*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - CS Otopeni 75 - 66

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat pe propriul teren în fața celor de la CS Otopeni cu scorul de 75-66 (26-16, 19-16, 8-16, 22-18).

Justin Herndon a marcat primul coș al partidei, urmat imediat de unul înscris de oaspeți prin Cortney Scott. Gazdele au dat dovadă apoi de mai multă eficiență în joc și au reușit să se desprindă pe tabela de marcaj, 12-4 în minutul 3 și 18-7 în minutul 7, adjudecându-și primul sfert la o diferență de 10 puncte, 26-16. În cel de-al doilea sfert sibienii au reușit să-și păstreze și chiar să își majoreze avantajul, scorul la pauza mare fiind 45-32 în favoarea lor. După pauză, oaspeții au început să revină și să recupereze din diferență, ajutați și de nereușitele jucătorilor sibieni, care au marcat doar 8 puncte în sfertul al treilea. Oaspeții s-au impus în acest al treilea sfert, iar înaintea ultimelor zece minute de joc tabela indica 53-48 în favoarea galben-albaștrilor. Ultimul sfert a fost unul foarte disputat, oaspeții au anulat avantajul sibienilor și cu aproape 5 minute înainte de final au trecut pentru prima dată la conducere, 59-58 în urma unei aruncări de trei puncte reușite de Miljan Medvedj. Echipa din Otopeni a rămas în avantaj până în minutul 8, când Stefan Atanackovic și-a readus echipa în avantaj, 64-63. Cortney Scott a înscris apoi două puncte, iar oaspeții conduceau din nou. A fost apoi rândul lui Justin Herndon să-i aducă din nou pe galben-albaștri la conducere, unde aceștia au rămas până la final, același Herndon închizând tabela cu un coș marcat în ultima secundă, pentru un scor final de 75-66.

Pentru sibieni au marcat: Justin “Boomer” Herndon – 16 puncte, 4 recuperări, 4 capace, Octavian Popa Calotă – 15 puncte, 5 pase decisive, LeVar Seals – 14 puncte (2x3), 7 recuperări, 3 intercepții, Milos Markovic – 13 puncte (1x3), 6 recuperări, Stefan Atanackovic – 9 puncte (1x3), 2 pase decisive, Michael Harrison – 8 puncte, 9 recuperări. Principalii marcatori ai oaspeților au fost: Brian Burrell – 16 puncte (4x3), 4 recuperări, Miljan Medvedj – 15 puncte (5x3), 2 pase decisive, Cortney Scott – 12 puncte, 7 recuperări, 5 intercepții, Slobodan Popovic – 11 puncte (1x3), 4 recuperări. La aruncările de două puncte gazdele au avut un procentaj de 61,1% (22/36), 30,7% la trei puncte (4/13) şi 63,3% la aruncările libere (19/30), precum şi un total de 28 de recuperări (3 ofensive, 25 defensive), 13 pase decisive, 7 intercepţii, 5 capace și 15 mingi pierdute. De cealaltă parte, echipa din Otopeni a avut 37,5% la aruncările de două puncte (12/32), 31,4% la trei puncte (11/35) şi 69,2% de la linia de libere (9/13), un total de 34 de recuperări (15 ofensive, 19 defensive), 11 pase decisive, 12 intercepţii, 2 capace și 15 mingi pierdute.

Cu ocazia acestei partide, a avut loc și ediția a doua a provocării “Aruncarea de milioane”. Ca și la prima ediție, unul dintre posesorii celor trei taloane extrase a reușit să înscrie un coș de la mijlocul terenului și să câștige premiul de 100 RON. Vom reveni cu detalii despre această a doua ediție a concursului.

Etapa viitoare echipa sibiană se deplasează la București, pentru meciul împotriva celor de la CSM.

Ramona Ramba, foto: Adrian Bugariu/16.03.2011