*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSM Bucuresti - CSU Sibiu 59-70

CSU Sibiu a câştigat meciul disputat în deplasare la CSM Bucureşti cu scorul de 70-59 (20-17, 10-14, 18-20, 22-8).

Cătălin Vulc a început partida cu LeVar Seals, Octavian Popa Calotă, Milos Markovic, Justin Herndon şi Michael Harrison, iar Earl Brown i-a luat locul lui Stefan Atanackovic în lotul sibienilor pentru acest joc. Meciul a debutat cu 3 puncte înscrise de Octavian Popa Calotă pentru oaspeţi (o aruncare liberă şi încă un coş de două puncte), urmate de un coş reuşit de Raymond Kraemer pentru gazde. Sibienii au reuşit apoi un parţial de 8-0, conducând în minutul 5 cu 11-2. A urmat apoi un parţial de 9-0 al bucureştenilor, iar în minutul 7 scorul a devenit egal, 11-11. Cu un minut înainte de finalul primului sfert, gazdele au trecut pentru prima dată la conducere pe tabela de marcaj, 17-16. Sibienii şi-au adjudecat totuşi acest prim sfert cu 20-17, în urma a 4 puncte reuşite de Milos Markovic. Cel de-al doilea sfert a debutat cu un parţial de 9-0 al gazdelor, scorul devenind 26-20 în minutul 4, când Octavian Popa Calotă a reuşit să întrerupă perioada de “secetă” a sibienilor cu un coş de două puncte. Oaspeţii au reuşit să egaleze în minutul 7, prin Levar Seals, dar imediat Mihai Paul a reuşit să-i aducă iar pe bucureşteni în avantaj cu un coş de 3 puncte. Sibienii au egalat din nou, la 40, cu 2 minute înainte de pauză, dar bucureştenii au terminat sfertul cu avantaj minim pe tabelă, 31-30, în urma unei aruncări libere reuşite de Ionuţ Macaveiu cu 5 secunde înainte de final. La pauză, principalul marcator al sibienilor era Milos Markovic cu 11 puncte, iar de partea cealaltă Branislav Tomic reuşise 10 puncte. După 20 de minute de joc, galben-albaştrii aveau un procentaj de 0% la aruncările de 3 puncte (0/11). La începutul celui de-al treilea sfert gazdele au continuat să se menţină la conducere până în minutul 4, când Earl Brown a restabilit egalitatea, iar “Kevin” Calotă i-a adus pe sibieni în avantaj în urma unei aruncări libere, 37-36. Galben-albaştrii au reuşit să înscrie prima aruncare de 3 puncte abia în minutul 5 al acestui sfert, prin Earl Brown, iar scorul a devenit 40-39 pentru oaspeţi. Angel Santana a răspuns tot printr-o aruncare de 3 puncte, readucându-şi echipa la conducere, unde bucureştenii au rămas până la finalul sfertului, tabela indicând 51-48 în favoarea lor înaintea ultimelor 10 minute de joc. Ultimul sfert a debutat cu trei puncte înscrise de Justin Herndon (coş de două puncte şi o aruncare liberă reuşită), acesta restabilind egalitatea pe tabela de marcaj. Au urmat apoi încă 7 puncte marcate de sibieni fără să primească vreunul, în minutul 7 aceştia conducând cu scorul de 58-51. Abia în acest minut bucureştenii au reuşit să înscrie primele lor puncte în acest sfert, Mihai Paul transformând două aruncări libere. Un minut mai târziu s-a înregistrat şi cea mai mare diferenţă în favoarea sibienilor, 12 puncte, la scorul de 65-53, iar la final oaspeţii s-au impus cu 70-59.

Pentru sibieni au marcat: Milos Markovic – 15 puncte (1x3), 4 recuperări, Justin “Boomer” Herndon – 15 puncte, 9 recuperări, Octavian Popa Calotă – 14 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, LeVar Seals – 11 puncte (1x3), 5 recuperări, 4 intercepţii, Earl Brown – 9 puncte (1x3), 2 intercepţii, Michael Harrison – 6 puncte, 12 recuperări, 3 intercepţii. Principalii marcatori ai gazdelor au fost: Branislav Tomic – 25 de puncte (1x3), 2 recuperări, Mihai Paul – 11 puncte (1x3), 6 recuperări, 4 pase decisive, Raymond Kraemer – 11 puncte (2x3), 4 recuperări. Procentajul galben-albaştrilor la aruncările de două puncte a fost de 54,5% (24/44), la trei puncte de 14,2% (3/21), iar la aruncările libere 65% (13/20), aceştia totalizând 40 de recuperări (10 ofensive, 30 defensive), 8 pase decisive, 13 intercepţii, 2 capace şi 12 mingi pierdute. De cealaltă parte, bucureştenii au avut un procentaj de 44,7% la două puncte (17/38), 26,3% la trei puncte (5/19), 58,8% de la linia de libere (10/17), un total de 41 de recuperări (10 ofensive, 31 defensive), 10 pase decisive, 3 intercepţii, 4 capace şi 25 de mingi pierdute.

Etapa viitoare baschetbaliştii sibieni vor întâlni în Sala Transilvania pe Politehnica Iaşi, echipă la care evoluează şi fostul component al galben-albaştrilor, Brice Kabengele.