Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Asociatia Suporterilor de Baschet - Sibiu

PostPosted: 06.06.2006 10:19
Sau Gruparea Suporterilor.... sau multe alte variante.

Teoretic de acum ar trebui sa intram si noi in vacanta :), odata cu finalul campionatului. Nu cred ca va fi asa pentru ca a venit timpul sa trecem la un alt nivel de organizare, mai avansat. Cred ca a venit timpul sa facem un ONG (organizatie non-guvernamentala :) ) sau cum ii va spune.

Ideea asta au spus-o mai multi suporteri in aceste 6 luni. Pana acum nu prea a fost timp de ea pt ca am avut alte preocupari mai importante :).

De ce sa facem o asociatie?
-pentru ca am putea sa strangem mai multi bani pentru actiunile noastre
-pentru ca am fi si mai credibili....cand am solicita "donatii"

Exista mai multe variante in care am putea obtine fonduri:
-cea a "donatiilor" de pana acum
-acel procent de 2% din salarii care poate fi virat la cerere in contul unei asociatii
-sponsorizari de la diversi oameni cu..."posibilitati" din oras

Poate mai sunt si alte argumente pro sau contra dar nu imi vin acum in minte. De aceea va rog sa postati aici pareri, argumente pro sau contra, sfaturi de la cei care au experienta in asa ceva....
PostPosted: 06.06.2006 10:37
De cand asteptam asta!
Este timpul sa facem ceva in aceasta pauza competitionala, pentru a reveni mai puternici odata cu inceputul sezonului 2006-2007. Daca am inteles bine, Horatiu Cercel a spus ca ne ofera sprijinul in acest demers de formare al unui ONG, in cazul in care vom avea nevoie.
Am inteles ca cineva are chiar un statut ONG, care asteapta doar sa fie completat cu datele noastre :D
Nu vreau sa te contrazic, dar cred ca daca ne formam ca asociatie non-profit, nu se vor putea dona acei 2% din impozit. Din cate stiu eu, acel procent poate fi donat doar catre ONG-uri.

Numele nu mi se pare chiar atat de important. Ce vom putea face, odata infiintati ca ONG, este ,insa, extraodrinar. Sa continuam demersul... sa nu-l lasam sa moara in stadiul de idee... de "inca un post pe forum".
PostPosted: 06.06.2006 12:41
Acum cateva precizari:
Toate formele de organizare de tipul asociatie, fundatie, federatie, uniune sunt sau pot fi ONG adica organizatii non-guvernamentale. Deci si asociatia e un ONG si poate beneficia potrivit art. 46 din OG 26/2000 (actul normativ care reglementeaza materia) de sponsorizari, donatii, etc. printre altele.Astfel:
" Veniturile asociaţiilor sau federaţiilor provin din:
a) cotizaţiile membrilor;
b) dobânzile şi dividendele rezultate din plasarea sumelor disponibile, în condiţii legale;
c) dividendele societăţilor comerciale înfiinţate de asociaţii sau de federaţii;
d) venituri realizate din activităţi economice directe;
e) donaţii, sponsorizări sau legate;
f) resurse obţinute de la bugetul de stat şi/sau de la bugetele locale;
g) alte venituri prevăzute de lege."
Asa ca discutie de inceput eu as zice sa optam pentru forma asociatiei, mai pretabila pentru obiectivele noastre, in detrimentul fundatiei pentru urmatoarele motive:
1. in asociatie pe baza unei intelegeri se pun in comun contributie materiala, cunostinte, aport in munca pentru realizarea unor activitati de interes general, comunitar, sau personal nepatrimonial (cam ce facem noi nu ? ) pe cand in fundatie se constituie un patrimoniu afectat in mod permanent realizarii unui scop de interes generaln sau comunitar
2. provenienta veniturilor fundatiei nu include cotizatii ale membrilor
3. patrimoniul initial al fundatiei trebuie sa fie cel putin 100 de ori salariul minim brut pe economie adica 350 milioane pe cand la asociatie e dublul salariului minim brut pe economie adica 7 milioane
4.fundatia nu are o adunare generala a membrilor cum are asociatia, adunare generala care este organul de conducere si este constituita din totalitatea asociatilor
Vor mai fi ele dar in mare acestea sunt cele pe care le-am sesizat eu si mi s-au parut relevante.
Eu zic ca putem sa-i dam drumu eu unul imi ofer tot concursul si disponibilitatea......Si un nume poate, de ce nu chiar asa: Asociatia "Al saselea jucator".
Last edited by florin on 06.06.2006 12:54, edited 2 times in total.
PostPosted: 06.06.2006 12:51
Si uite cum incepe sa se lege totul... Felicitari florin! Felicitari pentru precizari, dar si pentru numele propus! Sa-i dam drumul!
PostPosted: 06.06.2006 12:54
d) venituri realizate din activităţi economice directe;

deci ne-am putea deschide fanshop? :idea2:

oricum, e supermisto ideea cu cadrul legal... vom fi mai puternici ca niciodata! 8)
PostPosted: 06.06.2006 14:59
Cu sfaturi sau argumente nu pot veni....momentan....
Subscriu acestei idei si o sa ma lupt alaturi de cei doritori ca acest proiect sa se realizeze.
Probabil ca cel mai bun argument pt ca acest lucru sa se realizeze o sa fie numarul de doritori.
Suntem deja 5 :-D
"Multe suflete, un singur spirit: CSU"
PostPosted: 06.06.2006 15:05
Oancea wrote:...Sa continuam demersul... sa nu-l lasam sa moara in stadiul de idee... de "inca un post pe forum"....

