*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

Dinamo Bucuresti - CSU Sibiu 83 - 94

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat în deplasare la Dinamo București cu scorul de 83 - 94 (28-30, 23-12, 20-31, 12-21) și se află pe locul al doilea în clasamentul Diviziei A, cel puțin până la meciul celor de la CSU Ploiești, care va avea loc luni, 28 noiembrie.

Eryk Watson a deschis scorul pentru gazde cu o aruncare reușită de trei puncte, urmat de Nikita Khartchenkov, care a marcat două puncte pentru sibieni. Cele două echipe au mers apoi cap la cap, succedându-se la conducere pe tabela de marcaj, cea mai mare diferență înregistrată în primul sfert fiind de 4 puncte în favoarea dinamoviștilor, 21-17 în minutul 7 și 25-21 în minutul 8. Jaytornah Wisseh, cu un coș de două puncte, a făcut ca totuși acest sfert să fie adjudecat de echipa sibiană, scorul după primele 10 minute fiind 30-28 pentru “galben-albaștri”. În cel de-al doilea sfert bucureștenii au profitat de greșelile sibienilor și au reușit să se distanțeze pe tabelă, avantajul lor atingând 10 puncte în minutul 7, scor 49-39. Joshua Brown pentru gazde și Cristi Crăciun și Kaylone Riley pentru oaspeți au stabilit apoi scorul pauzei, 51-42 în favoarea dinamoviștilor. Sibienii au început mai bine a doua repriză și au redus treptat din diferență, iar în minutul 6 au reușit chiar să treacă în avantaj, 62-61. Bucureștenii au revenit însă la conducerea jocului, scor 69-62 în minutul 7, dar sibienii nu au cedat, au reușit un parțial de 11-2 și au terminat al treilea sfert în avantaj, scorul înaintea ultimelor 10 minute de joc fiind 73-71 în favoarea lor. Prima jumătate a ultimului sfert a fost echilibrată, iar după 5 minute de joc dinamoviștii aveau avantaj minim, 81-80. A urmat apoi un parțial de 14-0 al sibienilor, care a decis soarta partidei. Allen Durham, cel mai bun jucător al gazdelor în acest meci, a fost cel care a stabilit scorul final, 94-83 pentru sibieni.

Marcatorii sibienilor au fost: Jaytornah Wisseh – 26 de puncte, 9 recuperări, 12 pase decisive, Mychal Kearse – 21 de puncte (2x3), 11 recuperări, Nikita Khartchenkov – 20 de puncte (2x3), 4 recuperări, Devon Austin – 18 puncte (1x3), 7 recuperări, 4 intercepții, Kaylone Riley – 6 puncte, 2 recuperări, Cristian Crăciun – 3 puncte, 7 recuperări. De la gazde s-au remarcat Allen Durham – 34 de puncte, 19 recuperări, Joshua Brown – 19 puncte (3x3), 6 recuperări și Eryk Watson – 17 puncte (5x3), 6 recuperări. Echipa sibiană a avut un procentaj de 59% la aruncările de 2 puncte (33/56), 27% la 3 puncte (6/22) și 71% la aruncările libere (10/14), un total de 42 de recuperări (14 ofensive, 28 defensive), 19 pase decisive și 10 intercepții. Dinamoviștii au avut 57% la aruncările de 2 puncte (26/46), 30% la 3 puncte (9/30) și 44% de la linia de libere (4/9), având 44 de recuperări (17 ofensive și 27 defensive), 21 pase decisive și 4 intercepții.

Pentru CSU Sibiu urmează o partidă extrem de importantă pe teren propriu, vineri, 2 decembrie 2011, cu începere de la ora 19:00, împotriva echipei BC Mureș Tg. Mureș, meci care va putea fi urmărit în direct pe Digi Sport.