Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Parere ? :)

cronici de meci, transferuri si alte comentarii

PostPosted: 12.07.2006 09:05
Salutare tuturor........

Mi-a venit o idee ciudata, sa vedem ce spuneti si voi :)
Avand in vedere faptul, ca atat Sibiu cat si Mures beneficiaza de o galerie civilizata, ce ar fi daca am incerca impreuna ceva nou, ceva cu totul iesit din comun ?
De exemplu, la un meci SB-MS, cele doua galerii sa stea unul langa celalalt, si sa "lucreze" impreuna pentru a crea o atmosfera placuta, dar si in realizarea coregrafiei .....

Ar fi interesant sa fie incurajata una dintre echipe la un moment dat, cu tot arsenalul, iar dupa aceea, cealalta echipa. In situatii de slam, sau la o faza spectaculoasa, ambele galerii ar scanda impreuna. Oricum, dupa parerea mea, nici fluieratul jucatorilor adversi nu prea are legatura cu un public cunoscator de sport in general, de baschet in cazul de fata.

Eu zic, ca am putea sa dam exemplu de fair-play si de cultura, civilizatie, ceea ce priveste galeria si echipele.
Parca vad deja la televizor, in stirile PRO-Tv, dupa ce ati fost primii in tara cu steagul, acesta ar putea sa fie prima reusita de acest fel din tara, sunt convins.

Sunt de parere, ca echipele pot fi incurajate si se poate crea o atmosfera placuta, una de sarbatoare si fara hiduieli la adresa jucatorilor.

Ce parere aveti ? :)
PostPosted: 12.07.2006 10:03
Interesant. Sa vedem ce parere are seful galeriei noastre....
PostPosted: 12.07.2006 12:56
mie imi place ideea mult de tot. nu cred ca este ceva nerealizabil, mai ales ca nu se pune broblema castigatoarei la un astfel de meci, ci doar problema spectacolului.
sper sa iasa ceva :)

PostPosted: 12.07.2006 13:04
Nu ar avea nimeni, nimic de pierdut, dupa parerea mea.....

Din partea Muresenilor, eu zic ca totul este ok.
Acum sa vedem, ce decideti voi
PostPosted: 12.07.2006 13:39
da, faina ideea. asa s-ar putea face si un "dialog" intre galerii asa cum visez eu :-) nu zic neaparat fiecare sa-si incurajeze adversarul ci sa fie o atmosfera civilizata in sala intre cele 2 galerii. poate o galerie sa zica un cantec dupa care cealalta sa repete cantecul dar sustinand echipa proprie, bine-inteles iar la sfarsit sa-l catnte amundoua deodata, impreuna. fain... chiar faina ideea!
---------> Mai merita ceva?

NEVER FORGET, NEVER FORGIVE! (tocala, banica, olaru)

PostPosted: 12.07.2006 14:47
Exact, cam la asa ceva ma gandesc si eu. Sa-ti incurajezi echipa, sa zicem in timpul atacului, iar in defensiva, in loc sa-ti fluieri adversarul, lasi galeria "adversa" sa-si intre in atributii :))

In caz de o faza spectaculoasa, ambele galerii ar fi impreuna, ceea ce zic eu ca ar ambitiona si jucatorii. Acestia la randul lor, poate ar juca mult mai relaxati, ceea ce ar duce la spectacol, in log de certuri intre jucatori, jucator antrenor, sau chiar jucator - galerie ( schimb de replici ). Nu suntem fotbalisti, baschetul este un sport civilizat, iar printre galerii, zic eu ca noi ar trebui sa aratam exemplu.........de la altii degeaba ne asteptam :))

