*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

Steaua Bucuresti - CSU Sibiu 79 - 81

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat în deplasare la Steaua București cu scorul de 81-79 (15-21, 21-25, 22-24, 23-9). Meciul a putut fi urmărit live video pe www.csufans.ro/chat  , transmisiune realizată cu sprijinul echipei gazdă, care și-a dat acordul pentru realizarea acesteia, a site-ului www.sportlocal.ro  și a comentatorului TV, Christian Frisk, care a asigurat transmisia şi comentariul pe parcursul confruntării. Le mulţumim tuturor pentru sprijin.

Partida a debutat cu două puncte înscrise de Ivan Tomeljak pentru gazde, urmate imediat de două puncte reușite pentru sibieni de Michael Harrison. Cele două echipe au mers cap la cap în prima jumătate a primului sfert, tabela indicând de mai multe ori egalitate. Oaspeții au reușit să treacă pentru prima dată în avantaj în minutul 6, când Michael Harrison a transformat una din cele două aruncări libere de care a beneficiat, scor 11-10, dar bucureștenii au revenit în scurt timp la conducere, adjudecându-și primul sfert cu scorul de 21-15. În cel de-al doilea sfert, gazdele au continuat să își mărească avantajul, în minutul 4 diferența atingând 10 puncte, 31-21, aceeași diferență care s-a înregistrat și la pauză, când tabela indica 46-36 în favoarea echipei din Capitală, în urma unui coș înscris în ultima secundă de Virgil Căruțașu. De remarcat că primele 8 puncte ale bucureștenilor în acest al doilea sfert au fost reușite de un singur jucător, Bogdan Popescu.

După pauză, tot steliștii au fost cei care au continuat să înscrie, având un parțial de 6-0 în debutul sfertului al treilea. Primele puncte ale oaspeților au fost marcate în minutul 3 de Milos Markovic, care a transformat două aruncări libere. Și acest al treilea sfert a revenit tot gazdelor, care conduceau înaintea ultimelor 10 minute de joc cu scorul de 70-58. În ultimul sfert însă, jocul s-a desfășurat complet diferit față de celelalte trei. Sibienii au început să reducă din diferență, în minutul al patrulea aceasta fiind de 7 puncte, în urma unei aruncări din spatele semicercului reușite de Octavian Popa Calotă, 74-67. Au urmat apoi două puncte marcate de Michael Harrison și încă trei adăugate de LeVar Seals, iar avantajul bucureștenilor s-a redus la doar două puncte, cu 5 minute și jumătate înainte de finalul jocului. Timp de două minute și jumătate nimeni n-a mai reușit să înscrie vreun punct, cele două echipe întrecându-se în ratări, iar cel care a reușit să întrerupă această serie a fost Octavian Popa Calotă, care a adus egalarea pentru echipa sibiană cu un coș de două puncte, 74-74. Bogdan Popescu a transformat apoi o singură aruncare liberă, Calotă la fel și tabela indica din nou egalitate. LeVar Seals i-a adus din nou pe oaspeți în avantaj cu două puncte reușite, dar Virgil Stănescu a beneficiat de două aruncări libere și a restabilit din nou egalitatea, 77-77. A fost rândul lui “Boomer” Herndon să-și ducă echipa în avantaj, 79-77, dar Steaua a egalat iar, prin două libere transformate de Josh Jackson, cu 14 secunde înainte de final. LeVar Seals a adus victoria sibienilor cu un coș de două puncte, marcat când mai erau doar 4 secunde de joc, scor final 81-79.

Pentru sibieni au marcat: Octavian Popa Calotă – 22 de puncte (2x3), 5 recuperări, LeVar Seals – 19 puncte (2x3), 2 recuperări, 2 pase decisive, Michael Harrison – 14 puncte, 8 recuperări, 4 intercepții, Milos Markovic – 9 puncte, 2 recuperări, Stefan Atanackovic – 8 puncte (1x3), 4 recuperări, Justin Herndon – 7 puncte, 5 recuperări, Cristian Crăciun – 2 puncte, 2 recuperări. De la gazde s-au remarcat Josh Jackson – 23 de puncte (4x3), 1 recuperare, 2 pase decisive, Bogdan Popescu – 21 de puncte, 9 recuperări, Virgil Stănescu – 11 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive. La aruncările de două puncte galben-albaștrii au avut un procentaj de 48,8% (22/45), 31,2% la trei puncte (5/16) şi 66,6% la aruncările libere (22/33), totalizând 32 de recuperări (9 ofensive, 23 defensive), 11 pase decisive, 8 intercepţii, 4 capace și 11 mingi pierdute. De cealaltă parte, bucureștenii au avut 52,1% la aruncările de două puncte (24/46), 38,4% la trei puncte (5/13) şi 72,7% de la linia de libere (16/22), un total de 40 de recuperări (10 ofensive, 30 defensive), 19 pase decisive, 6 intercepţii, 3 capace și 18 mingi pierdute.

În etapa viitoare, ultima a sezonului regulat, CSU Sibiu întâlnește pe propriul teren pe BC Pitești, sâmbătă, 2 aprilie, cu începere de la ora 18.00.

Ramona Ramba, foto: Adrian Bugariu/30.03.2011