Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Rugby

cronici de meci, transferuri si alte comentarii
PostPosted: 22.03.2010 17:48
asa de importanti am ajuns incat sa nu fim doriti? eu stiam ca suntem in relatii bune cu "mai marii" avand in vedere fondurile pe care le-am primit in ultimii ani pentru dezvoltarea rugby-ului in romania...
http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.rounite.com/ romania simply surprising

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989
PostPosted: 22.03.2010 23:27
ady_csufan wrote: eu stiam ca suntem in relatii bune cu "mai marii" avand in vedere fondurile pe care le-am primit in ultimii ani pentru dezvoltarea rugby-ului in romania...

asa credeam si eu si de aceea nu inteleg ce s-a intamplat acolo. imi pare rau de aceasta speculatie. nu am fost original. m-am hazardat putin cand am preluat ideea.
PostPosted: 27.03.2010 17:02
Romania - Spania 48-3
Astazi am facut cu rezervele, instructie cu Spania. Din pacate obiectivul de 5 victorii din 5 meciuri in acest retur al cupei europene pe natiuni nu a fost atins. aceasta era singura posibilitate de a merge calificati direct la cupa mondiala. au fost 4 victorii si un egal care ne-au aruncat doar in recalificari. oricum dupa evolutia dezastroasa din turul acestei competitii, putem considera o performanta si aceasta "calificare in recalificari".din pacate ne-am facut singuri viata grea. valoric am fi meritat sa castigam aceasta competitie sau cel putin sa terminam pe 2 si sa mergem direct la cupa mondiala.
PostPosted: 18.05.2010 10:55
corne wrote:
ady_csufan wrote: eu stiam ca suntem in relatii bune cu "mai marii" avand in vedere fondurile pe care le-am primit in ultimii ani pentru dezvoltarea rugby-ului in romania...

asa credeam si eu si de aceea nu inteleg ce s-a intamplat acolo. imi pare rau de aceasta speculatie. nu am fost original. m-am hazardat putin cand am preluat ideea.

sergie lairle antrenorul francez care a scos nationala de rugby a romaniei din rusine a fost demis. irb a taiat o parte consistenta din fondurile ptr. rugby-ul din romania, la fel si bugetul federaiei fost redus, astfel incat federatia nu mai are posibilitatea sa-i achite acestuia salariul. antrenor a fost pus fostul preparator fizic al nationalei !!!!???? un neozeelandez care se afla pe statul de plata al irb-ului. ptr. cei care nu cunosc, antrenorul care a "gestionat" dezastrul de la nationala era tot neozeelandez si se afla tot pe statul de plata al irb-ului spre deosebire de lairle care nu se afla...
PostPosted: 22.05.2010 19:13
ucraina - romania 3-33
intr-o partida extrem de importanta ptr. calificarea la cupa mondiala desfasurata intr-un anonimat total, romania - cu o echipa de rezerve si un preparator fizic ca si antrenor - a invins la kiev nationala ucrainei. returul meciului va avea loc la botosani iar problema calificatei mai departe nu se mai pune. urmeaza tunisia iar mai apoi probabil uruguay.
se cunosc deja 19 din cele 20 de calificate la cupa mondiala. mai este doar 1 loc disponibil...
ps. este ptr. prima data in istoria cupei mondiale cand romania nu a reusit sa se califice direct si este obligata sa joace in recalificari.
PostPosted: 28.05.2010 15:22
sambata de la 21.45 pe tv5 avem finala cmpionatului francez de rugby dintre Perpignan - Clermont. ca si fapt divers la perpignian joaca romanii tincu si toniza care au fost amandoi titulari in meciul din semifinala. tot ca si fapt divers, dar in ceea ce priveste valoarea campionatului francez, in acest an franta a dat ambele finaliste ale heineken cup, adica liga campionilor din rugby (biarritz vs. toulouse).
romania are niste jucatori pe care multe echipe deja calificate la cupa mondiala si i-ar dori sa-i aiba. cu toate acestea nu suntem calificati si ne luptam ptr. singurul loc ramas inca neocupat.
PostPosted: 05.06.2010 20:25
in returul recalificarilor ptr. ultimul loc la cupa mondiala:
romania - ucraina 61-7.

ps. romania a jucat cu echipa a 2-a.

