*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - Energia Rovinari 115-78

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat pe propriul teren în compania celor de la Energia Rovinari cu scorul de 115-78 (31-20, 35-20, 34-17, 15-21). Sibienii au controlat partida de la un capăt la altul, iar adversarii nu au condus niciodată pe tabela de marcaj. După meciul de la Pitești, unde Jaytornah Wisseh a marcat 36 de puncte, acum a fost rândul unui alt jucător sibian să depășească bariera celor 30 de puncte. Este vorba despre Kaylone Riley, principalul marcator al acestui meci, care a înscris 35 de puncte, dintre care 15 din spatele semicercului, reușind și 15 recuperări.

Echipa sibiană a început bine meciul și după doar 41 de secunde conducea cu 4-0. Oaspeții au încercat să nu-i lase pe sibieni să se distanțeze și au păstrat diferența sub 10 puncte pe tot parcursul primului sfert. Însă, cu 4 secunde înainte de finalul acestuia, Kaylone Riley a reușit o aruncare de trei puncte, făcând ca tabela să arate 31-20 pentru gazde după primele 10 minute de joc. Sibienii au început foarte bine al doilea sfert, iar după doar 3 minute, Jaytornah Wisseh a majorat avansul echipei sale la peste 20 de puncte, 46-25. Gorjenii au încercat să revină și au redus diferența la 11 puncte, 49-38 în minutul 7, dar “galben-albaștrii” au refăcut și chiar majorat avantajul, grație și unui parțial de 10-0 reușit în finalul sfertului al doilea, după prima repriză scorul fiind 66-40. După reluarea jocului, dominarea sibiană s-a menținut, iar avantajul a continuat să crească, trecând de 30 de puncte în minutul 3, când scorul era 75-42, iar apoi de 40 de puncte, în minutul 5 tabela indicând un neverosimil 87-44. Cu două secunde înainte de finalul sfertului, Kaylone Riley a făcut ca tabela să arate 100 în dreptul echipei sale, iar sibienii conduceau la o diferență de 43 de puncte când mai erau 10 minute rămase din meci, scor 100-57. În ultimul sfert oaspeții n-au mai putut face nimic altceva decât să încerce să limiteze proporțiile dezastrului, adjudecându-și de altfel acest sfert cu 21-15, iar partida s-a încheiat cu scorul de 115-78 în favoarea echipei sibiene.

Marcatorii sibienilor au fost: Kaylone Riley – 35 de puncte (5x3), 15 recuperări, 4 intercepții, Nikita Khartchenkov – 22 de puncte (4x3), 6 recuperări, Mychal Kearse – 16 puncte, 3 recuperări, Jaytornah Wisseh – 14 puncte, 13 pase decisive, Devon Austin – 10 puncte, 4 recuperări, Cristian Crăciun – 8 puncte (2x3), 3 recuperări, Cristian Ban – 4 puncte, Andrei Bercean – 3 puncte (1x3), Andrei Lefter – 3 puncte. Din tabăra oaspeților principalii marcatori au fost Stefan Nikolic – 19 puncte (3x3), 7 recuperări, Adrian Guțoaia – 15 puncte (1x3), 2 recuperări și Louis Darby Jr. – 14 puncte (2x3) și 3 pase decisive. Echipa sibiană a avut un procentaj de 64% la aruncările de 2 puncte (32/50), 46% la 3 puncte (12/26) și 58% la aruncările libere (44/76), un total de 36 de recuperări (10 ofensvie, 26 defensive) și 23 de pase decisive. Gorjenii au avut 50% la aruncările de 2 puncte (20/40), 32% la 3 puncte (7/22) și 44% de la linia de libere (27/62), reușind 30 de recuperări (8 ofensive și 22 defensive) și 13 pase decisive.

În etapa următoare sibienii vor întâlni pe teren propriu echipa Politehnica CSȘ Iași, luni, 31 octombrie, de la ora 17:00.

Ramona Ramba, foto: Adrian Bugariu/22.10.2011