*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

U Cluj - CSU Sibiu 98-75

CSU Sibiu a pierdut categoric primul meci disputat la Cluj cu scorul de 98-75 (21-17, 25-17, 25-17, 24-21).

Începutul meciului a fost echilibrat, ambele echipe s-au succedat la conducere, fără a se desprinde însă pe tabelă – 8-4 pentru clujeni în minutul 4 sau 13-10 pentru sibieni în minutul 6. Dar apoi gazdele au egalat și s-au instalat la conducere, iar cea mai mare diferență pe parcursul primului sfert s-a înregistrat în ultimul minut de joc, 21-15 în favoarea acestora, scorul primei pauze fiind stabilit de LeVar Seals cu două aruncări libere reușite, 21-17. În sfertul al doilea gazdele au început să ia avans pe tabela de marcaj, aceasta indicând 32-23 în favoarea lor în minutul 4. Sibienii au reușit să se apropie la 4 puncte, 32-28, grație unui parțial de 5-0, dar clujenii au “accelerat” din nou și au refăcut avantajul, diferența atingând 10 puncte la intrarea în ultimul minut al sfertului, 43-33. Gazdele și-au adjudecat acest sfert cu scorul de 25-17, astfel încât la pauză conduceau cu 46-34. Sfertul al treilea a revenit tot gazdelor, cu un scor identic ca și cel de-al doilea, iar pe parcursul acestuia diferența în favoarea clujenilor a trecut mai întâi de 15 puncte, atingând chiar 22 în minutul 9, 71-49, în urma unei aruncări de trei puncte reușite de Kyndall Dykes. Cu 10 minute înainte de final tabela indica 71-51, dar în minutul 3 al ultimului sfert avantajul clujenilor a ajuns la 31 de puncte, 85-54, cea mai mare diferență înregistrată pe parcursul meciului. Pe finalul partidei antrenorul Marcel Țenter a trimis pe teren și o parte dintre rezerve, astfel încât sibienii au reușit, într-o oarecare măsură, să limiteze proporțiile dezastrului, clujenii impunându-se la final la 23 de puncte diferență, 98-75.

Pentru sibieni au marcat: Octavian Popa Calotă – 28 de puncte (1x3), 1 recuperare, 2 pase decisive, Milos Markovic – 14 puncte, 8 recuperări, Stefan Atanackovic – 13 puncte (2x3), 2 recuperări, Justin Herndon – 9 puncte, 5 recuperări, 2 intercepții, LeVar Seals – 8 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive, Earl Brown – 2 puncte, 2 recuperări, Cristian Crăciun – 1 punct, 6 recuperări, 2 capace. De partea cealaltă principalii marcatori au fost: Kyndall Dykes – 24 de puncte (2x3), 5 recuperări, Branko Cuic – 19 puncte, 12 recuperări, 8 pase decisive și Zoran Krstanovic – 16 puncte, 13 recuperări. La aruncările de două puncte galben-albaștrii au avut un procentaj de 41,3% (19/46), 20% la trei puncte (3/15) şi 70% la aruncările libere (28/40), totalizând 30 de recuperări (8 ofensive, 22 defensive), 10 pase decisive, 6 intercepţii, 3 capace și 9 mingi pierdute. În schimb, clujenii au avut 59,2% la aruncările de două puncte (32/54), 35% la trei puncte (7/20) şi 68,4% de la linia de libere (13/19), un total de 49 de recuperări (16 ofensive, 33 defensive), 27 de pase decisive, 4 intercepţii, 3 capace și 13 mingi pierdute.

Mâine, 14 aprilie, se va desfășura cel de-al doilea meci al seriei, cu începere de la ora 18.00, partidă care va putea fi de asemenea urmărită live video pe www.csufans.ro/chat .