*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - Poli Iasi 132 - 72

CSU Sibiu a câștigat într-o manieră categorică meciul disputat pe propriul teren împotriva celor de la Poli Iași cu scorul de 132 - 72 (32-7, 38-22, 30-21, 32-22).

Sibienii au controlat partida de la un capăt la altul, iar oaspeții au condus pe tabela de marcaj o singură dată, chiar în debutul acesteia, când Ionut Hurjui a pus primele puncte pe tabelă cu o aruncare reușită de 3 puncte. Sibienii au egalat însă imediat prin Devon Austin și au preluat apoi conducerea în urma unei aruncări de două puncte semnate de Nikita Khartchenkov. Până la finalul primului sfert sibienii au luat un avans considerabil pe tabela de marcaj, după primele 10 minute de joc scorul fiind 32-7. Și în cel de-al doilea sfert, diferența a continuat să crească, până la pauza mare atingând 39 de puncte, 68-29. În cea de-a doua jumătate a meciului, sibienii și-au continut jocul bun și nu le-au permis oaspeților să se apropie pe tabela de marcaj. Pe parcursul celei de-a doua reprize, antrenorul Cătălin Vulc a mizat și pe jucătorii de pe banca de rezerve și i-a trimis în teren și pe Mihai Popa, Norbert Pascu, Andrei Lefter și Erman Alibec, ultimul luându-i locul lui Nikita Khartchenkov, principalul marcator al sibienilor în acest meci. Sibienii au reușit să își adjudece toate cele patru sferturi ale partidei și să se impună la final la 60 de puncte diferență, 132-72. După acest meci, clubul sibian a renunţat la serviciile americanului Chris Sprinker.

Marcatorii echipei sibiene au fost: Nikita Khartchenkov – 38 puncte (7x3), 5 recuperări, Kaylone Riley – 25 de puncte (1x3), 11 recuperări, Jaytornah Wisseh – 25 de puncte, 12 pase decisive, Mychal Kearse – 22 de puncte (1x3), 6 intercepții, Devon Austin – 8 puncte (2x3), 2 recuperări, Norbert Pascu – 7 puncte (1x3), Cristian Crăciun – 2 puncte, 4 recuperări, Mihai Popa – 2 puncte, 5 pase decisive, Andrei Lefter – 2 puncte, Erman Alibec – 1 punct. De la oaspeți principalii marcatori au fost: Ionuț Hurjui – 14 puncte (4x3), 3 recuperări, 6 pase decisive, Dumitru Anghel – 12 puncte (1x3), 6 recuperări și Mădălin Nicolae, Liviu Rotariu, Florin Dăscălescu și Mădălin Pintilie, toți cu câte 10 puncte înscrise. Echipa sibiană a avut un procentaj de 66% la aruncările de 2 puncte (39/59), 52% la 3 puncte (12/23) și 90% la aruncările libere (18/20), un total de 38 de recuperări (9 ofensvie, 29 defensive) și 26 de pase decisive. Ieșenii au avut 44% la aruncările de 2 puncte (19/43), 45% la 3 puncte (10/22) și 40% de la linia de libere (4/10), reușind 27 de recuperări (5 ofensive și 22 defensive) și 16 pase decisive.

În etapa următoare sibienii vor întâlni pe teren propriu liderul la zi al Diviziei A, Gaz Metan Mediaș, meciul urmând a avea loc sâmbătă, 5 noiembrie, cu începere de la ora 19.00, în direct la Digi Sport.

Ramona Ramba, foto: Adrian Bugariu/31.10.2011