Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

bata 15

jucatori, antrenori, altii...
PostPosted: 21.03.2006 20:57
alexi_s pai vrei sa ne mobilizam dar ne lasi in ceata. spune-ne macar in privat ce intentii aveti si atunci o sa fim mai multi.eu astept un mesaj.

PostPosted: 21.03.2006 21:45
doi "caposi"sau certat.Amandoi au vina si a-ti face bine sa nu mai puneti paie pe foc prin declaratiile voastre revolutionare nu o sa rez. nimic ,eu va spun aproape sigur ca bata si nea' mircea se vor impaca mai repede decat credeti voi,ce credeti ca aceasta este singura cearta intre cei doi?sunt doi oameni orgoliosi dar deocamdata unul are puterea de decizie si este normal ca doar este antrenor.amandoi au gresit si tot ei se vor impaca,stati linistiti ca bata nu va fi dat afara si nici bata nu cred ca si-ar dori sa plece de la noi.am face bine sa incercam sa-i impacam nu sa facem "revolutii".cat despre o inca galerie, alex tie ti se pare ca eu sunt sef?sau in noua ta galerie fiecare face cum il taie capu,dar despre asta vreau sa povestim amandoi pentru ca unele idei deale tele sunnt bune dar nu te mai enerva atat ca cei doi se vor impaca si haideti sa fim toti uniti pentru a fi o familie unita
PostPosted: 21.03.2006 21:51
Am fost azi la antrenamentul de la 16. Dupa ce ni s-a povestit ieri, am avut astazi o impresie care sincer n-as vrea sa fie realitate. Aceea ca echipa e clar rupta in doua. De o parte jucatorii de culoare (care erau tot timpul impreuna, aruncau la acelasi cos, glumeau intre ei, etc.) De cealalta parte jucatorii albi (si ei tot timpul impreuna, aruncau la celalalt cos).A fost chiar o mica disputa in timpul meciului dintr cele doua echipe intre Popa-Calota si D. O data in plus mi se confirma faptu ca Bata era liantul care mai reusea sa lege aceasta echipa. Poate sunt doar impresii gresite. De urmarit.

PostPosted: 21.03.2006 22:25
claw....ai perfecta dreptate...shi yo zic tot asha....o sa-i para rau la vulc pt ce a facut...!!!

PostPosted: 21.03.2006 22:28
ti s-a parut.am fost si eu azi la 11 la antrenament si s-au inteles chiar super bine.evans si d i-au aratat lu calota niste scheme au glumit si au stat cate 2 la fiecare echiap.d,arggret ban i. mocanu tordai si spanu si restu.au glumit au jucat chiar mia placut.nu mi sa parut o echipa rupta.
Every Dream Has A Beginning.
It Begins On The Street. It Ends Here.
Winning Changes Everything.
PostPosted: 21.03.2006 23:07
Vad ca acest subiect a monopolizat discutiile din ultimele zile, dar pe buna dreptate. Lucrurile au luat o intorsatura destul de serioasa si in loc sa se clarifice s-au complicat. Au fost evenimente care le stim majoritatea celor de aici, ieri Bata si d-l Vulc certandu-se din nou la antrenament.

Sunt doua caractere tari, fiecare avand orgoliul lui care il lasa cu greu sa faca concesii. Am vazut ca 99% dintre postari l-au atacat pe d-l Vulc si doar una sau doua isi puneau intrebarea daca nu cumva si Bata a gresit. Eu cred ca au gresit amandoi, unul prin injuraturile care (am auzit doar de la altii) le adreseaza jucatorilor si prin tratamentul diferentiat intre straini si romani, poate si prin altele care le stie doar Bata sau cei din anturajul echipei. Dar si Bata a gresit prin faptul ca nu isi poate tine gura. Singur a recunoscut intr-un interviu in trecut ca datorita firii sale a avut mai mult de pierdut decat de castigat in viata dar ca nu se poate abtine. Poate a a avut dreptate sa rabufneasca la un antrenament, nu s-a putut abtine. Dar dupa ce iti trec nervii trebuie sa intre in functiune ratiunea, logica. Nu cred ca a fost foarte potrivit sa trimiti sms-uri cu mesaje nelalocul lor la cateva zile dupa incidente sau sa va certati din nou ieri. este parerea mea, nu vreau sa va judec pe nici unul dintre voi. Cred ca dreptatea se afla undeva la mijloc. Sper sa va impacati cat mai repede dar trebuie sa lasati ratiunea sa vorbeasca nu orgoliile exacerbate. Si cred ca va dati seama cu totii ca din duelul antrenor-jucator aproape intotdeauna a avut de pierdut jucatorul, indiferent de sportul la care ne-am referi.