numai bine
PostPosted: 12.07.2006 15:31
Excelenta idee, sper s-o imbratiseze intreaga galerie. E un semnal de bun simt pe care trebuie sa-l dam, intr-o lume a sportului din ce in ce mai vulgara si mai violenta. Super faina ideea, felicitari.
PostPosted: 12.07.2006 17:44
am scris inainte un post..dar l-am reeditat..pt ca nu am citit atent despre ce este vorba...credeam ca e vb despre turneul de street ball de la mures., dar cand am citit atent scria clar..ca la un meci MS-SB ..buna ideea ..numai ca sper..ca de data asta sa mergem mai multi la mures...ca ultima data am fost vreo 6,7 oameni in galerie..desi in sala mai erau multi sibieni...putem incerca sa facem chestia asta..cum zicea si tudor_x..super tare daca am reusi sa strigam unii la altii cum era pe un film de la aris..
Semnatura
PostPosted: 12.07.2006 20:21
ideea e foarte buna ... insa, parerea mea este ca totusi va fi mai greu de realizat decat ne asteptam.in galerie sunt oameni si oameni, multi dintre ei fanatici spre extremisti, care nu pot accepta ca atunci cand oaspetii isi fac aparitia in sala sa nu fie fluierati si huiduiti ...
sa ne mai gandim ... ideea insa este super!
PostPosted: 12.07.2006 21:48
monica wrote:mie imi place ideea mult de tot. mai ales ca nu se pune broblema castigatoarei la un astfel de meci,

remember Brasov - Sibiu :shock:

eu as vrea sa se formeze si acolo e echipa valoroasa, care sa ne puna probleme. anul asta zic si eu ca nu e cazul dar poate la anul cine stie
PostPosted: 13.07.2006 01:33
Foarte buna ideea... dar dupa cum spunea si Lazio... va fi ceva de lucru... deoarece multi dintre asa zisii "fani" sunt doar oameni cu masti care vin la meciuri ca sa se descarce... si se risca producerea unor altercatii neplacute intre galerii si chiar si datorita unei singure persoane... ideea trebuie putin "rumegata" ca sa se creeze o atmosfera cat mai sigura... cu mici sanse de a se produce un eveniment neplacut... caci inlaturarea tuturor pericolelor eu zic ca e imposibila... de fiecare data trebuie sa existe ceva la care nu te-ai gandit... dar... ideea este chiar prea buna sa fie abandonata... ar fi bine sa ne gandim si la asta deoarece putem da un exemplu de fair-play dupa cum spune si magyari... putem fi vazuti ca un model pentru galeriile civilizate din tara... si astfel cred ca ar da "speranta si incredere" si altor galerii stiind ca acest lucru nu este imposibil... tot in acest fel putem promova si "renumele" baschetului in Romania cred eu :D....

In concluzie... e buna ideea... la teorie stam bine... acum sa ne ocupam de practica :D...
Bafta sa fie :D...
"The harder the battle, the sweeter the victory!" Achille

PostPosted: 13.07.2006 07:43
La noi nu cred sa se puna problema unei altercatii. Eu, personal nu fac parte din galerie, insa ii cunoasc foarte bine pe baieti, si pana acum orice s-a discutat, s-a si respectat.
Ei nu ar cauza cu siguranta nici un fel de "neplaceri" sa-i zic asa, binenteles daca nu sunt provocati. Mai mult, atata timp, cat ati sta chiar langa galeria mureseana, nu cred ca ar indrazni altii sa se bage printre cele doua galerii.

In alta ordine de idei, s-ar putea delimita o zona destinata exclusiv celor doua galerii, de jandarmi, care sa nu lase pe nimeni in zona respectiva, decat persoanele agreate de galerie, sau pe baza unei liste, intocmite initial. Astfel, ar fi de "datoria" sefului de galerie, sa aduca doar sustinatori, si nu "extremisti" :). Cu aceasta lista s-ar rezolva si o alta problema, cea a unor persoane cu care galeria ar avea problema, daca nu sunt lasati sa intre. Daca este o lista intocmita inainte de meci, atunci se poate face referire la aceea lista, iar "selectarea" nu va avea loc la fata locului, evitandu-se astfel schimburile de replici :)))

In primul rand ar trebui alcatuit un grup de cativa oameni, care sa vina cu galeria la astfel de partide, oameni care sunt de acord cu aceasta "miscare", si nu cei care ar cauta problemele. Pur si simplu oamenii mai agresivi, sau care nu au ce cauta acolo, nu vor fi invitati, iar daca vor veni, nu vor fi lasati sa intre in zona respectiva. Cel mai important, si un prim pas ar fi selectarea unui grup de adevarati cunoscatori ai baschetului, dar si niste oameni "civilizati" care nu vin la meci de dragul injuraturilor, altercatiilor etc.

pareri ? :))
PostPosted: 13.07.2006 11:46
Dupa mine(un simplu suporter), normal ar fi sa vedem la Sibiu, exact ceea ce se intampla, de ex., la meciurile de rugby, din strainatate. Acolo ai prilejul sa vezi suporteri ai ambelor echipe, amestecati, incurajandu-si fiecare favoritii, fara sa apara incidente, iar daca ele apar, acestea nu sunt mediatizate.

