*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSM Oradea - CSU Sibiu 108-101

CSU Sibiu a pierdut meciul disputat în deplasare la Oradea cu scorul de 108-101 (25-23, 20-21, 38-24, 25-33). Astfel, sibienii debutează în retur cu o înfrângere, a șasea în actuala ediție de campionat.

Jaytornah Wisseh a deschis scorul pentru sibieni, fiind urmat imediat de Sasha Topchov pentru gazde. Primul sfert a fost echilibrat, cea mai mare diferență înregistrată pe tabelă fiind de 5 puncte în favoarea orădenilor, iar după primele 10 minute de joc tabela indica 25-23 pentru gazde. În debutul celui de-al doilea sfert sibienii au reușit să egaleze la 27 și să treacă apoi la conducere, unde s-au menținut până în minutul 4 al sfertului secund. Apoi însă gazdele au reușit să treacă din nou în avantaj, dar meciul a continuat să fie echilibrat, iar la pauză diferența era de doar un punct în favoarea orădenilor, 45-44. După pauză, cele două echipe s-au succedat la conducere în debutul celui de-al treilea sfert, după aproape două minute de joc tabela indicând egalitate, 51-51. Apoi orădenii au reușit un parțial de 7-0, ducând scorul la 60-51 în favoarea lor. Diferența a continuat să crească, iar cu un minut înaintea de finalul sfertului avantajul orădenilor a atins 15 puncte, 80-65. Aceeași diferență se înregistra și înaintea ultimelor 10 minute de joc, 83-68 pentru gazde. În ultimul sfert al meciului orădenii și-au menținut avantajul, iar când mai erau 4 minute de joc diferența a atins chiar și 20 de puncte, 98-78. Cu un minut și jumătate înainte de final avantajul gazdelor era tot de 20 de puncte, 108-88. Au urmat apoi 8 puncte consecutive înscrise de Wisseh, o “treiță” reușită de Austin și încă două puncte ale lui Riley, care, coroborate cu faptul că bihorenii nu au mai înscris nimic până la finalul jocului, au mai salvat din impresia reprizei a doua nu foarte reușite de sibieni. Meciul s-a terminat 108-101, iar “galben-albaștrii” încep returul cu o înfrângere în fața orădenilor, la fel ca în prima etapă din turul campionatului, când sibienii cedau pe teren propriu cu 84-67 în fața aceleiași echipe.

Marcatorii sibienilor au fost: Jaytornah Wisseh – 41 de puncte (5x3), 9 pase decisive, Kaylone Riley – 22 de puncte (1x3), 8 recuperări, Devon Austin – 17 puncte (1x3), 3 pase decisive, Cristian Crăciun – 10 puncte (1x3), 2 recuperări, Cortney Scott – 7 puncte (1x3), 4 recuperări, Nikita Khartchenkov – 4 puncte, 3 recuperări. De la gazde s-au remarcat Milos Pesic – 20 de puncte (2x3), 9 recuperări, Gediminas Navickas – 20 de puncte (4x3), 7 recuperări și Nemanja Maric – 17 puncte (1x3), 10 pase decisive. Echipa sibiană a avut un procentaj de 63% la aruncările de 2 puncte (29/46), 34,6% la 3 puncte (9/26) și 76,1% la aruncările libere (16/21), un total de 23 de recuperări (7 ofensive, 16 defensive), 16 pase decisive, 9 intercepții și 10 mingi pierdute. Orădenii au avut 61,7% la aruncările de 2 puncte (29/47), 46,1% la 3 puncte (12/26) și 82,3% de la linia de libere (14/17), totalizând 40 de recuperări (14 ofensive și 26 defensive), 24 pase decisive, 6 intercepții și 16 mingi pierdute.

Etapa viitoare echipa sibiană va sta ca urmare a retragerii celor de la CS Otopeni din campionat, iar următorul meci va avea loc pe 25 ianuarie, în deplasare la CSȘ Giurgiu.