*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

U Cluj-Napoca - CSU Sibiu 96-85

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat în deplasare pe terenul celor de la U Cluj-Napoca cu scorul de 96-85 (26-10, 17-29, 24-25, 29-21). Trey Hampton, noua achiziție a sibienilor, nu a debutat astăzi pentru “galben-albaștri”, acesta nefiind inclus în lot pentru această partidă.

Zoran Krstanovic a deschis scorul pentru gazde după aproape două minute de joc, până atunci cele două echipe întrecându-se în ratări. Kaylone Riley a fost primul marcator pentru sibieni, egalând la 2 după câteva secunde. Clujenii au evoluat mai bine pe parcursul primului sfert, profitând totodată și de numeroasele ratări ale jucătorilor sibieni și s-au distanțat tot mai mult pe tabelă, având la finalul primelor 10 minute de joc 16 puncte avans, 26-10. În sfertul al doilea sibienii au încercat să reintre în meci, dar clujenii au reușit să se mențină în avantaj, în minutul 7 diferența fiind de 13 puncte în favoarea lor, 39-26. Finalul sfertului a aparținut însă echipei sibiene, care a izbutit, grație unui parțial de 13-4, să se apropie la pauză la doar 4 puncte în spatele gazdelor, 43-39. După pauză sibienii au continuat cursa de urmărire și au reușit să egaleze la 50 în minutul 3 al sfertului al treilea. Cele două formații s-au succedat apoi la conducere pe tabela de marcaj, dar clujenii au fost cei care au izbutit să termine și acest sfert în avantaj, 67-64. Ultimul sfert a început la fel cum s-a terminat cel de-al treilea, cu cele două echipe conducând pe rând pe tabela de marcaj. Apoi gazdele au reușit un parțial de 11-0, care a dus scorul la 78-69 în favoarea lor în minutul 3. Sibienii au răspuns însă cu un run de 8-0, iar scorul s-a strâns din nou, 80-78 în minutul 6. Cu un minut și jumătate înainte de final clujenii aveau 3 puncte avans, 88-85. Echipa sibiană a început apoi să rateze foarte mult, nu a mai reușit să înscrie nimic până la finalul meciului, Kaylone Riley și Devon Austin au fost eliminați pentru 5 greșeli personale, iar gazdele și-au adjudecat la final partida la 11 puncte diferență, 96-85.

Marcatorii sibienilor au fost: Jaytornah Wisseh – 31 de puncte (2x3), 8 pase decisive, 4 intercepții, Nikita Khartchenkov – 21 de puncte (3x3), 4 recuperări, Kaylone Riley – 17 puncte, 12 recuperări (8 ofensive), Devon Austin – 13 puncte (3x3), 8 recuperări, Cristi Crăciun – 3 puncte, 4 recuperări. De la gazde, principalii marcatori au fost: Zoran Krstanovic – 32 de puncte (1x3), 16 recuperări, 6 pase decisive, Kyndall Dykes – 23 puncte (1x3), 4 recuperări, Vladimir Mijovic – 18 puncte, 10 recuperări. Echipa sibiană a avut un procentaj de 51,1% la aruncările de 2 puncte (23/45), 25% la 3 puncte (8/32) și 78,9% la aruncările libere (15/19), un total de 39 de recuperări (14 ofensive, 25 defensive), 16 pase decisive, 7 intercepții și 11 mingi pierdute. Clujenii au avut 63,4% la aruncările de 2 puncte (33/52), 29,4% la 3 puncte (5/17) și 68,1% de la linia de libere (15/22), totalizând 44 de recuperări (11 ofensive și 33 defensive), 31 pase decisive, 8 intercepții și 13 mingi pierdute.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc la Oradea, în prima etapă a returului acestui sezon, partidă care va avea loc în data de 14 ianuarie 2012.