Nu o sa moara, iti garantez eu asta :)

Si iti mai garanteaza asta inca 50-60-100 de suporteri :)

Probabil ca sunt si mai multi doritori dar asta este estimarea mea (pesimista, sper)

PostPosted: 06.06.2006 15:05
Deocamdata nici eu nu detin cunostinte/informatii legate de modul de infiintare a vreunui tip de asociatie (dar dak trebuie ma fac eu mare si ma pun la punct:) ) dar sustin aceasta idee, si voi duce la bun sfarsit orice sarcina mi se va trasa! And that's a promise! Si ink ceva: sunt incantata de faptul k seara de ieri ne-a dat park si mai multa forta, incredere, perspective! Uram ideea de "vacanta CSU":(
Dak suntem impreuna, suntem cei mai tari!
Si dak tot se numara mai devreme, suntem deja 7:)
That's me, Onuk!
PostPosted: 06.06.2006 15:44
eu m-am interesat putin si cel mai bine este sa infintam o asociatie.
trebuie sa avem 7 mil. intr0un cont bancar si mai costa i actele de la notar.
dosarele se aproba abia in 30-60 de zile de la depunerea dosarului care oricum va fi respins de 2, 3 ori ca sa-i la noi.
am si un model de statut care trebuie putin modificat.
trebuie sa ne mobilizam cat mai repede ca sa reusim sa primim aprobarea pana incepe noul campionat.
PostPosted: 06.06.2006 16:45
Conform OG 26/2000 in termen de 3 zile de la depunerea cererii judecatorul desemnat dispune, daca toate actele sunt in regula, inscrierea asociatiei in Registrul asociatiilor si fundatiilor.
30-60 de zile ? Poate ce stii tu s-a intamplat in vacanta judecatoreasca. Si normal ca va fi respins daca nu-l faci conform cu ce scrie in ordonanta aia .... Oricum sunt multe de discutat (nume, sediu, asociati, cotizatii etc.). Modele de act constitutiv si statut am si eu.....Pe sap. viitoare eu sunt plecat......
PostPosted: 06.06.2006 18:20
si acum problema care o zice claudiu mai demult... daca se face asociatie, cine va fi in consiliul de conducere?
---------> Mai merita ceva?

NEVER FORGET, NEVER FORGIVE! (tocala, banica, olaru)
PostPosted: 06.06.2006 20:12
4.fundatia nu are o adunare generala a membrilor cum are asociatia, adunare generala care este organul de conducere si este constituita din totalitatea asociatilor

Deci nu cred ca se va pune problema cine va fi consiliul de conducere atat timp cand toti fac parte din el.

Eu sunt pentru toata treaba asta... deocamdata am 17 ani... abia in decembrie o sa fac 18... dar asta nu e o problema deoarece m-am interesat si eu putin si am aflat ca:
legea 246/2005 nu vorbeste despre varsta! Ca atare, in lipsa unor dispozitii specifice, trebuie aplicate prevederile generale ale dreptului civil.
Pe de alta parte, aderarea la o asociatie sau participarea ca fondator la o asociatie sau fundatie este un act juridic ce poate avea consecinte serioase pentru persoana respectiva, pentru ca poate atrage raspunderea sa juridica, inclusiv financiara, materiala, civila, penala etc. In aceasta situatie, este necesara existenta capacitatii de exercitiu a drepturilor civile si, prin urmare, consideram ca:
- minorii sub 14 ani NU pot fi membri propriu-zisi (deci cu drept de vot) in ONG si nici fondatori in nume propriu de asociatii si fundatii pentru ca nu au capacitate de exercitiu
- minorii intre 14-18 ani pot fi membri propriu-zisi in asociatii si fondatori de asociatii si fundatii, insa numai cu acordul reprezentantilor lor legali (parinti, tutore, etc.) care, cititnd statutele si regulamentele interne ale organizatiei, le dau acordul in acest sens (pentru ca minorii au capacitate de exercitiu restransa, adica pentru a incheia acte juridice au nevoie de acordul reprezentantului lor legal).
Dar:
- Minorii nu pot fi alesi in organe de conducere si control si nici numiti ca delegati, respectiv, coordonatori de proiect, etc. (unde minorul ar avea putere de decizie si raspunderi materiale cu implicatii juridice) pentru ca nu au capacitate deplina de exercitiu si, deci, fara acordul reprezenantilor legali nu pot semna, decide, etc. Eventual minorii de peste 16 ani ar putea avea functii / roluri de raspundere comparabile cu cele ale unui salariat pentru ca legislatia le recunoaste de la 16 ani anumite drepturi de exercitiu in materie de incheiere de contracte de munca si alte asemenea si, deci, prin asimilare, s-ar putea pune problema in mod similar si in ceea ce priveste asocierea lor la o organizatie neguvernamentala.
- Pot fi membri propriu-zisi si pot fi fondatori de asociatii si fundatii cei care au varsta de 18 ani impliniti, caci au capacitate deplina de exercitiu a drepturilor civile.

