*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - CSU Ploiesti 79 - 72

CSU Sibiu a câștigat meciul disputat pe teren propriu împotriva celor de la CSU Ploiești cu scorul de 79-72 (17-24, 11-15, 17-17, 34-16), obținând o victorie foarte importantă, care duce echipa sibiană pe primul loc al clasamentului, având în vedere faptul că partida celor de la BC Timișoara a fost amânată datorită meciului din Eurohold Balkan League pe care bănățenii l-au disputat pe 6 decembrie.

Partida a început cu două puncte înscrise de Vlahovic pentru oaspeți, urmat de Devon Austin, care a reușit două puncte pentru sibieni. Cele două echipe au mers apoi cap la cap până la jumătatea primului sfert, după care ploieștenii s-au desprins pe tabelă, având în minutul 8 zece puncte avantaj, 19-9, și și-au adjudecat primele 10 minute ale meciului cu scorul de 24-17. În cel de-al doilea sfert sibienii și-au continuat jocul mai puțin reușit, iar oaspeții au profitat de ratările gazdelor și și-au majorat avantajul, după prima jumătate a meciului tabela indicând 39-28 în favoarea lor. După pauză sibienii au încercat să revină în meci și au și reușit, apropiindu-se la doar patru puncte în spatele adversarilor în minutul 5, scor 45-41. Apoi însă Wisseh a comis un fault, și-a pierdut cumpătul în urma deciziei arbitrilor și a fost sancționat și cu fault tehnic. Burlacu a înscris 4 puncte în urma acestei faze și oaspeții s-au despins din nou pe tabelă, la finalul celui de-al treilea sfert diferența fiind tot de 11 puncte, la fel ca la pauză, 56-45 pentru prahoveni. În minutul 3 al ultimului sfert oaspeții aveau un avantaj de 13 puncte, 60-47, și se părea că vor câștiga acest meci. Au urmat apoi însă 8 puncte consecutive marcate de Wisseh, sibienii s-au apropiat la 60-55 în minutul 4 și speranțele au reînviat. În minutul 7 Mychal Kearse a reușit să egaleze la 64, Wisseh a dus Sibiul în avantaj, 66-64, dar ploieștenii au egalat imediat. Sibienii au trecut din nou în avantaj, iar cu 14 secunde înainte de final aveau 4 puncte avans, 73-69. Vlahovic a reușit însă o aruncare de 3 puncte și ploieștenii s-au apropiat la un singur punct. Riley a marcat apoi două puncte, fază în urma căreia Cătălin Burlacu și Levente Szijarto au fost descalificați pentru proteste la adresa arbitrilor. Wisseh înscrie cele 4 arucări libere acordate, iar sibienii câștigă meciul cu 79-72, instalându-se pe primul loc al clasamentului Diviziei A.

Pentru sibieni au marcat: Jaytornah Wisseh – 32 de puncte (3x3), 6 pase decisive, Mychal Kearse – 20 de puncte (1x3), 6 recuperări, Kaylone Riley – 12 puncte, 5 recuperări, Devon Austin – 6 puncte, 6 recuperări, Nikita Khartchenkov – 5 puncte, 2 recuperări, Cristian Crăciun – 4 puncte (1x3), 4 recuperări. De la oaspeți principalii marcatori au fost: Drasko Albijanic – 20 de puncte, 13 recuperări, Cătălin Burlacu – 19 puncte (2x3), 10 recuperări, Aleksandar Vlahovic – 14 puncte (2x3), 2 recuperări. Echipa sibiană a avut un procentaj de 50% la aruncările de 2 puncte (21/42), 33% la 3 puncte (5/15) și 67% la aruncările libere (22/33), un total de 28 de recuperări (7 ofensive, 21 defensive), 7 pase decisive, 11 intercepții și 14 mingi pierdute. Ploieștenii au avut 55% la aruncările de 2 puncte (27/49), 29% la 3 puncte (5/17) și 43% de la linia de libere (3/7), totalizând 39 de recuperări (13 ofensive și 26 defensive), 18 pase decisive, 11 intercepții și 22 de mingi pierdute.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc sâmbătă, 10 decembrie, în deplasare la BC Timișoara, partidă care va putea fi urmărită în direct pe TVR 3 începând cu ora 18:00.