Dar o sa sustin orice idee decenta care pusa in practica ar arata atasamentul nostru pentru Bata si faptul ca noi, suporterii, nu acceptam sub nici o forma ideea ca Bata ar pleca de la Sibiu in aceste conditii. Sunt de parere ca este un jucator valoros, chiar daca incomod pentru antrenori sau alte persoane din jurul lui datorita firii sale. Dar cred ca tocmai asta este ceea ce l-a facut sa fie atat de iubit de suporteri, firea lui, felul lui de a fi, atasamentul fata de club si de suporteri.

Am de spus cateva lucruri si despre ceea ce s-a scris aici:

-despre subiectul fulare s-a scris o gramada dar fara a se stii si varianta antrenorului. Stim cu totii ca unii ziaristi se pricep sa reformuleze declaratiile sau sa le schimbe intelesul. Un cuvant e foarte important, prin lipsa sau prezenta lui intr-o propozitie. Declaratia d-lui Vulc in Tribuna suna cam asa “Suporterii vor de toate dar daca se poate sa le primeasca fara sa le plateasca.” Azi l-am sunat si l-am intrebat daca este adevarat si mi-a spus ceea ce a declarat de fapt. Lipseste din propozitia din ziar cuvantul “unii”, el referindu-se la unii suporteri. De fapt ar trebui sa ne gandim logic ca daca ar fi declarat ceea ce s-a scris in ziar ar fi facut practic o declaratie de razboi la adresa suporterilor, total gratuita. Nu a avut nici un conflict recent cu suporterii, chiar la meciul cu Timisoara i-a fost scandat numele, din nou, alaturi de cel al lui Bata, suporterii sperand ca astfel vor contribui la o impacare mai rapida. Totusi nu este asa de simplu. Am vazut ca unii vor sa dea fularele inapoi sau sa le dea foc!!?!?!? Mai baieti, e frumos sa fi suporter dar nici chiar asa. Cum e aia sa dai foc la ceva? Care aveti asemenea idei mergeti la Paris ca acolo se practica. :)Dar nu faceti nimic care sa afecteze imaginea suporterilor sibieni de baschet. Daca vreti sa va manifestati in vreun fel atunci faceti-o civilizat. Revenind la declaratia d-lui Vulc, nu ar fi avut nici o logica sa isi puna suporterii in cap. Sau sa admitem ca ar fi fost suparat pe suporteri. Atunci de ce ar fi platit aproape tot ce am cheltuit cu steguletele (betele si taierea lor)? Nu am scris inca aceste lucruri pentru ca nu am avut timp. Actiunea cu steguletele a insemnat ceva timp alocat de cativa membri ai forumului, plus ca doar panza si manopera a fost pe gratis, betele le-am cumparat noi. Au costa 720 mii plus 200 mii taierea lor (800 de bete e ceva). E, d-l Vulc trebuia sa dea jumatate din suma, asa cum ne-am inteles. Dar a platit 720 mii fara a cere ceva in schimb (e, a cerut chitanta dar asta este altceva  ). Nu a conditionat asta de o anumita sustinere si nici nu cred ca o va face. Iar daca totusi o va face vreodata nu o sa tinem cont de aceste contributii ale dansului ci o sa ne exprimam punctul de vedere. Dansul ar trebui sa ne sustina neconditionat, asa cum noi sustinem aceasta echipa, fara a cere ceva in schimb. E ca atunci cand iubesti pe cineva, nu poti sa-I spui “Te iubesc dar numai daca ma iubesti si tu”, ii spui “te iubesc” si gata (a fost un scurt moment poetic dar promit ca nu o sa se mai intample  ).

-unii s-au grabit sa-l faca pe antrenor “om de nimic”. Fratilor, are si el ca tot omul defectele lui. Poate mai multe sau mai putine decat unii sau altii. Dar exista totusi o masura in toate. Mai avem putin si dam foc si forumului . Si nu uitati ca dreptatea se afla aproape intotdeauna la mijloc. Nici unul si nici celalalt nu sunt usa de biserica la manifestari.