Cat despre:
magyari wrote:Parca vad deja la televizor, in stirile PRO-Tv, dupa ce ati fost primii in tara cu steagul, acesta ar putea sa fie prima reusita de acest fel din tara, sunt convins.

Da-mi voie sa te dezamagesc; dar televiziunile din Romania, poate ca ar prefera o bataie generala intre galerii, in locul unei atmosfere de normalitate, de respect reciproc. De ce spun asta, pt ca ei cauta cu inversunare sa Shocheze si reusesc, voit sau nu, sa promoveze violenta la TV. De obicei fac din tantar => armasar.... , pt ce? Pai, pentru AUDIENTA. :shock: :shock: :shock:

Nu spun toate astea, cu intentia de crea polemica. Imi imaginez ca pt. un reporter din provincie, e mai greu sa impuna un subiect , la miticii din Bucuresti, daca nu apare si ceva SENZATIONAL, care sa te uimeasca , preferabil, cat mai neplacut.
Dar asta e realitatea, nu postul TV, ci cea pe care o vedem si o simtim, zi de zi.

P.S. Chestiile astea cu listele si cu incurajarea ~adversarilor~ mi se par deplasate. Nu vad cum un suporter, sa isi incurajeze adversarii. Acela nu ar mai fi suporter, ci doar un spectator....

Parerea mea. :scratchchin:
PostPosted: 14.07.2006 02:50
Hm... ma gandeam la chestia asta cu ambele galerii... hm... raul7 parca are putina dreptate la chestia cu incurajatul "adversarilor"... ideea lui tudor-x e buna :D... in fine... ma gandeam la alta treaba... soGO' zicea ceva de galeria de la Aris... si de curand am gasit un model de coregrafie postat de brylu http://www.youtube.com/watch?v=beDg2Iy_mSQ&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Eisnichwahr%2Ecom%2Fmedia11968%2Ehtml ... ma gadneam sa facem o chestie comuna intre galerii... si anume... ceva asemanator... dar "scandarea" sa fie facuta special pentru acest moment... adica sa se potriveasca pentru ambele echipe si sa fie ceva asemanator cu cel din link ca sa facem o chestie asemanatoare cu strigatul de la o galerie la alta... :D
Ce ziceti... oboseala isi face efectul si zic prostii? sau e bine sa fiu obosit? :D
"The harder the battle, the sweeter the victory!" Achille

PostPosted: 14.07.2006 07:26
O mica observatie.............va rog sa cititi cu atentie mesajele anterioare, nu am vorbit nicaieri de incurajarea echipei adverse !!!!!!!!!!!
Am vorbit total despre altceva...........

In alta ordine de idei, sunt de acord cu voi, asa zisa mass-media de la noi, este doar in cautare de scandal, de batai, de cine cu cine pe cine insala etc. :)) Si din pacate asta vor oamenii, acest lucru creste audienta. Am vazut si eu multe astfel de stiri, de exemplu ca este inundatie mare la Tg-Mures, chiar cu niste secvente, pe cand la noi, nici macar nu a plouat :)))

A.........si urasc chestia asta, de ce tara este alcatuita din 2: Bucuresti si provincie ? Bucurestiu oare uita de unde isi aduce toate bogatiile, de unde ii vin banii ? ............

oricum, sa lasam politica si sa revenim la "oile noastre". Poate am gresit eu, eu nu sunt suporter, eu sunt fost sportiv de performanta si vad lucrurile din alt punct de vedere. Oricum, mi se pare o idee buna, interesanta.........care ar duce la spectacol atat pe teren, cat si in tribune, in loc de injuraturi si batai.
Next

Return to Suporteri ai altor echipe