*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - SCM U Craiova 87 - 76

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat pe propriul teren în fața celor de la SCM U Craiova cu scorul de 87 - 76 (21-15, 16-22, 26-18, 24-21). În acestă partidă a revenit la echipa sibiană și Mychal Kearse, jucător care nu a evoluat în confruntarea de miercuri împotriva celor de la CSȘ Giurgiu.

Sibienii au început bine meciul, în minutul 3 conduceau cu 11-3 și și-au adjudecat primul sfert cu scorul de 21-15. În cel de-al doilea sfert a fost rândul oaspeților să joace mai bine, s-au apropiat de mai multe ori la doar un punct în spatele echipei sibiene, iar în minutul 8 au reușit să egaleze la 32 și chiar să conducă, 33-32, în urma unei aruncări libere transformate de Steve Ross, cel mai bun jucător al craiovenilor în acest meci. Acest sfert le-a revenit oaspeților, iar după prima jumătate a meciului tabela indica egalitate, 37-37. După pauză, cele două echipe au mers cap la cap în primele 4 minute ale sfertului la treilea, dar apoi sibienii au reușit să se desprindă la 6 puncte, 51-45 în minutul 5. Oaspeții au revenit din nou și au egalat la 55 în minutul 9, însă sibienii au reușit apoi un parțial de 8-0 în finalul sfertului, care a făcut ca scorul înaintea ultimelor 10 minute de joc să devină 63-55 în favoarea lor. În ultimul sfert, care a fost și cel mai echilibrat al meciului, sibienii au condus în permanență pe tabelă, dar oaspeții s-au apropiat periculos în mai multe rânduri. Aproape de finalul meciului însă, grație unui run de 9-0, gazdele s-au distanțat la 11 puncte diferență, 80-69 când mai era un minut și jumătate de joc, această desprindere dovedindu-se decisivă. Sibienii s-au impus cu 87-76, au acumulat 16 puncte și s-au instalat pe poziția a doua a clasamentului Diviziei A.

Marcatorii echipei sibiene au fost: Jaytornah Wisseh – 31 de puncte (1x3), 9 pase decisive, 4 intercepții, Cristian Crăciun – 14 puncte, 5 recuperări, Devon Austin – 14 puncte, 2 recuperări, Kaylone Riley – 10 puncte (1x3), 7 recuperări, 6 intercepții, Nikita Khartchenkov – 9 puncte (1x3), 2 recuperări, Mychal Kearse – 7 puncte, 10 recuperări, Cristian Ban – 2 puncte. De la oaspeți principalii marcatori au fost: Stephen Ross – 32 de puncte (6x3), 7 recuperări, Iulian Orbeanu – 16 puncte (2x3), 7 recuperări, Branislav Tomic – 11 puncte, 15 recuperări. Echipa sibiană a avut un procentaj de 42% la aruncările de 2 puncte (28/66), 21% la 3 puncte (3/14) și 81% la aruncările libere (22/27), un total de 31 de recuperări (15 ofensive, 16 defensive), 12 pase decisive, 18 intercepții și 9 mingi piedute. Echipa craioveană a avut 61% la aruncările de 2 puncte (17/28), 36% la 3 puncte (9/25) și 83% de la linia de libere (15/18), având 44 de recuperări (12 ofensive și 32 defensive), 16 pase decisive, 3 intercepții și 34 de mingi pierdute.

În etapa următoare sibienii vor întâlni, în deplasare, pe Dinamo București. Meciul va avea loc duminică, 27 noiembrie, cu începere de la ora 18.00, fiind transmis în direct de TVR3.

Ramona Ramba, foto: Ovidiu Matiu/19.11.2011