*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - BCM Pitesti 82 - 71

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat pe teren propriu cu BCM Pitești cu scorul de 82 - 71 (21-11, 22-25, 12-25, 27-10). În urma acestui rezultat, echipa sibiană încheie sezonul regulat pe locul al șaptelea, urmând să întâlnească în primul tur al playoff-ului pe U Cluj-Napoca.

Antrenorul Cătălin Vulc a început partida cu Octavian Popa Calotă, LeVar Seals, Milos Markovic, Michael Harrison și Justin Herndon. Meciul a început cu trei puncte marcate de Ivan Stefanovic pentru oaspeți, urmate de două puncte reușite de Octavian Popa Calotă. Milos Markovic a adus apoi echipa gazdă în avantaj cu un coș de trei puncte, dar Darko Vujacic a restabilit egalitatea. Sibienii au trecut din nou în avantaj prin Calotă, 7-5 în minutul 3 și apoi au condus pe tabelă tot restul sfertului, cu un minut înainte de finalul acestuia diferența atingând 10 puncte, 21-11, în urma a două aruncări libere reușite de LeVar Seals, scor care se înregistra pe tabelă și după primele 10 minute de joc. Sfertul al doilea a debutat cu o reușită de trei puncte semnată de Stefan Atanackovic, care au fost începutul unui parțial de 12-0 al sibienilor, oaspeții reușind să marcheze primele puncte abia în minutul 4 prin Chad Eichelberger. Piteștenii și-au adjudecat acest al doilea sfert cu scorul de 25-22, iar avantajul gazdelor la pauză era de 7 puncte, 43-36. După pauză, baschetbalișii antrenați de Tudor Costescu au continuat să recupereze din diferență, iar în minutul 7 au reușit să egaleze la 49, trecând apoi în avantaj, 53-49 în minutul 8. Gazdele au egalat cu un minut și jumătate înainte de finalul sfertului al treilea prin Stefan Atanackovic, 55-55, dar Adonte Gennie și Darko Vujacic au readus echipa piteșteană în avantaj prin două reușite de trei puncte, scorul fiind 61-55 înaintea ultimelor 10 minute de joc.

Ultimul sfert a debutat cu câte un coș înscris de Calotă și “Boomer” Herndon, urmat de patru puncte reușite de LeVar Seals, care a marcat două aruncări libere în urma unui fault tehnic dictat împotriva oaspeților și apoi încă un coș de două puncte, iar în minutul al doilea sibienii conduceau din nou, 63-61. Galben-albaștrii au continuat să se desprindă pe tabelă, având un parțial de 19 puncte în acest al patrulea sfert, în minutul 5 tabela indicând 74-61. Oaspeții au revenit în joc prin două reușite de trei puncte ale lui Eichelberger și Stefanovic, iar Isleam a mai adăugat două puncte, astfel diferența reducându-se la doar 5 puncte, 74-69 în minutul 7. Au urmat însă 5 puncte consecutive înscrise de Milos Markovic, iar scorul a devenit 79-69 în favoarea gazdelor. Până la final gazdele au mai marcat 3 puncte – Stefan Atanackovic a transformat o aruncare liberă și LeVar Seals a mai adăugat două puncte, iar oaspeții au închis tabela cu două puncte înscrise de Senai Isleam.

Pentru sibieni au marcat: LeVar Seals – 27 de puncte (3x3), 8 recuperări, 5 intercepții, Stefan Atanackovic – 16 puncte (3x3), 2 pase decisive, Octavian Popa Calotă – 12 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive, Milos Markovic – 12 puncte (1x3), 5 recuperări, 3 intercepții, Justin Herndon – 11 puncte, 7 recuperări, 5 capace, Michael Harrison – 9 recuperări, 1 capac. De partea cealaltă, principalii marcatori au fost: Adonte Gennie – 20 de puncte (1x3), 3 recuperări, 4 pase decisive, Ivan Stefanovic – 14 puncte (3x3), 2 recuperări, Senai Isleam – 10 puncte, 8 recuperări. La aruncările de două puncte galben-albaștrii au avut un procentaj de 51,1% (23/45), 29,1% la trei puncte (7/24) şi 78,9% la aruncările libere (15/19), totalizând 38 de recuperări (13 ofensive, 25 defensive), 12 pase decisive, 12 intercepţii, 7 capace și 16 mingi pierdute. Piteștenii au avut un procentaj de 47,8% la aruncările de două puncte (22/46), 33,3% la trei puncte (6/18) şi 64,2% de la linia de libere (9/14), un total de 28 de recuperări (3 ofensive, 25 defensive), 12 pase decisive, 8 intercepţii, 2 capace și 17 mingi pierdute.

Ramona Ramba, foto: Adrian Bugariu/02.04.2011