*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - Gaz Metan Medias 86-95

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat pe teren propriu în compania celor de la Gaz Metan Mediaș cu scorul de 86-95 (25-22, 16-29, 23-21, 22-23).

Oaspeții au început bine meciul și în minutul 2 conduceau cu 6-0. Medieșenii s-au menținut la conducere până în minutul 7 al primului sfert, când Nikita Khartchenkov i-a dus pe sibieni în avantaj, tabela indicând 17-16 pentru gazde, iar “galben-albaștrii” au reușit să termine în avantaj primele 10 minute ale meciului, 25-22. Sibienii n-au rămas la conducere pentru foarte mult timp însă, pentru că Jarrett Howell a reușit să-și ducă din nou echipa în avantaj, 26-25 în debutul sfertului al doilea. Cele două echipe s-au succedat apoi la conducere, niciuna n-a reușit să se desprindă pe tabela de marcaj până în ultimele două minute ale sfertului, când Mitchell, cu 4 puncte reușite, și Howell, cu un coș marcat de la centrul terenului, au făcut ca diferența să atingă 10 puncte în favoarea medieșenilor, 51-41 după prima jumătate a meciului. În sfertul al treilea oaspeții au condus în permanență pe tabela de marcaj, sibienii n-au reușit să se apropie amenințător, dar și-au adjudecat totuși sfertul, reducând puțin din handicapul de la pauza mare, scorul fiind 64-72 înaintea ultimelor 10 minute ale meciului. Echipa sibiană a început foarte bine ultimul sfert, și după doar un minut și jumătate a reușit să egaleze la 74, grație unui parțial de 10-2. Din păcate, n-au reușit însă să treacă din nou în avantaj, medieșenii s-au desprins imediat iar la 6 puncte, și, deși s-au mai apropiat o dată la un singur punct în spatele adversarilor, 82-81 în minutul 6, pe final sibienii au trebuit să se recunoască învinși, oaspeții impunându-se cu 95-86.

Marcatorii echipei sibiene au fost: Nikita Khartchenkov – 20 de puncte (1x3), 4 recuperări, Mychal Kearse – 19 puncte (4x3), 8 recuperări, Jaytornah Wisseh – 18 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, Kaylone Riley – 15 puncte (1x3), 10 recuperări, Cristian Crăciun – 11 puncte, 3 intercepții, Devon Austin – 3 puncte (1x3), 2 pase decisive. De la oaspeți principalii marcatori au fost: Deven Mitchell – 36 de puncte (1x3), 11 recuperări, Jarrett Howell – 15 puncte (3x3), 7 pase decisive și Titus Nicoară – 14 puncte, 4 intercepții. Echipa sibiană a avut un procentaj de 49% la aruncările de 2 puncte (23/47), 30% la 3 puncte (7/23) și 68% la aruncările libere (19/28), un total de 31 de recuperări (13 ofensvie, 18 defensive), 10 pase decisive și 10 intercepții. Medieșenii au avut 63% la aruncările de 2 puncte (33/52), 27% la 3 puncte (6/22) și 69% de la linia de libere (11/16), reușind 36 de recuperări (11 ofensive și 25 defensive), 11 pase decisive și 12 intercepții.

În etapa următoare sibienii vor întâlni, în deplasare, pe BC Miercurea Ciuc, sâmbătă, 12 noiembrie.

Ramona Ramba, foto: Adrian Bugariu/05.11.2011