*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

BC Timisoara - CSU Sibiu 101 - 97

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat în deplasare la BC Timişoara cu scorul de 101-97 (28-24, 30-29, 27-21, 16-23), ratând din păcate şansa de a rămâne pe primul loc al clasamentului Diviziei A.

Partida a debutat cu 6 puncte marcate de Zlatko Jovanovic, care a reuşit două aruncări consecutive de 3 puncte. Cătălin Vulc a cerut time-out după doar 34 de secunde de la debutul partidei, iar după timpul de odihnă Devon Austin şi Cristi Crăciun au redus diferenţa la 2 puncte, 6-4. Timişorenii au reuşit însă să se menţină la conducere pe tabelă pe tot parcursul primului sfert, chiar dacă sibienii s-au apropiat în două rânduri la doar un punct, şi să-şi adjudece primele 10 minute ale meciului cu scorul de 28-24. Cel de-al doilea sfert a fost cel mai echilibrat al partidei, sibienii au izbutit să treacă în avantaj pentru prima dată în acest meci în minutul 2, 32-31, iar apoi cele două echipe s-au succedat la conducere pe tabela de marcaj. Finalul a aparţinut totuşi gazdelor, care au reuşit să intre la pauză cu un avantaj de 5 puncte, 58-53. Timişorenii au debutat în sfertul al treilea cu un parţial de 8-0 şi au dus scorul la 66-53 în favoarea lor, sibienii reuşind să spargă gheaţa abia în minutul 3, când Mychal Kearse a înscris din spatele semicercului, dând tonul unui parţial de 6-0 al sibienilor, iar scorul a devenit 66-59. La jumătatea sfertului trei avantajul gazdelor s-a redus la doar 2 puncte, 72-70, dar sibienii nu au putut profita pentru a prelua din nou conducerea. Timişorenii s-au desprins iar şi au încheiat penultimul sfert al meciului cu un avantaj de 11 puncte, 85-74. Începutul ultimelor 10 minute le-a aparţinut tot bănăţenilor, care au reuşit să majoreze diferenţa la 14 puncte, 92-78 în minutul 3. Au urmat apoi 5 minute în care gazdele nu au marcat niciun punct, sibienii au înscris 12, iar scorul a devenit 92-91. Archie şi Zlatko Jovanovic au dus apoi însă scorul la 97-91 când mai era doar un minut de joc, iar sibienii nu au mai putut să întoarcă soarta meciului, cedând în final cu 101-97.

Pentru CSU Sibiu au marcat: Mychal Kearse – 23 de puncte (4x3), 5 recuperări, 6 pase decisive, Kaylone Riley – 22 de puncte (3x3), 4 recuperări, Jaytornah Wisseh – 18 puncte (2x3), 9 recuperări, Nikita Khartchenkov – 18 puncte (4x3), 6 recuperări, Cristi Crăciun – 8 puncte, 5 recuperări, Devon Austin – 8 puncte, 2 recuperări. De la gazde principalii marcatori au fost Zlatko Jovanovic – 29 de puncte (6x3), 6 pase decisive, Dominique Archie – 28 de puncte (2x3), 10 recuperări şi Bodgan Popescu – 19 puncte, 13 recuperări. Echipa sibiană a avut un procentaj de 62% la aruncările de 2 puncte (25/43), 38% la 3 puncte (13/34) și 67% la aruncările libere (8/12), un total de 29 de recuperări (13 ofensive, 16 defensive), 17 pase decisive și 7 intercepții. Bănăţenii au avut 58% la aruncările de 2 puncte (25/43), 45% la 3 puncte (10/22) și 70% de la linia de libere (21/30), reușind 44 de recuperări (19 ofensive și 25 defensive), 18 pase decisive și 4 intercepții.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc vineri, 16 decembrie, pe teren propriu împotriva celor de la CSM Bucureşti. Partida va începe la ora 18:00 şi va fi transmisă în direct de Digi Sport.