*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CS Otopeni - CSU Sibiu 65 - 77

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat în deplasare la Otopeni cu scorul de 77 - 56 (20-10, 11-26, 22-16, 24-13) obținând astfel prima victorie într-un meci oficial în acest sezon.

Nikita Khartchenkov, noul jucător al sibienilor, a deschis scorul cu o aruncare reușită de două puncte, iar oaspeții au controlat primul sfert, pe care l-au terminat cu un avantaj de 10 puncte, 20-10. În primele minute ale celui de-al doilea sfert sibienii s-au menținut la conducere, în minutul 4 tabela indicând 29-19 pentru aceștia. A urmat însă un parțial de 17-2 al gazdelor, care au reușit să răstoarne scorul și să conducă la pauza mare cu scorul de 36-31. Sfertul al treilea a fost cel mai echilibrat al meciului, iar cele două echipe s-au succedat la conducere pe tabela de marcaj. Oaspeții au reușit totuși să și-l adjudece și aveau înaintea ultimelor 10 minute de joc aveau avantaj minim, 53-52. Ultimul sfert a fost, la fel ca și primul, dominat de sibieni, care au terminat meciul la o diferență de 21 de puncte și au înregistrat prima victorie din acest campionat.

Marcatorii sibienilor au fost: Jaytornah Wisseh – 25 de puncte, 7 recuperări, Devon Austin – 16 puncte (2x3), 6 recuperări, Nikita Khartchenkov – 14 puncte (2x3), 6 recuperări, Cristian Crăciun – 11 puncte, 8 recuperări și Kaylone Riley – 11 puncte (1x3) și 5 recuperări. “Galben-albaștrii” au avut un procentaj de 55% la aruncările de 2 puncte (22/40), 24% la trei puncte (5/12) și 44% la aruncările libere, totalizând 37 de recuperări (10 ofensive și 27 defensive), 9 pase decisive și 6 intercepții. De la gazde s-au remarcat Cortney Scott – 16 puncte și 9 recuperări, Bogdan Țibîrnă – 13 puncte și 4 recuperări și Miljan Medvedj – 12 puncte (2x3) și 3 recuperări, reușind procentaje de 47% la aruncările de două puncte (20/43), 23% la trei puncte (5/22), 38% la aruncările libere (12/25), un total de 37 de recuperări (12 ofensive și 25 defensive), 13 pase decisive și 4 intercepții.

Etapa viitoare, echipa sibiană revine în Sala Transilvania pentru meciul împotriva nou-promovatei CSȘ Giurgiu.