Nicu a scris: “Este totusi a4a oara cand Cristi Craciun calca stramb in fata antrenorului si a fost iertat de fiecare data. Pararea mea este ca trebuie sa existe respectul fata de cel care este pe banca, altfel exista riscul sa se creeze precedente iar antrenorul risca sa isi piarda din atitudine si respect in fata echipei.
Ca si voi il consider pe Bata singurul care pune suflet pentru aceasta echipa si tin la el ca si voi dar trebuie sa intelegem ca adevarul a fost pe undeva pe la mijloc.
Eu daca as fii antrenor si as fii injurat de un jucator as fii facut acelasi lucru ca Mircea Vulc. Voi????????”
Parerea mea - Este foarte adevarat ceea ce a scris Nicu. Ce ati fi facut daca ati fi fost in locul antrenorului?

- Elassar a scris: “Daca antrenorul m`ar injura normal ca as riposta ( cu toate riscurile aferente ). Mie greu sa cred ca bata a inceput asa din senin sa`l injure pe vulc.... orice antrenor modern are in vocabular conceptul de cooperare antrenor - sportiv.... in schimb vulc e depasit de mult
eu cred ca ambele parti au partea lor de vina... dar cum craciun e iubit si vulc contestat e de inteles reactia noastra”.
P.M. - E bine totusi ca au inceput sa apara si reactii mai echilibrate. Dar totusi fata de prima propozitie am indoieli ca in viata reala s-ar intampla asa. Dupa varsta care o ai, e aproape sigur ca nu ai “gustat” din “placerea” de a fi angajat undeva sau de a avea un sef. Cei care lucreaza stiu ca nu prea poti sa vorbesti urat sefului fara a se lasa cu repercursiuni. Chiar daca ai dreptate. E, cam acelasi lucru e si aici. D-l Vulc e seful lui Cristi. Si isi permite (chiar daca nu sunt de acord cu un asemenea comportament) sa injure jucatorii sau sa-i apostrofeze mai dur. Dar e la mintea cocosului ca la o reactie nepotrivita a unui jucator reactia antrenorului nu poate fi decat una singura: il da afara de la antrenament sau ii suspenda contractul, cum s-a intamplat in acest caz.

Alexis a scris: “eu zic sa lasam timpul sa curga ... ce s-a discutat s-a discutat o sa aflati miercuri ... si daca cineva nu are treaba maine dimineata la ora 11 e antrenament ...unii din noi o sa apara ... subiectul e trist dar s-a hotarat sa nu raspundem d-lui M. Vulc ...si sa speram ca declaratiile din ziar(e) nu sunt adevarate ... mai vedem noi ce si cum ... am mai spus si ma repet o sa vorbeasca faptele nu vorbele ... preferam o campanie pro CRISTIAN CRACIUN decat o campanie anti M.Vulc ... cam asta s-a discutat nu vreau sa dau amanunte pentru ca poate se supara unii sau altii si era mai bine sa fi fost mai multi ...
NOI toti speram ca Bata va reveni la echipa ! va urma o miscare in masa si speram ca fanii suporterii tastaturile sa ne urmeze si sa ne unim odata pentru un scop mai bun si pentru o cauza buna ...”
P.M. - O reactie foarte matura si inteleapta. O campanie pro Craciun, nu indreptata impotriva antrenorului. Acest mesaj este unul care ma face sa nu-l recunosc pe Alexis , dar este mult mai potrivit in acest moment decat un mesaj exaltat sau deplasat.

-Daniel san: “…Propun mai multe chiestii(s-a vb deja):
1. Banner pro Cristian Craciun
2. Sa ne manifestam indignarea astfel: sa stam 0 repriza/ doua/to meciul cu spatele la teren si sa strigam in continu Cristia Craciu / Bata
(sa vada ca nu ne intereseaza spectacolul de pe teren si ca il vrem pe Bata inapoi)
3. nicidecum sa nu striam lozinci anti Mircea Vulc, ar fii o mare greseala
4. un banner prin care sa-i cerem lui Mircea Vulc o explicatie pt demiterea lui Bata?????
5. cei care au fulare sa le dea jos de la gat si sa le atarne pe balustrada??????
6. dc nu suntem luati in seama eu zic sa ramanem in sala pana cand cineva vrea sa ne dea afara......si sa ripostam....sa-l chemam pe Mircea Vulc sa discute cu noi???? (dc o sa se ajunga acolo, sper sa dam dovada de civilizatie si sa nu vb toti in cor sa strigam etc)…”
P.M. - 1.Poate facem mai multe bannere cu nr 15, bucati de panza de 50/50 cm sau ceva mai mari si doua bete lateral (sper ca am fost suficient de clar). Ar trebui sa facem 10-20 de bucati si sale imprastiem in toata tribuna.
2. Cred ca ar fi totusi prea mult sa stam o repriza cu spatele la teren. Ar fi suficient sa-I scandam numele.
3. perfect de acord cu afirmatia ta.
4. Nu cred ca e cazul sa se dea explicatii pentru ca deja se cunosc motivele si argumentele fiecarei parti
5. ar fi o varianta buna cu fularele pe balustrada
6. cred ca se poate aranja o intalnire civilizata cu d-l Vulc, dansul a spus in mai multe randuri ca este dispus sa stea de vorba cu suporterii.

