*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

U Cluj - CSU Sibiu 85 - 74

U Cluj a câștigat și cel de-al doilea meci al seriei cu CSU Sibiu cu scorul de 85-74 (12-19, 23-12, 24-19, 26-24). Clujenii conduc seria cu scorul de 2-0 și mai au nevoie de o singură victorie pentru a se califica în semifinale.

Sibienii au început foarte bine meciul, Justin Herndon și Octavian Popa Calotă ducând scorul la 7-0 în minutul 2, când clujenii au marcat primele lor puncte prin Zoran Krstanovic. Oaspeții au continuat să se distanțeze pe tabelă, având în minutul 6 un avantaj de 10 puncte, 15-5. Gazdele s-au apropiat apoi la doar 3 puncte, 15-12, dar sibienii au înscris ultimele 4 puncte ale sfertului, astfel încât după 10 minute de joc conduceau cu 19-12. Primele patru puncte ale celui de-al doilea sfert au aparținut tot sibienilor, Justin Herndon făcând ca tabela să arate 23-12 în favoarea echipei sale. A urmat însă un parțial de 13-2 al gazdelor, iar în minutul 4 scorul a devenit egal, 25-25. Clujenii au preluat apoi conducerea, dar LeVar Seals a restabilit egalitatea, 29-29 în minutul 8. Acest sfert a revenit însă clujenilor cu 23-12, la pauză scorul fiind 35-31 în favoarea echipei gazdă. Pe parcursul celui de-al treilea sfert clujenii au continuat să-și majoreze avantajul, în minutul 5 Zoran Krstanovic ducând diferența la 12 puncte, 49-37, iar cu 10 minute înainte de finalul partidei tabela arăta 59-50 pentru gazde. În ultimul sfert al meciului sibienii au încercat să revină în joc, apropiindu-se de mai multe ori la 6 puncte în spatele adversarilor, 61-55 în minutul 2, 66-60 în minutul 3 sau 68-62 în minutul 4. Oaspeții au avut șansa să se apropie la doar 4 puncte, dar nu au reușit, urmând apoi un parțial de 8-0 al gazdelor, iar scorul a devenit 76-62 cu 4 minute înainte de terminarea meciului. Din acest moment victoria clujenilor nu a mai fost pusă sub semnul întrebării, la final aceștia impunându-se la 11 puncte diferență, 85-74.

Pentru sibieni au marcat: Justin Herndon – 22 de puncte, 10 recuperări, Octavian Popa Calotă – 16 puncte (2x3), 2 recuperări, 2 pase decisive, Milos Markovic – 10 puncte, 6 recuperări, 2 intercepții, Stefan Atanackovic – 9 puncte (1x3), 4 recuperări, 6 pase decisive, Earl Brown – 8 puncte (2x3), 2 recuperări, 2 pase decisive, LeVar Seals – 5 puncte (1x3), 5 recuperări, Cristian Crăciun – 4 puncte, 6 recuperări. De partea cealaltă marcatorii au fost: Zoran Krstanovic – 22 de puncte (1x3), 8 recuperări, Kyndall Dykes – 19 puncte, 4 pase decisive, Branko Cuic – 18 puncte (2x3), 14 recuperări, 9 pase decisive, Paul Chetreanu – 10 puncte, Mihai Silvășan – 9 puncte (1x3), 5 recuperări, Tyler Morris – 7 puncte (1x3), 5 recuperări, 4 pase decisive. La aruncările de două puncte sibienii au avut un procentaj de 53,4% (23/43), 22,2% la trei puncte (6/27) şi 71,4% la aruncările libere (10/14), totalizând 37 de recuperări (13 ofensive, 24 defensive), 13 pase decisive, 7 intercepţii, 2 capace și 11 mingi pierdute, în timp ce clujenii au avut 56,2% la aruncările de două puncte (27/48), 38,4% la trei puncte (5/13) şi 69,5% de la linia de libere (16/23), un total de 39 de recuperări (10 ofensive, 29 defensive), 22 de pase decisive, 8 intercepţii, 4 capace și 12 mingi pierdute.

Seria se mută acum în Sala Transilvania, unde luni, 19 aprilie, va avea loc meciul al treilea, iar dacă va mai fi cazul, marți, 20 aprilie, se va desfășura și cea de-a patra partidă a acestui sfert de finală.