*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

BC Miercurea Ciuc - CSU Sibiu 87 - 121

CSU Sibiu a înregistrat o nouă victorie în această ediţie de campionat, după ce a câştigat meciul disputat la Miercurea Ciuc cu scorul de 121 – 87 (30-21, 33-19, 26-27, 32-20).

Cristian Crăciun a deschis scorul pentru sibieni cu o aruncare de două puncte, dar Robert Long a răspuns imediat cu o reuşită de trei puncte şi şi-a dus echipa în avantaj. Până la jumătatea primului sfert meciul a fost echilibrat, iar cele două echipe s-au succedat la conducere pe tabela de marcaj. Apoi însă oaspeţii au acelerat şi au reuşit să se desprindă la nouă puncte până la finalul primelor 10 minute de joc, 30-21. În cel de-al doilea sfert “galben-albaştrii” şi-au continuat jocul bun şi au dus diferenţa la peste 20 de puncte până la pauza mare, după prima jumătate de joc tabela indicând 63-40 în favoarea lor. Sfertul al treilea a fost cel mai echilibrat al partidei, echipa gazdă a reuşit să şi-l adjudece la limită, iar cu 10 minute înainte de final scorul era 89-67 pentru oaspeţi. Sibienii au început bine ultimul sfert, iar după trei minute Mychal Kearse a făcut ca echipa sa să depăşească bariera celor 100 de puncte, tabela indicând 101-72. Oaspeţii au câştigat clar şi acest ultim sfert, impunându-se la final la o diferenţă de 34 de puncte, 121-87.

Marcatorii echipei sibiene au fost: Devon Austin – 26 de puncte (4x3), 3 recuperări, Mychal Kearse – 22 de puncte (2x3), 2 pase decisive, Nikita Khartchenkov – 19 puncte (5x3), 3 recuperări, Jaytornah Wisseh - 18 puncte (1x3), 7 recuperări, 5 pase decisive, Kaylone Riley – 18 puncte, 7 recuperări, Cristian Crăciun – 12 puncte, 6 recuperări, Cristian Ban – 3 puncte (1x3), Norbert Pascu – 3 puncte (1x3). De la gazde principalii marcatori au fost: Robert Long – 15 puncte (2x3), 7 recuperări, 7 pase decisive, Wilbert Dies – 15 puncte, 9 recuperări şi Enrico Ramon – 15 puncte, 6 recuperări. Echipa sibiană a avut un procentaj de 60% la aruncările de 2 puncte (33/5), 42% la 3 puncte (14/33) și 87% la aruncările libere (13/15), un total de 33 de recuperări (11 ofensvie, 22 defensive), 14 pase decisive și 12 intercepții. Echipa din Miercurea Ciuc a avut 65% la aruncările de 2 puncte (33/51), 17% la 3 puncte (4/23) și 82% de la linia de libere (9/11), reușind 35 de recuperări (10 ofensive și 25 defensive), 15 pase decisive și 6 intercepții.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc pe teren propriu, miercuri, 16 noiembrie, când se va disputa restanţa cu CSŞ Giurgiu. Partida va avea loc cu începere de la ora 18.00 şi va putea fi urmărită LIVE video pe www.csufans.ro/chat.