*** LNBM, play-off, primul tur: U BT Cluj (1) 3-0 (8) SCM U Craiova, CSU Sibiu (2) 3-2 (7) BC Mures, Steaua CSM Bucuresti (3) 3-0 (6) BCM U Pitesti, CSM CSU Oradea (4) 3-0 (5) BC SCM Timisoara. Se va juca dupa sistemul cel mai bun din 5 partide (3/5). ***

BC Mures - CSM Bucuresti 72 - 67

Incepand cu ora 16.00 site-ul suporterilor sibieni de baschet www.csufans.ro va va tine la curent cu ceea ce se va intampla in cele doua partide din cardul primei zile a Memorialului Elemer Tordai.

In prima zi a competitiei, muresenii de la BC se vor duela cu bucurestenii de la CSM in timp ce, de la ora 18:00, echipa locala va intalni Energia Rovinari.

Va prezentam loturile celor doua echipe care se vor duela de la ora 16.00.

• Cooley marcheaza doua puncte si egaleaza situatia. 3-3
  • Stancut respectiv Mirkovic au acumulat cate o gresala personala.

min 3

• Scorul este 5-5.
  • Muresenii par mai prezenti in joc. Liviu Dumitru aduce pentru prima data echipa sa in avantaj. 5-7

min 4

• Cooley si Stanescu isi mai trec in cont cate doua puncte fiecare, astfel ca tabela indica 5-11 pentru mureseni cu 5 min si 10 secunde ramase din primul sfert.

min 6

• Se cere primul time-out al partidei. Carutasu greseste doua atacuri ale bucuresenilor. Destul de multe greseli din partea celor doua echipe, de inteles oarecum avand in vedere momentul in care se afla acestea.
  • Intre timp Stanescu mai trece doua puncte in contul muresenilor, scor 5-13.
  • Duncan Milue de la CSM inscrie 4 puncte dupa doua atacuri si reduce din diferenta.
  • Watson de la Mures raspunde cu aceeasi moneda. Cu 1 min si 49 de secunde ramase din primul sfert scorul este de 9 la 17 pentru mureseni.

min 9

• Gallimore reuseste sa inscrie doua puncte cu o arundare din interiorul semicercului. Tot el rateaza la atacul urmator o aruncare de 3 puncte. Nici muresenii nu sunt mai atenti, astfel ca pe recuperare Carutasu inscrie punctul 13 pentru bucuresteni.
  • In ultima sutime a sferului, Martinic arunca de la 8 metri si reuseste a doua aruncare de 3 puncte a bucurestenilor in acest sfert.
  • Dupa primul sfert, CSM Bucuresti 16-19 BC Mures.

min 11

• Lapuste inscrie primele puncte ale sfertului secund. 16-22
  • Cooley inscrie si el 3 puncte. Diferenta creste la 10 punctein favoarea echipei antrenate de Csaba: 16-26

min 12

• Carutasu inscrie fara mari emotii de la libere. 18-28

min 13

• Stanescu joaca si rolul "femeii de serviciu". Acesta sterge podeaua dat fiind faptul ca organizatorii nu au gasit omul potrivit sa faca asta.

min. 14

• Intre timp scorul a devenit 22-28

min 15

• Lapuste si Cooley inscriu fiecare cate o treita. Din nou 10 puncte diferenta intre cele doua echipe: 24-34. Inca 4 minute si 44 de secunde pana la pauza mare.

min 16

• Muresenii lui Deri Csaba sunt mai pragmatici, gresesc mai putin si se desprind la 12 puncte: 27-36 pentru ardeleni, cu 3 min si 51 de secunde ramase pana la pauza.
  • Martinic insista la o minge, o castiga iar arbitrul Stoica dicteaza fault. Deri Csaba riposteaza violent la decizia arbitrului si este trimis afara din sala. S-au dictat doua faultulri tehnice. Bucurestenii revin in meci dupa liberele fructificate, 31-36.Jocul celor doua echipe devine oarecum "agresiv".

