*** CSU Sibiu 85-74 U BT Cluj ***

CSU Sibiu - BC Miercurea Ciuc

Sâmbătă, 25 februarie, cu începere de la ora 18:00, CSU Sibiu va întâlni în Sala Transilvania pe BC Miercurea Ciuc. Meciul va fi transmis live video pe CHAT si pe site-ul oradesibiu.ro.Echipa sibiană va reveni astfel în fața propriilor suporteri după aproape o lună, ultima partidă disputată de “galben-albaștri” pe teren propriu fiind cea piedută în fața proaspetei câștigătoare a Cupei României, BCM Pitești, în data de 28 ianuarie.

Sibienii vin după meciul pierdut la Mediaș în fața celor de la Gaz Metan cu scorul de 102-94, ajungând la trei înfrângeri în acest retur. După ce în meciul tur au fost învinşi categoric pe propriul teren de sibieni, scor 121-87, jucătorii echipei din Miercurea Ciuc vin în Sala Transilvania după un meci destul de bun reușit săptămâna trecută în partida împotriva campionilor de la U Cluj. Deşi au pierdut, le-au dat emoţii clujenilor, care s-au impus abia în ultimul sfert al partidei şi la doar două puncte diferenţă, 88-86, înaintea ultimelor zece minute ciucanii având un avantaj de 2 puncte pe tabela de marcaj. Oaspeții au pierdut și etapa trecută pe teren propriu, fiind învinși de către Dinamo București cu scorul de 82-77, după ce au început foarte bine meciul, câștigând primul sfert cu 29-15, dar le-au pierdut apoi pe celelalte trei. În sezonul trecut ciucanii au evoluat foarte bine în meciul de la Sibiu, la pauză conduceau pe tabela de marcaj, înaintea ultimului sfert se înregistra egalitate şi numai un sfert patru foarte bun al echipei noastre a făcut ca cele două puncte puse în joc să ajungă atunci în contul sibienilor.

Partida dintre CSU Sibiu și BC Miercurea Ciuc va fi arbitrată de o brigadă formată din Laszlo Bukurești, Marius Epure și Istvan Bertalan.