12/19), un total de 37 de recuperări, 12 pase decisive, 4 intercepţii și 19 mingi pierdute.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc în Sala Transilvania, miercuri, 16 martie, cu începere de la ora 18.00, împotriva celor de la CS Otopeni.