Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

BAN

jucatori, antrenori, altii...

PostPosted: 06.02.2006 08:39
Dupa un meci ca asta, de fapt a doua repriza, parca nici Ban n-ar mai trebui criticat. Cred ca el stie ca nu este agreat si tocmai din cauza asta este timorat. La 20 de ani sau cat are nu este destul de pregatit psihic sa reziste unei astfel de presiuni. Ar fi bine daca publicul in loc sa-l apostrofeze l-ar incuraja sau macar de i-ar ignora stangaciile. Si pe mine m-a exasperat faza la care a scapat mingea dupa care din piciorul lui s-a dus afara. Si Vulc cred ca l-a introdus ptr ca nu avea alta solutie atunci pe moment. Ceilalti pivoti aveau deja 4 greseli parca. Poate cu timpul vazand ca nu-l apostrofam isi va reveni. Daca nu se va intampla lucrul acesta stati linistiti ca singur se va exclude din echipa.
PostPosted: 06.02.2006 20:35
nu prea mi-a placut ban nici in meciul acesta. a jucat aproape 2 sferturi intregi (corectati-ma daca gresesc), in care am vazut fix o recuperare buna (asta a fost chiar ok) si 2 aruncari libere transformate. Restul greseli copilaresti...

Dupa mine, mai bine il punea Vulc pe Bata centru, si pe Brice si Gyuri extreme (nu-mi sariti in cap daca e vreun "conflict" tactic in asta, dar nu ma pricep asa bine)

La un moment dat aveam impresia ca Vulc l-a uitat in teren pe Ban, dar intr-adevar nu prea avea alternative.

Cat despre faza ca trebuie sa-i acordam incredere, 100% de acord, insa din cate tin eu minte, Ban a fost huiduit doar de 2 ori (la meciul acesta, si la meciul de la Cluj din sezonul regular, anul trecut). In rest a fost aplaudat frenetic (...chiar si ironic). Deci nu putem spune ca a fost chiar asa sub presiune.

Ii mai putem acorda incredere, e de-al nostru, insa altii la varsta lui deja confirmau demult... (vezi Silvasan)
PostPosted: 06.02.2006 21:40
silvasan oricum a avut un inceput de cariera(gen explozie) mult peste ce e ban al nostru acum!
PostPosted: 07.02.2006 00:21
Hai sa fim seriosi ....Ce incredere sa-i mai acordam...Il vedem de 2 ani de zile si nu poti spune ca a progresat deloc. Vrem sa luptam pentru primele locuri in campionat sau dam incredere si terminam pe 5-6 iarasi ? Hai sa-i dam incredere si sa-l trimitem sa joace la divizia B si dupa aia eventual daca e ceva de el sa-l aducem la nivel de echipa de divizia A care are pretentii de titlu.

PostPosted: 07.02.2006 03:36
E clar faptul ca ban asta nu are nici o inclinatie spre acest sport. Poate la lupte greco-romane sau la orice altceva dar ca sa joci baschet trebuie in primul rand sa stii sa alergi. Dupa aceea urmeaza lectiile 2, 3, si etc. Dar atata timp cat lectia numarul unu nu o stapanesti e greu sa treci la pasul urmator.

PostPosted: 07.02.2006 16:52
nu zice nimeni ca ar fi super jucator in devenire...dar pana una alta...din cate am vazut eu ...e la noi pe banca si din cand in cand mai intra si in teren ....nu pot predictiona evolutia lui baschetbalistica dar pot sa imi spun convingerile...huiduit de o sala intreaga sigur nu va face nimic promitzator...sub presiunea unei sali intregi...nu il vad facand miracole...
PostPosted: 07.02.2006 21:42
La acest subiect parerile sunt foarte impartite, dar parca raportul dintre cei pro si contra este mai echilibrat. Nu o sa spun celor care sunt impotriva lui Ban ca gresesc ci doar o sa-mi sustin parerea. Este jucator al echipei, nu trebuie huiduit. Asa doar puneti o presiune suplimentara pe el si nu are cum sa aiba un psihic tare pentru ca isi cunoaste si el punctele slabe.
PostPosted: 07.02.2006 23:46
Eu n-am zis ca-i bine ca-i huiduit. Dar faza cu "hai sa-i dam incredere" cred ca e deja de muuuult depasita. El pur si simplu nu are valoare la momentul actual repet, de o echipa care are pretentii de podium. I. Mocanu si V. Mocanu sunt la ani lumina de el, asta sub aspectul faptului ca si ei sunt intr-o oarecare masura contestati.Voi il vedeti jucand pe Ban la Cluj, Ploiesti sau Dinamo ? Cred ca i-ar prinde bine un stagiu la echipa a doua sau eventual un "imprumut" (stiti unde bat) unde s-ar mai putea perfectiona fara sa ne aduca pe noi la exasperare cu stangaciile lui. El intra cu frica in teren, se vede clar lucru' asta.
Acum ce sa zic, el e deja subiect de folclor la sala si lucrurile nu cred ca vor evolua in bine. La varsta lui ar trebui sa fie o promisiune dar din pacate nu se prea poate spune lucrul asta.
Sa nu-l huiduim dar un oftat de naduf tot o sa fie din 3000 de piepturi atunci cand va intra in teren.

PostPosted: 07.02.2006 23:48
care zicea ca nu trebuie ban hulit ca riscam sa faca meciuri si mai proaste?parerea mea e ca numa asa isi poate da seama ce face si cum face:P si daca chiar vrea sa ajunga cineva,nu neaparat la sibiu..tre sa invetze sa isi controleze punctele slabe ...sau sa le faca sa dispara..concluzia mea..II LIPSESTE EXPERIENTA..dar ne putem permite sa ii dam sansa sa capete experienta cand avem pretentia la titlu ????????

PostPosted: 08.02.2006 22:37
oricum nu mi se pare cinstit....pana la urma!
da, iti trebuie un psihic tare...dar ce psihic trebuie sa ai cand NU esti hulit in deplasare ci acasa, de suporterii echipei tale ? nu vreau sa ma transform in avocatul lui ban eu pun problema in ideea ca ...nu mi se pare normal atata vreme cat e la noi in echipa...

PostPosted: 08.02.2006 23:28
Din cate am auzit Ban a facut un meci dezastru la Targu Mures, si fara sa fie huiduit de suporteri . Asa ca lasati-ma si nu ma mai aburiti cu Ban ..........nu are nici o treaba cu baschetul.

PostPosted: 09.02.2006 11:37
Nu ma astept sa devina un mare jucator asta e clar insa indiferent de cum joaca acasa sau in deplasare, nu mi se pare ca fair-play sa fie huiduit ... atata tot! si cu asta eu personal am incheiat subiectul ca deja ...am vb prea mult depsre problema Ban...si oricum deocamdata, din pacate si petru noi si pentru el, joaca la CSU :)

PostPosted: 14.03.2006 11:51
Cri$ty esti idolul meu... te iubesc :D
PostPosted: 14.03.2006 16:11
am si eu o nelamurire dk a venit un pivot in iarna (Argrett) si trebuia sa plece unu de ce nu a plecat BAN in locul lui KOVACS ?????? :biting:
Jos Cenzura

PostPosted: 14.03.2006 18:39
nu fac parte din conducerea clubului dar pot sa iti spun sigur ca cei de la medias l-au vrut pe kovacs si nu pe altcineva. nu cred ca s-a pus problema cine sa plece, ci s-a pus problema sa il imprumute pe alex. oricum parca stabilisem sa il incurajam pe ban atat timp cat e al nostru nu sa ne intrebam de ce nu pleaca.
PreviousNext

Return to Echipa actuala