*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

CSU Sibiu - CSS Giurgiu 79 - 74

CSU Sibiu a câștigat cu emoții partida restantă din etapa a treia împotriva celor de la CSȘ Giurgiu. Scorul final a fost 79-74 (18-27, 19-18, 25-13, 17-16) în urma unui meci în care patru dintre jucătorii sibieni au evoluat câte 40 de minute. Astfel, Nikita Khartchenkov, Cristian Crăciun, Devon Austin și Kaylone Riley nu au părăsit terenul pe toată durata jocului, singurul care a fost schimbat pe parcurs fiind Jaytornah Wisseh, în locul căruia a evoluat Mihai Popa timp de 4 minute și 11 secunde. Mychal Kearse nu a făcut parte din lotul sibienilor pentru acest meci, acuzând dureri la un picior.

Oaspeții au deschis scorul prin Zoran Milovic, acesta înscriind o aruncare din spatele semicercului după un minut și jumătate de joc. Pe fondul ratărilor sibienilor, oaspeții au reușit să se distanțeze pe tabela de marcaj, diferența atingând 10 puncte în minutul 6, scor 14-4 în favoarea lor. Sibienii s-au apropiat apoi la doar 3 puncte în minutul 7, 13-16, dar giurgiuvenii s-au menținut la conducerea jocului și și-au adjudecat primul sfert cu scorul de 27-18. Cel de-al doilea sfert a fost echilibrat, gazdele s-au apropiat din nou la 3 puncte, 28-31 în minutul 4, dar din nou echipa vizitatoare n-a cedat și a terminat prima jumătate a meciului în avantaj, 45-37. Echipa sibiană a început a două repriză mult mai bine, iar în minutul 4 a reușit să egaleze la 46 și să treacă apoi în avantaj, 48-46. Oaspeții au revenit însă rapid la conducerea jocului, iar în minutul 7 aveau din nou 6 puncte avantaj, 56-50. Dar apoi a fost rândul sibienilor să revină în avantaj și să-și adjudece acest sfert, tabela indicând 62-58 înaintea ultimelor 10 minute de joc. În ultimul sfert al meciului scorul a fost foarte strâns, cele două echipe s-au succedat la conducere, iar cu 4 minute înainte de terminarea jocului sibienii aveau 3 puncte avantaj, 77-74. Până la finalul meciului cele două echipe s-au întrecut în ratări, singurul care a mai reușit să înscrie fiind Kaylone Riley, care a închis tabela cu un coș de două puncte când mai era un minut de joc. Sibienii s-au impus astfel cu scorul de 79-74 și au acumulat 14 puncte în clasament, la egalitate cu alte 5 echipe.

Marcatorii echipei sibiene au fost: Jaytornah Wisseh – 29 de puncte (13/13 la aruncări libere), 9 recuperări, Nikita Khartchenkov – 18 puncte (2x3), 5 recuperări, Devon Austin – 13 puncte (2x3), 7 recuperări, 5 pase decisive, Kaylone Riley – 12 puncte, 12 recuperări, 3 intercepții, Cristian Crăciun – 5 puncte, 9 recuperări, Mihai Popa – 2 puncte. De remarcat că, în afară de Cristian Crăciun, care a ratat una din cele două aruncări libere de care a beneficiat și Kaylone Riley, care le-a ratat pe toate trei, toți ceilalți jucători ai sibienilor au avut procentaj de 100% de la linia de aruncări libere. De la oaspeți principalii marcatori au fost: Cătălin Vlaicu – 21 de puncte, 11 recuperări, Zoran Milovic – 16 puncte (3x3), 4 pase decisive și Bosko Stojakovic – 16 puncte, 6 recuperări. Echipa sibiană a avut un procentaj de 49% la aruncările de 2 puncte (23/47), 15% la 3 puncte (4/27) și 84% la aruncările libere (21/25), un total de 42 de recuperări (10 ofensive, 32 defensive), 13 pase decisive și 8 intercepții. Echipa giurgiuveană a avut 63% la aruncările de 2 puncte (19/30), 22% la 3 puncte (8/37) și 40% de la linia de libere (12/16), reușind 38 de recuperări (6 ofensive și 32 defensive), 15 pase decisive și 3 intercepții.

În etapa următoare sibienii vor întâlni, tot pe teren propriu, pe SCM Craiova. Meciul va avea loc sâmbătă, 19 noiembrie, cu începere de la ora 18.00.

Ramona Ramba, foto: Adrian Bugariu/16.11.2011