Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

despre disciplina in sport

cronici de meci, transferuri si alte comentarii
PostPosted: 26.05.2006 14:27
Un articol care mie mi s-a parut interesant de pe www.rugby.ro
jucatorii despre care pomeneste articolul au un venit lunar de 300 Euro de la federatie.Acestia sunt jucatori considerati de perspectiva.

Decizii FRR privind jucatorii aflati sub contract cu federatia
Data:5/26/2006

Asa cum probabil stiti, FRR a incheiat contracte cu o serie de jucatori de la echipe din tara, angajandu-se sa le plateasca acestora un salariu lunar. Contractul inseamna insa si obligatii pentru jucatori, iar FRR a luat recent cateva decizii in urma unei analize a situatiei unor jucatori. Stelistul Florin Vlaicu a primit 50% penalizare din suma de pe luna aprilie pentru ca si-a lovit un adversar, la fel cum constanteanul Daniel Carpo a primit aceeasi sanctiune pentru neprezentare la o testare fizica. Unui alt constantean, Gabriel Tomescu, i s-a suspendat pe termen nelimitat contractul pentru ca s-a prezentat sub parametrii fizici impusi de FRR la aceeasi testare, iar dinamovistul Gheorghita Bagiu are suspendata plata salariului pe luna aprilie fiindca nu a putut participa la actiunile echipei nationale. Aveti mai jos aceste decizii.

sus

Decizii COLEGIUL DIRECTOR FRR

Florin Vlaicu (Steaua Bucuresti)

Sanctiune: penalizare 50% din valoarea lunara a contractului, pe luna aprilie 2006.

Motivatie: in data de 19.04.2006 a lovit, in mod repetat, cu piciorul, un adversar in partida Steaua Bucuresti – Contor Zenner Arad.

Tomescu Gabriel (RCJ Farul)

Sanctiune: suspendarea pe termen nelimitat a contractului.

Motivatie: conform “Raportului privind monitorizarea jucatorilor cu contract FRR” intocmit de prof. Dr. Dan Badea, in calitate de preparator fizic al loturile nationale, unde se arata ca acesta s-a prezentat la testarea din 04.05.2006 de la Constanta cu un grad ridicat de oboseala (FC – repaus 94), valori ale fortei musculare inferioare testarii anterioare (IC – 105, Gen – 210) si valori somatice bune, dar nu pe structura activa (G=110 kg; H=192 cm).

Daniel Carpo (RCJ Farul)

Sanctiune: penalizare 50% din valoarea lunara a contractului, pe luna aprilie 2006.

Motivatie: conform “Raportului privind monitorizarea jucatorilor cu contract FRR” intocmit de prof. Dr. Dan Badea, in calitate de preparator fizic al loturile nationale, unde se arata ca acesta nu s-a prezentat la testarea de forta din 04.05.2006 de la Constanta.

Gheorghita Bigiu (Dinamo Bucuresti)

Sanctiune: suspendarea platii salariului cuvenit pe luna aprilie 2006.

Motivatie: Colegiul Director al FRR, analizand in data de 19.05.2006 modul in care jucatorii aflati sub contract cu federatia au inteles sa respecte clauzele contractuale, a constatat ca jucatorul Gheorghita Bigiu, prin adresa inregistrata la FRR sub nr. 0746/17.05.2006, a comunicat federatiei faptul ca nu poate onora solicitarea de a face parte din echipa nationala de seniori in importantele meciuri din campania 29 mai – 17 iunie 2006. S-a tinut cont de faptul ca motivele invocate sunt obiective (sustinerea examenului anului terminal precum si a examenului de licenta).
PostPosted: 26.05.2006 15:02
Toate bune si frumoase...dar nu cred k in baschet e nevoie de o asemenea disciplina de fier deoarece nu este un sport la fel de dur k rugby`ul
Jos Cenzura
PostPosted: 26.05.2006 15:17
Si daca tot suntem in perioada finalelor iti aduc aminte elassar de bataia generala din urma de cu numai un an din finala mica Cluj-Constanta,meci intrerupt din acel moment.
Despre pregatirea fizica nu mai vorbesc.Cu toti vedem cum multi dintre sportivi abia daca reusesc sa duca un meci la bun sfarsit in conditiile in care jumatate din el s-au odihnit pe banca iar un sfert au fost time-out-uri si aruncari libere.
Cat despre oboseala aceasta se poate acumula si datorita vietii extrasportive care este la ea acasa si in baschet.Si cum exemplele nu sunt departe de noi cred ca se poate fara probleme face o analogie.
Din pacate cum FRB nu are astfel de programe nu are nici astfel de probleme.

