Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Ce decizie va lua TAS?

cronici de meci, transferuri si alte comentarii
Ce se va intampla dupa decizia TAS?

Vointa va juca in liga 1
12
75%
Vointa va juca in liga 2
3
19%
Ma abtin
1
6%

Total votes : 16

PostPosted: 10.07.2011 20:18
Rog moderatorul sa stearga acest subiect dupa decizia TAS.
" Tribunalul pentru arbitraj in sport de la Lausanne (TAS) a anuntat ca a acceptat apelurile introduse de echipele Poli Timisoara, Gloria Bistrita si FC Bihor si le va judeca in regim de urgenta: audierile sunt programate la 13 si 14 iulie, iar o decizie urmeaza sa fie comunicata pana la 22 iulie, data la care incepe campionatul romanesc de fotbal.
Daca TAS le va da dreptate, Liga profesionista de fotbal va avea de rezolvat o problema delicata: sa retrogradeze echipele pe care tocmai le-a promovat, la masa verde sau prin baraj - Sportul luase locul Timisoarei, Vointa Sibiu (prin baraj) obtinuse locul Gloriei, iar Mioveni (locul 3 in Liga secunda, Seria a II-a) primise locul Bihorului"

Se pare ca este liniste deocamdata, si din pacate nu ne putem bucura 100% de promovare pentru ca mai este un singur hop: TAS. Eu tind sa cred ca TAS nu va schimba decizia, dar exista nelinistea aceea ca TAS ar putea sa dea planurile peste cap sibienilor.
Va dati seama ca in acest moment unii jucatori sibieni vor pleca, alti jucatori noi vor semna probabil contracte valabile cu optiunea ca Vointa sa ramana in liga 1 dupa decizia TAS.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu Vointa dupa o decizie nefavorabila.
Sunt curios ce cred sibienii despre aceasta decizie a TAS.
Liviu M.
PostPosted: 10.07.2011 21:12
Eu cred ca e un mare rahat. Daca tot se judeca in regim de urgenta, cred ca putea sa se judece si se zicem prin 5-6 si sa se dea un raspuns prin data de 10-12. Asta pentru a se programa barajul dupa aia, ca la oamenii normali, nu inainte. Pai daca se schimba decizia ce facem, am jucat degeaba? mi se pare foarte penibila treaba asta. Sunt curios cand o sa dea decizia, pentru ca, daca meciul cu Steaua e in 22, ma gandesc ca biletele se vor pune in vanzare cu cateva zile inainte, daca nu chiar o saptamana. Ma tot gandesc ce se face in situatia daca pana la data in care se pun biletele in vanzare (sau ar trebui) nu vine niciun raspuns de la TAS. Ce facem, luam bilete si ne uitam la ele?
Din ce ai scris tu, sa inteleg ca trebuie ca Gloria sa nu ia licenta ca sa promovam? sau cum e? eu zic ca se va intoarce decizia si nu vom promova, dar eu sunt asa mai pesimist de felul meu, si sper sa ma insel.
Image
"When I get a rebound, I got LeBron on my left I can outlet too, and I got D-Wade on my right. It's like a video game! Yea, I'm lucky. - Chris Bosh

Sports writer at -----> http://dabaschet.net/
MOD
PostPosted: 10.07.2011 21:15
D_Wade wrote:Din ce ai scris tu, sa inteleg ca trebuie ca Gloria sa nu ia licenta ca sa promovam? sau cum e? eu zic ca se va intoarce decizia si nu vom promova, dar eu sunt asa mai pesimist de felul meu, si sper sa ma insel.

Poli, Bistriţa sau Bihorul aşteaptă verdictul TAS! În cazul în care cele trei echipe vor avea câştig de cauză, Sportul, Mioveni şi Sibiul trebuie să revină în liga secundă!

Dacă toate vor avea câştig de cauză la TAS, până la începerea campionatului, situaţia va fi simplă, altfel lucrurile se complică. Dacă FC Bihor câştigă, o va înlocui pe CS Mioveni. Dacă doar una dintre formaţiile FC Timişoara şi Gloria Bistriţa va primi undă verde, aceasta o va înlocui pe Voinţa Sibiu. Cea mai ciudată situaţie ar apare în cazul în care doar FC Bihor va câştiga, pentru că atunci CS Mioveni (ocupanta locului 3 în seria a doua) va juca în Liga 2, iar Voinţa Sibiu (ocupanta locului 4) va evolua în Liga 1.
PostPosted: 10.07.2011 21:26
Pai daca va castiga numai Bihor si Vointa va juca in liga1 iar Mioveni in liga2 va daţi seama ce scandal va iesi ? Eu cred ca daca TAS va da dreptate unei singure echipe , federatia va iesi foarte şifonată...
Edit1:
Intr-un caz similar in Grecia , TAS a dat dreptate federatiei.
Liviu M.
PostPosted: 11.07.2011 10:53
www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/sa ... ne-8480486
EDIT1:
Siman despre TAS:
http://tv.gsp.ro/iman-este-sigur-c-Spor ... 19385.html
Jran Padureanu despre TAS:
http://tv.gsp.ro/Jean-P-dureanu-Din-mom ... 19384.html
Marian Iancu despre TAS:
http://tv.gsp.ro/Iancu-bate-n-retragere ... 19327.html
Liviu M.
PostPosted: 12.07.2011 18:19