Bun... aici m-am aranjat... voi incerca si eu cat de mult sa ma implic in aceasta treaba... doua minti fac mai mult decat una singura...

Am mai gasit asta:

Sunt o persoana fizica care doreste sa infiinteze o organizatie neguvernamentala (asociatie sau fundatie). Care sunt pasii ce trebuie indepliniti pentru infiintarea organizatiei?

Etapele obtinerii personalitatii juridice pentru o organizatie neguvernamentala sunt:

Elaborarea textului statutului
Elaborarea actului de constituire
Autentificarea statutului si a actului de constituire la un notar public sau atestarea de catre un avocat.
Obtinerea dovezii de spatiu
Obtinerea disponibilitatii de denumire a organizatiei de la Ministerul Justitiei
Obtinerea dovezii patrimoniului initial
Plata taxei judiciare de timbru
Depunerea cererii de inscriere la judecatorie
Prezentarea la sedinta camerei de consiliu a judecatoriei la data programata in momentul depunerii cererii
Depunerea cererii pentru ridicarea sentintei definitive si a statutului de la judecatorie
Depunerea cererii pentru obtinerea codului fiscal al organizatiei (Octavian Rusu)

In mare parte sunt cereri... cea mai mare problema zic eu ca ar fi spatiul in care isi va desfasura activitatea aceasta asociatie... si am gasit asta:

Care este legea care obliga primariile sa repartizeze spatii pentru sedii asociatiilor si fundatiilor si, deasemenea, actul normativ care reglementeaza valoarea chiriei ce trebuie platita de asociatii sau fundatii?

Raspuns: nu exista o lege care sa impuna o asemenea obligatie primariilor. L 246 / 2005 prevede: CAPITOLUL VIII Relatiile cu autoritatile publice.
Art. 49. - (1) Autoritatile administratiei publice locale vor sprijini persoanele juridice constituite în temeiul prezentei ordonante prin:
a) punerea la dispozitia acestora, în functie de posibilitati, a unor spatii pentru sedii, în conditiile legii;..."
Nu exista un act normativ, aplicabil pt intreaga tara, care reglementeaza valoarea chiriei ce trebuie platita de asociatii sau fundatii. Fiecare consiliu local are dreptul de a decide in acest sens. (Mihai Lisetchi)

Deci avem de lucru :) ... ar fi bine sa ne apucam cat mai repede. Eu dupa cum am mai spus voi ajuta cat voi putea de mult.

Sa avem noroc!
PostPosted: 07.06.2006 08:37
In legatura cu conducerea si alte lucruri de organizat, mai mult ca sigur ca se va organiza o "intrunire" :) cu toti cei care vor sa fie membri fondatori si acolo se vor discuta mai multe lucruri, cam tot ceea ce ar trebui pus la punct. Si acei membri fondatori vor alege toate persoanele care vor fi in organigrama asociatiei.

Dar intai trebuie sa avem un statut adaptat la cerintele noastre, acesta sa fie pus aici, 1-2 saptamani cei care sunt interesati sa propuna modificari si ulterior sa ne intalnim cu totii.
PostPosted: 07.06.2006 17:27
:lol: parca si vad ca vom fi zeci de membri care vom cotiza o 'taxa' si vom ajunge in situatia in care vom cumpara pana si rolele (nu le vom mai aduce de nu-stiu-unde) ca sa ajungem la 0 cu banii.
daca aveti nevoie de ceva sfaturi (ptr. ca fac parte din 2 asociatii) stiti unde ma gasiti...
---------> Mai merita ceva?

NEVER FORGET, NEVER FORGIVE! (tocala, banica, olaru)
PostPosted: 08.06.2006 06:44
referitor la asociatie:
-trebuie gasita formula cea mai convenabila din punct de vedere a formei juridice, forma care sa nu ne oblige(fiscal) prea mult, sa nu intocmim tone de documente, declaratii,....etc.
-particip financiar la crearea asociatiei
-pot sa atrag sponsori pentru asociatie
-denumirea "al sase-lea jucator" cred ca e cea mai nimerita
Next

Return to Despre Asociatie