min 17

• Carutasu inscrie doua puncte dupa o recuperare de sub panou: 33-40 este scorul in acest moment. Inca 160 de secunde pana la pauza mare

min 19

• Dupa o aruncare marca Fometescu, acesta mai trece in cont 3 puncte pentru bucuresteni. Scor 39-41

min 20

• Bucurestenii egaleaza situatia la 43 cu 20 de secunde inainte de pauza mare. Tot ei beneficeaza de ultimul atac, dar il rateaza astfel ca cele doua echipe merg la vestiare la scorul de 43-43.

min 21

• S-a reluat partida. Bucurestenii au atacul si il fructifica astfel ca trec din nou in avantaj. Stanescu rateaza atacul Muresului iar bucuresenii marcheaza din nou. 47 la 43 pentru CSM.

min 22

• Andrei Vizitiu marcheaza doua puncte pentru CSM iar pe atacul muresenilor, Lapuste calca linia de aut astfel ca elevii antrenati de Radu Diaconescu beneficeaza de un nou atac. Acesta este concretizat de Carutasu. 8-0 run pentru CSM, scor 51-43 pentru bucuresteni, astfel ca Deri Csaba cere time-out.

min 23

• Lapuste inscrie primele puncte ale muresenilor de dupa pauza mare dupa doua libere executate perfect. Scor 51-48
  • Cooley raspunde cu o treita. Si Fometescu isi incearca norocul din afara semicerului insa rateaza. Din nou Cooley isi trece in cont o treita si egaleaza situatia la 51.
  • Goran Martinic inscrie de sub panou doua puncte pentru bucuresteni. Scor 53-51

min 27

• Watson de la Mures mai inscrie o treita si duce scorul la 55 la 54. Dupa ce bucurestenii au inscris si ei, noua achizitie a ardelenilor, Uros Mirkovic inscrie de sub panou si cu 80 de secunde pana la finalul sfertului 3, duce scorul la 57-56.
  • Watson raspunde cu o treita si duce pe BC Mures din nou in avantaj, 57-59.
  • Avantajul muresenilor nu dureaza mult, CSM egaleaza situatia la 59.

min 30

• Cooley inscrie din nou o treita la sfasitul penultimului sfert, astfel ca inaintea ultimelor 10 minute, tabela indica 59 la 62 in favoarea muresenilor

min 31

• Ultimul sfert al partidei se reia printr-un atac al bucurestenilor pe care acestia il fructifica. Lapuste este capacit de Carutasu iar dupa doua libere, bucurestenii trec din nou la carma partidei, scor 63-62.

min 33

• Stanescu greseste o pasa pentru Lapuste astfel ca pe contraatac, bucurestenii mai inscriu doua puncte.
  • Scorul este 65 la 62 pentru CSM, cu 6 min si 25 de secunde ramase de disputat din aceasta partida. Stanescu il gaseste excelent pe Watson care inscrie 2 puncte.
  • Martinic este sanctionat cu falut tehnic, astfel ca Jujuan Cooley beneficeaza de doua libere. Prima este ratata, a doua aruncare este executata perfect astfel ca tabela indica din nou scor egal: 65-65. Stanescu inscrie cos cu fault. Transforma si libera astfel ca muresenii se desprind la 3 puncte. 65-68 pentru echipa lui Deri Csaba.
  • Inca 4 minute si 57 de secunde pana la final.

min 36

• Stanescu inscrie in interiorul semicerului, bucurestenii rateaza un nou atac. Scor 65-70 pentru Mures.

min 38

• Cooley doua puncte pentru BC, in plus tot echipa in albastru va avea atacul. CSM-ul a ratat 5 atacuri consecutive. Scor 72 la 65 pentru ardeleni. Inca 110 secunde.

min 39

• Bucuresenii rateaza un nou atac si implicit sansa sa revina in joc. Inca 57 de secunde din aceasta partida iar Muresul are 7 puncte avans. Mckenzie inscrie de la libere 1 punct.

min 40

• Cu 27 de secunde ramase de disputat, CSM-ul beneficeaza de doua libere. Doar una este fructificata. Scorul este 67 la 72 pentru BC Mures.
  • Eroare copilareaza a muresenilor. Se dicteaza teren insa bucuresenii nu profita de ultimul atac astfel ca partida se termina cu victoria murenenilor cu scorul de 72 la 67, scorul pe sferturi fiind 16-19, 27-24, 16-19, 8-10.

Dupa incheierea ultimului meci de astazi vom reveni cu statistici si poze.