*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

BCM Pitesti - CSU Sibiu 90 - 99

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat în deplasare pe terenul celor de la BCM Pitești cu scorul de 99-90 (26-24, 18-13, 26-20, 29-33), înregistrând astfel al doilea succes consecutiv, după victoria de la Otopeni.

Cătălin Vulc a început meciul cu Devon Austin, Kaylone Riley, Cristian Crăciun, Jaytornah Wisseh și Nikita Khartchenkov, Chris Sprinker fiind de această dată jucătorul străin rămas în afara lotului. Primul sfert al meciului a fost echilibrat, cele două echipe s-au succedat la conducere, dar sibienii au fost cei care și l-au adjudecat la diferență de 2 puncte, conducând după primele 10 minute de joc cu scorul de 26-24. Tot echipa sibiană a fost cea care a rămas la conducerea jocului și în cel de-al doilea sfert, având în minutul 6 un avantaj de 7 puncte, 37-30, cea mai mare diferență de scor de până atunci. Tot 7 puncte în favoarea “galben-albaștrilor” era diferența și la finalul acestui sfert, tabela indicând după prima jumătate a meciului scorul de 44-37 pentru oaspeți. A doua repriză a jocului a debutat cu un parțial de 7-0 al sibienilor, care au dus scorul la 51-37 în minutul 4. Gazdele au răspuns și ele aproape imediat tot cu un parțial de 7-0, iar scorul s-a strâns iar, 57-51 în favoarea sibienilor în minutul 7. Oaspeții au reușit însă să se desprindă din nou pe tabela de marcaj, iar înainte de ultimele 10 minute de joc aveau 13 puncte avantaj, 70-57. În ultimul sfert al meciului, piteștenii s-au mai apropiat o dată la doar 4 puncte în spatele adversarilor, 70-66 în minutul 3, dar sibienii și-au continuat jocul bun și au reușit să se impună la final la 9 puncte diferență, 99-90.

Marcatorii sibienilor au fost: Jaytornah Wisseh – 36 de puncte (1x3), 4 recuperări și 8 intercepții (19 dintre punctele marcate au fost înscrise de la linia de libere, din cele 20 de aruncări de care a beneficiat), Cristian Crăciun – 18 puncte, 6 recuperări, Mychal Kearse – 18 puncte, 7 recuperări, Devon Austin – 11 puncte, 8 recuperări, Nikita Khartchenkov – 10 puncte (1x3), 5 recuperări și Kaylone Riley – 6 puncte și 12 recuperări. Din tabăra adversă s-au remarcat: Uros Velickovic – 19 puncte (2x3), 2 recuperări, Darko Vujacic – 19 puncte (2x3), 4 recuperări și Ivan Stefanovic – 17 puncte (2x3) și 10 recuperări.

Etapa viitoare echipa sibiană revine în Sala Transilvania, pentru a disputa meciul împotriva celor de la Energia Rovinari, partidă care va avea loc sâmbătă, 22 octombrie, cu începere de la ora 18.00.