*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - POLI Iasi 98 - 82

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat pe teren propriu împotriva echipei Politehnica Iași cu scorul de 98-82 (28-18, 20-29, 26-17, 24-18).

Cătălin Vulc a început partida cu Octavian Popa Calotă, LeVar Selas, Milos Markovic, Michael Harrison și Justin Herndon. “Boomer” Herndon a fost cel care a reușit să înscrie primele puncte ale meciului, un coș de două puncte, urmat de alte două aruncări libere reușite. Pentru oaspeți cel care a marcat primul a fost Leroy Dawson, cu o aruncare din spatele semicerului. Primul sfert a aparținut gazdelor, care conduceau cu scorul de 20-7 în minutul 7 și cu 28-15 cu 21 de secunde înainte de finalul acestuia, Leroy Dawson stabilind scorul primei pauze tot printr-o aruncare reușită de trei puncte. În cel de-al doilea sfert cei care au marcat mai mult au fost ieșenii, care au redus treptat din diferența de pe tabelă, reușind să egaleze la 39 când mai erau 2 minute până la pauză și chiar să treacă la conducere, menținându-se acolo până cu 28 de secunde înainte de terminarea sfertului, când Milos Markovic și-a readus echipa în avantaj, la pauză sibienii având avantaj minim, 48-47. Pe parcursul celui de-al treilea sfert, galben-albaștrii au continuat să se mențină la conducerea jocului și să își majoreze avantajul, în minutul 6 acesta depășind 10 puncte, scorul fiind 64-53, iar înainte de ultimele 10 minute de joc tabela indica 74-64 pentru gazde. Tot sibienii au fost cei care și-au adjudecat și ultimul sfert, pe care l-au câștigat la diferență de 6 puncte, scorul final fiind 98-82 în favoarea acestora.

Pentru echipa sibiană au marcat: Milos Markovic – 26 de puncte (2x3), 5 recuperări, Justin Herndon – 22 de puncte, 12 recuperări, 4 capace, Octavian Popa Calotă – 20 de puncte, 7 pase decisive, Michael Harrison – 16 puncte, 13 recuperări, 5 intercepții, LeVar Seals – 10 puncte, 6 pase decisive, Cristian Crăciun – 4 puncte, 3 recuperări. Principalii marcatori ai oaspeților au fost: Leroy Dawson – 29 de puncte (5x3), 3 recuperări, Brice Kablengele – 20 de puncte (1x3), 8 recuperări, 3 intercepții, Brian McCullough – 15 puncte (1x3), 6 pase decisive. La aruncările de două puncte galben-albaștrii au avut un procentaj de 79,1% (38/48), 10% la trei puncte (2/20) şi 69,5% la aruncările libere (16/23), totalizând 37 de recuperări (9 ofensive, 28 defensive), 18 pase decisive, 8 intercepţii, 11 capace și 15 mingi pierdute. De cealaltă parte, ieșenii au avut 50,9% la aruncările de două puncte (26/51), 25% la trei puncte (7/28) şi 75% de la linia de libere (9/12), un total de 37 de recuperări (16 ofensive, 21 defensive), 12 pase decisive, 7 intercepţii, 1 capac și 16 mingi pierdute.

Următorul meci pentru echipa sibiană va avea loc împotriva Stelei, la București, miercuri, 30 martie.

Ramona Ramba, foto: Adrian Bugariu/26.03.2011