BCM Pitesti - CSU Sibiu 86-73

CSU Sibiu a pierdut și manșa retur a optimilor Cupei României, fiind învinsă în deplasare de BCM Pitești cu scorul de 86-73 (20-17, 14-15, 21-19, 31-22). În meciul tur, disputat în Sala Transilvania din Sibiu, piteștenii s-au impus cu 89-82. Astfel, echipa argeșeană se califică în sferturile de finală, în timp ce sibienii se opresc, pentru al patrulea an consecutiv, în primul tur al competiției.

Sibienii au început meciul cu Kaylone Riley, Devon Austin, Andrei Lefter, Jaytornah Wisseh și Lorenzo Davis II, jucătorii străini ce nu au fost înscriși pe foaia de joc fiind de această dată Mychal Kearse și Bobby Howard, care în meciul tur s-au aflat în teren pentru echipa sibiană. Primul sfert la meciului a fost controlat de gazde, care au fost la conducere pe tabela de marcaj pe tot parcursul acestuia, cu o singură excepție, când sibienii au reușit să egaleze la 17 în ultimul minut. Darko Vujacic a marcat apoi o aruncare de trei puncte și a stabilit scorul primei pauze, 20-17 în favoarea echipei sale. Oaspeții au avut un început bun de sfert doi, au reușit să egaleze și chiar să preia conducerea, 23-22 în minutul 2 și 30-24 în minutul 5. Piteștenii au revenit însă și au reușit să treacă din nou la conducere, la pauza mare având avantaj de un coș, 34-32. După pauză gazdele și-au continuat jocul bun și s-au distanțat pe tabela de marcaj, avantajul lor ajungând chiar și la 13 puncte, 54-41 în mintul 7. A urmat însă un parțial de 10-1 al sibienilor și scorul s-a strâns din nou, astfel că tabela indica 55-51 înaintea ultimelor 10 minute de joc. În debutul ultimului sfert, sibienii au păstrat constantă diferența față de adversari, dar după eliminarea lui Jaytornah Wisseh, în minutul 3, pentru cinci greșeli personale, nu au mai reușit să amenințe victoria gazdelor, piteștenii s-au despins din nou și s-au impus la final la 13 puncte, 86-73.

Marcatorii sibienilor au fost: Jaytornah Wisseh – 20 de puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, Kaylone Riley – 15 puncte, 13 recuperări (double-double), Cristian Crăciun – 13 puncte (1x3), 5 recuperări, 2 capace, Devon Austin – 12 puncte (2x3), 4 recuperări, Andrei Bercean – 8 puncte (1x3), 2 pase decisive, Lorenzo Davis II – 4 puncte, 4 recuperări, Andrei Lefter – 1 punct, 2 pase decisive. Din tabăra adversă, remarcații acestei partide au fost: Anton Kazarnovski cu 24 de puncte (1x3) și 13 recuperări, Octavian Popa Calotă cu 18 puncte (2x3) și 2 recuperări și Uros Velickovic cu 16 puncte (3x3), 7 recuperări și 5 pase decisive. La capitolul procentaje, “galben-albaștrii” au avut 46,6% la aruncările de două puncte (21/45), 22,2% la trei puncte (4/18) și 73% la aruncările libere (19/26), un total de 36 de recuperări (11 ofensive, 25 defensive), 10 pase decisive, 8 intercepții, 3 capace și 12 mingi pierdute, în timp ce piteștenii au avut 47% la două puncte (16/34), 40,7% la trei puncte (11/27) și 77,7% la linia de libere, totalizând 42 de recuperări (11 ofensive, 31 defensive), 14 pase decisive, 4 intercepții, 2 capace și 13 mingi pierdute.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc sâmbătă, 1 octombrie, cu începere de la ora 18.00, în Sala Transilvania din Sibiu, împotriva celor de la CSM Oradea, partidă din cadrul primei etape a Diviziei A la baschet masculin.