*** CSU Sibiu - U BT Cluj, vineri 16 noiembrie ora 18:00 - Sala Transilvania. ***

Gaz Metan Medias - CSU Sibiu 102 - 94

CSU Sibiu a pierdut meciul de la Mediaș împotriva celor de la Gaz Metan cu scorul de 102-94 (29-27, 26-22, 28-24, 19-21). Sibienii au ajuns astfel la cea de-a treia înfrângere în retur și a opta în acest campionat.

Primele 10 minute ale meciului au fost echilibrate, cele două echipe s-au succedat la conducere, niciuna n-a reușit să se desprindă, tabela indicând de mai multe ori egalitate. Totuși gazdele au fost cele care și-au adjudecat acest prim sfert la două puncte diferență, 29-27. În debutul sfertului al doilea, sibienii au egalat imediat la 29 și acest sfert se anunța de asemenea echilibrat. Medieșenii au reușit însă un parțial de 5-0 care le-a adus un avantaj de 6 puncte pe tabelă, 37-31, avantaj pe care au reușit să și-l păstreze până la pauză, cu toată opoziția oaspeților, care s-au apropiat în mai multe rânduri la doar două puncte, dar nu au mai izbutit egalarea. Astfel, după prima jumătate a meciului, tabela arăta scorul de 55-49 în vederea echipei medieșene. Gazdele au început mai bine a doua repriză, iar avantajul lor a trecut de 10 puncte în minutul 5 al sfertului al treilea, 65-53. Sibienii au încercat să revină, s-au apropiat la doar patru puncte, 73-69 în minutul 8, dar tot medieșenii au fost cei care au câștigat și acest sfert, având înaintea ultimelor 10 minute de joc 10 puncte avans, 83-73. În ultimul sfert al meciului echipa gazdă și-a păstrat avantajul luat în sfertul precedent, sibienii nu au mai reușit să revină, s-au mai apropiat o singură dată la 6 puncte în spatele adversarilor, 94-88 în minutul 8, dar au fost nevoiți să se recunoască învinși la final cu scorul de 102-94, Cristi Crăciun închizând tabela cu un coș marcat din propria jumătate de teren.

Marcatorii sibienilor au fost: Jaytornah Wisseh – 29 de puncte (2x3), 3 recuperări, Nikita Khartchenkov – 23 de puncte (4x3), Cortney Scott – 17 puncte, 5 recuperări, Cristian Crăciun – 12 puncte (2x3), 9 recuperări, Kaylone Riley – 7 puncte, 11 recuperări, Devon Austin – 6 puncte, 2 recuperări. De la echipa medieșeană s-au remarcat: Tudor Dumitrescu – 18 puncte (4x3), 4 recuperări, Deven Mitchell – 16 puncte, 6 recuperări, Ivan Ivanovic – 15 puncte (1x3), 12 recuperări și Titus Nicoară – 15 puncte (1x3), 10 recuperări. Procentajele sibienilor au fost de 56% (23/41) la aruncările de 2 puncte, 33,3% (8/24) la 3 puncte și 66,6% (24/36) la aruncările libere, aceștia reușind un total de 30 de recuperări (6 ofensive, 24 defensive), 9 pase decisive și 14 intercepții. De cealaltă parte, echipa din Mediaș a avut 61,2% (30/49) procentaj la aruncările de 2 puncte, 36,3% (8/22) la 3 puncte și 72% (18/25) de la linia de libere, un total de 46 de recuperări (15 ofensive, 31 defensive), 23 de pase decisive (10 dintre ele aparținându-i lui Ivan Tomeljak) și 3 intercepții.

Următorul meci al echipei sibiene va avea loc sâmbătă, 25 februarie, cu începere de la ora 18:00, pe teren propriu împotriva celor de la BC Miercurea Ciuc.