Teo: ” ne place sau nu ne place, bata a gresit! nu este pentru prima oara( si probabil nici ultima) si consider ca trebuie sa plateasca.
sunt un fan al lui bata, regret ca nu joaca dar trebuie sa primeasca o lectie.
in orice sport, la orice echipa trebuie sa fie disciplina, chiar daca aceasta se impune cu injuraturi sau cu forta.
sa nu uitam ca la nationala de fotbal, pe vremea lui nea puiu-cashcheta, se trageau niste betii si batai in cantonamente de se daramau hotelurile. rezulatatul l-am vazut si simtit fiecare. lipsa de disciplina ar distruge echipa(jocul ei)”
E de citit inca o data acest mesaj.

-altcineva a scris de injuraturi si scuipaturi. Uite cum incepem sa semanam a suporteri de fotbal, a galerie dinaia care miroase a alcool si a nespalat, care tot la doua cuvinte spun “sa-mi bag…” sau alte cuvinte din repertoriul de manelisti.

Totusi sper ca lucrurile sa se rezolve, conform zicalei “timpul le rezolva pe toate”. Sper totusi ca timpul acela sa nu fie prea indepartat, pentru a nu se repeta cazul Alecu care in urma cu mai multi ani s-a certat cu antrenorul si a jucat un an la Alexandria. Bata, d-le Vulc, lasati orgoliile la o parte si impacati-va. Ar fi spre binele tuturor. Iar cine trebuie sa-si ceara scuze pentru reactii sa-si ceara.
PostPosted: 22.03.2006 00:50
in sfirsit o parere echilibrata si argumentata.
cu siguranta fiecare are partea lui de vina si cred ca dl Vulc se gindea la o impacare din moment ce a declarat ca prin rotatie se trimit jucatori la echipa a doua. dar prapastia s-a adincit pentru ca fiecare are dreptatea lui. acesta nu este un joc de copii. sint interesele echipei la mijloc. Bata a dat mereu totul pe teren si apreciez foarte mult asta, dar totdeauna, cine ara piinea si cutitul in mina ia decizii. am vazut multe cazuri de sportivi valorosi dati afara de antrenorii lor.
aici nu trebuie sa primeze orgoliile, ci ratiunea. dl Vulc ar trebui sa se gindeasca la faptul ca are nevoie de un jucator valoros in play-off, iar Bata la publicul lui care il apreciaza atit de mult. nu ar trebui sa se rezume totul la acest conflict, iar doi oameni maturi lasa nervii si supararea sa treaca si abia apoi iau decizii.
in acelasi mod ar trebui sa procedeze si suporterii care s-au aprins. lipsea sa spuna cineva ca isi da foc pe parchetul salii si aveam o imagine desprinsa din "stirile de la ora kitsch". piromania salveaza Romania??? nu cred!
eu cred ca fiecare ar trebui sa mai lase un pic de la el (da, inca o data pt ca echipa nu are nevoie de asa ceva acum) si atunci sansele ca problema sa se rezolve ar spori.
fac si eu o comparatie cu fotbalul: conflictul Piturca-Radoi. cui a facut bine ca cei doi s-au certat si au fost atit de fermi pe pozitiile lor? cind amindoi si-au dat seama ca au nevoie unul de celalalt au lasat putin cite putin de la ei pina cind s-au impacat. sper sa nu treaca luni de zile pina cind dl Vulc si Bata se vor impaca!
PostPosted: 22.03.2006 01:15
mesajul s-a facut ... eu unu stiu ce s-a vb astazi dupa antrenament ... si am constatat cu stupoare decizia consiliului de administratie ... unii dintre noi nu au dormit de ieri de la ora 12 si nici timp de mancat nu am avut ...azi am terminat mai repede cu vopsitul ...ma repet EU am sa sustin jucatorul ...au plecat prea multi de aici in ultimii ani si nu as accepta sa mai plece si Cristi.