PostPosted: 04.02.2007 00:22
Nu am stiut care e cel mai potrivit loc in care sa postez linkul asta asa ca am facut-o aici , urmariti-l cu atentie:

http://www.youtube.com/watch?v=aP4FPIyTdI8&NR

--------------------------------------------------------------------------------

SIBIU CAPITALA CULTURLA EUROPEANA
SIBIU CAPITALA BASCHETULUI ROMANESC

PostPosted: 04.02.2007 00:53
Elassar wrote:Toate bune si frumoase...dar nu cred k in baschet e nevoie de o asemenea disciplina de fier deoarece nu este un sport la fel de dur k rugby`ul
Dami voie ca de data asta sa nu-ti dau dreptate. In orice sport ai nevoie de disciplina si de ambitie! Parerea mea este ca rugby-ul este maidegraba un sport BARBATESC, decat dur.
PostPosted: 05.02.2007 01:01
mariusanca wrote:Nu am stiut care e cel mai potrivit loc in care sa postez linkul asta asa ca am facut-o aici , urmariti-l cu atentie:

http://www.youtube.com/watch?v=aP4FPIyTdI8&NR

--------------------------------------------------------------------------------

SIBIU CAPITALA CULTURLA EUROPEANA
SIBIU CAPITALA BASCHETULUI ROMANESC

Am vazut si eu si aici si la tv...nu se poate asa ceva...este inadmisibil. Au intrerupt toate competitiile din Italia pe termen nelimitat (stiu ca nu are nici o legatura cu baschetul acest post, dar simteam nevoia sa scriu)
Image
"When I get a rebound, I got LeBron on my left I can outlet too, and I got D-Wade on my right. It's like a video game! Yea, I'm lucky. - Chris Bosh

Sports writer at -----> http://dabaschet.net/
PostPosted: 05.02.2007 02:23
mdaaa..ce sa mai si zic...nici nu stiu unde ar fi fost locul potrivit pt acel post, oricum grav ce se intampla in fotbal...eu unul m-am lasat de acea "pasiune"...prea multi huligani pe stadioane (nu ma intelegeti gresit...nu inseamna ca daca mergeti la un meci de fotbal va numarati printre ei, dar majoritatea...), prea multa mafie, si mult prea multa "reclama" facuta echipelor...nu am vazut de nu stiu cand un reportaj la televiziunile nationale refertioare la basket (cu exceptia meciurilor in care au fost prezente si incidente nedorite, sau eventual meciurile echipelor din Capitala - de cele mai multe ori Dinamo...iar in cazul meciurilor din NBA aceiasi poveste, insa eu ma refer in special la meciurile din campionatul intern). Ar trebui facut ceva pentru a marii popularitatea basketului la tv (macar sa speram ca dupa all star weekend TVR v-a transmite saptamanal cate un meci live) Cam offtopic dar asta e! :wink:
ptr. cei 3 paraziti intestinali: banica, grigoras, olaru :toilet_claw:
http://masa-cavalerilor-rotunzi.blogspot.com/

PostPosted: 10.12.2007 19:22
http://blog.mysport.ro/chefere/2007/12/ ... rtea-i-ii/

Autorul articolului spune printre altele:
"...ideea e sa vada si toti asa zisii suporteri, ultrasi sau cum se autointituleaza, unde duce lipsa de creier si de respect fata de cel de langa tine. Violenta pe stadion, fie ea si verbala duce la astfel de tragedii! Mai bine canti si strigi pentru a-ti incuraja echipa 90 de minute incontinuu, pentru a defula, decat sa te transformi in animal..."

Poate a exagerat cand a generalizat , nu toti suporterii si ultrasii sunt la fel dar articolul e de nota 10.
Nea Mircea, suna-l pe Peter !!!
PostPosted: 11.12.2007 21:15
apropo de asta un prim pas spre civilizatie..legea lui dragomir..la inceput am fost total impotriva ei acum mi-am mai schimbat parerea dupa ce au inlocuit anii de inchisoare cu munca in folosul comunitatii..
http://www.gsp.ro/Liga-I/Amenzi-dure-pe ... 370/156886

Return to Suporteri ai altor echipe