*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - BC Mures 98 - 90

CSU Sibiu a câștigat meciul de pe teren propriu în fața celor de la BC Mureș Târgu Mureș cu scorul de 98-90 (30-25, 21-21, 20-22, 27-22). În urma acestui succes, echipa sibiană ocupă, până la disputarea celorlalte meciuri ale etapei a XI-a, primul loc în clasamentul Diviziei A.

Oaspeții au început mai bine partida și conduceau în minutul 2 cu 7-0. Sibienii au recuperat însă repede diferența și au trecut la conducere pe tabela de marcaj, 10-9 în minutul 4. Restul primului sfert a fost apoi strâns, cele două echipe au mers cap la cap, dar formația sibiană a reușit totuși să-și adjudece primele 10 minute ale meciului cu 30-25. În debutul sfertului al doilea sibienii s-au distanțat pe tabelă, avantajul lor atingând 12 puncte, 40-28 în minutul 4. Gazdele s-au menținut la conducere până la finalul sfertului, când mureșenii au reușit însă să mai reducă din handicap, astfel că prima jumătate a meciului s-a încheiat cu scorul de 51-46 în favoarea echipei sibiene. După pauză, “galben-albaștrii” au reușit să se distanțeze din nou și să refacă diferența de 12 puncte, 62-50 în minutul 5 al sfertului al treilea. A urmat apoi un parțial de 12-0 al oaspeților, care au egalat, dar sibienii au răspuns și ei cu un run de 9-0, scorul devenind 71-62 în favoarea lor. Finalul acestui sfert a aparținut echipei mureșene, care a marcat 6 puncte fără să primească vreunul, apropiindu-se periculos și stabilind scorul înaintea ultimelor 10 minute de joc, 71-68 pentru sibieni. Ultimul sfert a fost foarte disputat, sibienii au reușit totuși să se mențină la conducere, dar oaspeții s-au mai apropiat în două rânduri la doar trei puncte. “Galben-albaștrii” n-au cedat însă, și-au adjudecat acest ultim sfert și s-au impus la final la opt puncte diferență, 98-90.

Marcatorii echipei sibiene au fost: Jaytornah Wisseh – 33 de puncte (3x3), 6 recuperări, 10 pase decisive, Mychal Kearse – 16 puncte (1x3), 6 recuperări, Kaylone Riley – 15 puncte, 8 recuperări, Devon Austin – 15 puncte (1x3), 4 recuperări, Nikita Khartchenkov – 12 puncte (1x3), Cristi Crăciun – 7 puncte, 7 recuperări. De la oaspeți s-au remarcat: Flavius Lăpuște – 17 puncte (3x3), 3 recuperări, Virgil Stănescu – 16 puncte, 4 recuperări, Calvin Watson – 15 puncte (2x3), 6 recuperări. Sibienii au avut un procentaj de 50% la aruncările de 2 puncte (23/46), 26% la 3 puncte (6/23) și 77% la aruncările libere (34/44), un total de 32 de recuperări (11 ofensive, 21 defensive), 17 pase decisive, 10 intercepții și 4 mingi pierdute. Echipa mureșeană a avut 58% la aruncările de 2 puncte (26/45), 40% la 3 puncte (10/25) și 62% de la linia de libere (8/13), totalizând 37 de recuperări (8 ofensive și 29 defensive), 17 pase decisive, 3 intercepții și 17 mingi pierdute.

Pentru echipa sibiană urmează un nou meci important pe teren propriu, miercuri, 7 decembrie, cu începere de la ora 19:00, împotriva celor de la CSU Ploiești.