P.S. Ne vedem maine ...dar in sfertul 2 !
de cand cumpararea unei paste de dinti a devenit atat de complicata?

PostPosted: 22.03.2006 01:24
Maine la Meci Facem Prezenta Suporteri adevarati o sa tina cont de cea ce a facut " Domnul Miercea ........ Vulc :( in Orice caz Maine o sa se dea arama pe fata
PostPosted: 22.03.2006 20:27
Ei ? Cum am mers protestele ? Am auzit ca galeria a afisat niste bannere belea.... is curios care o fost reactia lui vulc...poate un membru al galeriei ne poate povesti mai multe...
Deasemenea is curios daca bata a fost in sala si daca stie cineva cum a reactionat la mesajul galeriei
Jos Cenzura

PostPosted: 22.03.2006 20:33
bata o fost in sala.lam vazut cand am fost sa fumez,era pe coridoare...mircea vulc o cam ignorat bannerele...care au fost direct la tinta...bravo cei care leau facut
PostPosted: 22.03.2006 21:35
Alexi_s wrote:nu chestia asta nu va ramane asa ... eu dau foc la sala daca pleci si tu ... si acum nu glumim ...

Poate ar fi bine sa "ajustezi" un pic postul asta. Nu de alta, dar, Doamne fereste, se produce vreun scurt la instalatia electrica a salii si va trebui sa-ti angajezi niste avocati bunicei care sa dea explicatii pentru declaratiile tale belicoase. :mrgreen:
PostPosted: 23.03.2006 11:39
Desi am scris ca sunt sanse ca oamenii sa ramana indiferenti:
Raul7 wrote:Mie mi-e teama de un singur lucru : INDIFERENTA oamenilor. Ne-am invatat cu esecurile si ne complacem in mediocritate.
totusi nu ma asteptam, la o indiferenta generalizata.
Unii sustin ca nu toti suporterii stiau de conflict sau poate ca nu stiau cine e BÂTA !?! Ei bine nu e chiar asa, fiindca ori de cate ori , incepea galeria sa-i strige numele lui Cristi, aceasta nu ramanea fara ecou in restul salii; pe cand ieri..... De ce oare? Va zic eu: INDIFERENTA. Desi ma asteptam la mai mult din partea publicului sibian, am ramas dezamagit.
Cat despre banner-ul ce facea trimitere la performantele lui M. Vulc, din ultimii 7 ani (poate era mai corect 6 ani: 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, si 2005--??2006), acesta nu a facut altceva decat sa aduca in fata ADEVARUL - gol-golut. Stiu ca e foarte dureros, dar asta e realitatea. De ce sa negi o stare de fapt a lucrurilor? De ce sa nu avem taria sa ne asumam esecurile?
Iata de ce eu ma gandesc serios daca mai are vreun rost sa mai vin la sala, atata timp cat antrenor este M.Vulc . Un om care isi asuma numai victoriile (cele doua campionate), iar esecurile le face prea repede uitate sau le pune fie pe seama jucatorilor, fie a lipsei banilor- 6 ani la rand, nu prea are caracter.
Si fiindca am ajuns la postare cu nr. 99, cred ca am sa ma opresc aici, fiindca f. multi una scriu si alta fac. Nu vreau sa supar pe nimeni e doar o parere.
PostPosted: 23.03.2006 13:03
si eu stau sa ma gandesc daca mai are rost sa merg la sala dar datorita lucrurilor petrecute ieri in teren... bataie pe fulare, sala plina si se aude doar galeria gazului, conflicte fani-antrenor, antrenor-jucatori, jucatori-jucatori, fani-fani... de tragic ce s-a putut intampla in jumatate de an...

JUCATORI, ANTRENOR, FANI...CE ALTCEVA MAI TREBUIE PENTRU A DESFIINTA O ECHIPA (UN VIS)?

pacat...atat mai pot zice...si am terminat cu totul, mi-e greata!
---------> Mai merita ceva?

NEVER FORGET, NEVER FORGIVE! (tocala, banica, olaru)

PostPosted: 26.03.2006 20:56
e umpic naspa situatia asta de"razboi" inutil...poate o sa se mai calmeze lumea cu timpul....sper...:banghead:
PreviousNext

Return to Echipa actuala