PostPosted: 06.06.2010 10:34
batem si noi pe cine putem
PostPosted: 06.06.2010 20:01
leovsi wrote:batem si noi pe cine putem

adevarul este ca sunt 9 echipe pe acest pamant de care inca nu ne putem atinge.
in rest si numai in echipa completa putem sa batem pe oricine.
PostPosted: 11.06.2010 08:32
astazi de la ora 15 pe tvr 2 la irb nation cup avem namibia - romania. namibia este una dintre cele 19 echipe calificate la cupa mondiala din noua zeelanda. echipele s-au mai intalnit de 2 ori ambele meciuri fiind castigate clar de romania. meciul este important prin prisma faptului ca ne vom putea face o ideea si despre tunisia - a fost invinsa in dubla mansa eliminatorie de namibia - cu care vom juca un decisiv ptr. cupa mondiala in iulie la bucuresti.
tot la irb nation cup vom intalni saptamana viitoare pe argentina jaguars cea care a invins luna trecuta cu 38-0 uruguayul, cea cu care probabil vom juca marele meci ptr. calificare la cupa mondiala.
sper ca macar cum in ceasul al 12- lea sa putem intra pe teren cu cei mai buni 15 jucatori pe care-i are tara noastra...

PostPosted: 11.06.2010 19:16
ce ti-am zis ca batem pe cine putem ,ca jucatori avem ,echipa nu e,
PostPosted: 11.06.2010 19:35
leovsi wrote:ce ti-am zis ca batem pe cine putem ,ca jucatori avem ,echipa nu e,

asa-i ovidiu. din pacat nu exista 2 meciuri la rand in care sa putem avea macar 70% din echipa de la meciul precedent. echipa prezentata la acest meci de romania este una secunda. in ultimii 2 ani jumate doar in meciurile decisive cu rusia, georgia si portugalia am avut in teren cea mai buna echipa deoarece ajunsese cutitul la os.
noroc ca a fost amical...
PostPosted: 15.06.2010 21:28
la irb nations cup:
namibia- romania 21-17
jucatorii nostri s-au crezut invingatori inca de dinaintea meciului astfel incat nu s-au sinchisit prea tare in timpul acestuia desi intalneau o echipa calificata la cupa mondiala, competitie unde noi inca nu ne-am calificat.
chiar si asa in dorul lelii am condus la pauza cu 10-7. namibienii au preluat conducerea in partea a doua cu 16-10. cand au vazut ca se ingroasa gluma romanii au inceput sa traga in joc dar din pacate nimic nu le mai iesiea. cu toate acestea romanii au reusit eseul si transformarea "victorioase" in primul minut al prelungirii meciului ducand scorul la 17-16 in favoarea noastra. namibienii mai aveau doar repunerea de la centru mingea, urmand sa fie prinsa de ai nostri, degajata in out si sfarsit de meci. din pacate nu s-a intamplat asa, romanii fiind preocupati cu bezele pupaturi bucurii si imbratisari, namibienii marcand imediat eseul lor victorios.
astazi o mare victorie:
argentina jaguars - romania 8-24.
carcotasii ar putea spune ca a fost doar echipa a doua a super argentinei - locul 3 la campionatul mondial - dar si de la noi au lipsit ca de obicei o armata intrega de jucatori: tincu, dumitras, paulica, manta etc. toti niste super jucatori la mari echipe din franta si anglia. am jucat fenomenal, pur si simplu i-am demolat cu inaintare.
ca si fapt divers, acum cateva saptamani aceeasi argentina jaguars a invins uruguayul cu 38-0, echipa uruguayului find cea cu care probabil vom da batalia finala ptr. ultimul loc la cupa mondiala.
PostPosted: 21.06.2010 06:04
ieri la bucuresti la irb nation cup:
romania-italia A 27-22
echipa noastra a jucat fabulos desi am avut multe absente si inca 2 debutanti... daca era ignoranta datorita superioritatii din meciul cu namibia am fi castigat ptr. prima oara acest turneu.
PostPosted: 13.07.2010 10:13
sambata la buzau pe stadionul gloria, echipa romaniei va intalini intr-un meci foarte important si eliminatoriu, ptr. calificarea la cupa mondiala echipa tunisiei. castigatoarea va juca marea finala ptr. ultimul loc la cupa mondiala cu echipa uruguayului.
in nota clasica in care ne-au obisnuit conducatorii acestui sport de la noi din tara, vom prezenta in teren echipa a 2-a romaniei, titularii - probabil in vacanta - fiind menajati ptr. marele meci de la sfarsitul lui septembrie cu uruguayul !!!!
in acelasi mod am reusit performanta sa facem cadou rusiei, prima lor calificare la o cupa mondiala...
sa fie totusi reala si intr-un ceas bun aceasta subestimare a adversarului, care si-a "tras" antrenor francez ptr. acest meci.
PreviousNext

Return to Suporteri ai altor echipe