Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Asociatia Suporterilor de Baschet - Sibiu

PostPosted: 14.06.2006 12:12
Prima precizare:

Cei care doriti sa fiti membri fondatori dar nu o sa puteti fi prezenti puteti desemna pe cineva sa va reprezinte printr-o procura. Aceasta nu va trebui sa fie autentificata ci doar completata si semnata. Modelul il aveti atasat. Procura poate fi copie sau original.
PostPosted: 14.06.2006 13:51
o sa fiu si eu in New Yorker pt ca vreau sa ajut cat mai mult si contribui si eu nla formarea asociatiei. Ne vedem acolo.

PostPosted: 15.06.2006 07:31
pai ce precizari sa mai cerem... foarte interesant...sau tipic romaneste....ce sa mai zici ..bine ca v ati intilnit ..ceilalti sa venim sa va alegem...si sa va si apludam cind vorbiti(si veti fi alesi)...deci cum ar veni noi ne am intilnit ...va fost greu sa postati intilnirea sau intilnirile sau erau prea secrete...si ne am propus intre noi sau ai hotarat de la propria putere cine "sintem" candidati...nu era normal (propunerile) sa se faca la o prima intilnire oficiala ...si nu pe ascuns... aveti ceva de ascuns...bineinteles ca o sa ai replica ...dar nu ma poti convinge pe mine sau alti de ce nu se putea face totul transparent pe fata si nu pe ascuns....eu asta am inteles...asa a inceput totul ...pe ascuns...BRAVOS ...fara cuvinte...
PostPosted: 15.06.2006 08:40
Claudiu wrote:Aceste 9 persoane vor fi alese din lista urmatoare plus cei care vor mai fi propusi de catre voi pana marti ora 12.00.
Cei care se vor regasi pe lista marti vor alege cele 9 persoane din Comitetul Director

Astea au fost niste propuneri. Oricine poate propune pe altcineva sau sa se propuna chiar pe el daca vrea sa faca parte din Consiliul Director. Nu s-a ales inca consiliul director!! Miercuri, la adunarea generala se va face acest lucru de catre cei propusi, unde vor fi prezenti toti doritorii si vor vedea ca totul se face transparent!!!
Last edited by tudor_X on 15.06.2006 12:10, edited 2 times in total.
---------> Mai merita ceva?

NEVER FORGET, NEVER FORGIVE! (tocala, banica, olaru)
PostPosted: 15.06.2006 08:53
las ca nu-i bai ...important este sa se ajunga odata la finalizarea ideii ..si apoi sa se puna pe roate....oficial si legalizat ...
PostPosted: 15.06.2006 09:05
nicu wrote:pai ce precizari sa mai cerem... foarte interesant...sau tipic romaneste....ce sa mai zici ..bine ca v ati intilnit ..ceilalti sa venim sa va alegem...si sa va si apludam cind vorbiti(si veti fi alesi)...deci cum ar veni noi ne am intilnit ...va fost greu sa postati intilnirea sau intilnirile sau erau prea secrete...si ne am propus intre noi sau ai hotarat de la propria putere cine "sintem" candidati...nu era normal (propunerile) sa se faca la o prima intilnire oficiala ...si nu pe ascuns... aveti ceva de ascuns...bineinteles ca o sa ai replica ...dar nu ma poti convinge pe mine sau alti de ce nu se putea face totul transparent pe fata si nu pe ascuns....eu asta am inteles...asa a inceput totul ...pe ascuns...BRAVOS ...fara cuvinte...

Nicu, stii ce e tipic romaneste? Sa faci scandal inainte sa fi inteles ceva. Si doar v-am RUGAT sa cereti precizari.

Intalnirea a fost facuta pentru a discuta ultimele lucruri pentru Adunarea Generala. Nu puteam lasa pentru Adunare discutarea tuturor detaliilor pentru ca iti spun din proprie experienta ca atunci cand decizia o iau multe persoane dureaza foarte mult pana se pun toti de acord. Sa-ti dau 2 exemple:

-doar ca sa stabilim tot ceea ce ati vazut in mesajul meu cu anuntul am discutat doua ore si jumatate, 15 persoane!?!?!?! Ce s-ar fi intamplat daca am fi fost 40-50? N-am fi ajuns la nici un rezultat.

-doar ca sa stabilim ceea ce scriem pe tricourile galbene (unde scriem, ce scriem, cu ce caractere) ne-a luat TREI ore!?!?!?!?! Dureaza extrem de mult sa decizi ceva in 15 persoane. Cat ar dura sa o iei in 40-50?

Si nu vad nici un motiv pentru care spui "pe ascuns". De ce ne-am ascunde? La toate aceste intalniri au participat cei care au vrut (pe langa cei care au inceput in urma cu mai mult timp, oameni care au dat bani pentru toate actiunile suporterilor, oameni care s-au si implicat in realizarea actiunilor. Toti cei care sunt suporteri foarte implicati in sustinerea echipei (iar aici ma refer si la cei care sunt mai activi pe forum) stiau de aceste intalniri iar cei care au vrut sa participe au spus si au venit fara probleme. Dar cine s-a bagat in asta a trebuit sa o faca constant.

A, era sa uit. :) Este cineva nemultumit de ceea ce s-a realizat pana acum pentru echipa? Nu cred, si daca nu ati stiut pana acum, 90% din ceea ce s-a intamplat pana acum se datoreaza oamenilor din aceasta lista (+ Teo si Bogdan care au contribuit cu sume mari la tot ce s-a realizat pana acum, dar nu sunt pe aceasta lista pentru ca nu au timp si nu pot fi prezenti totdeauna la intruniri. tot din motive obiective - prietenii stiu de ce :) - lipseste si me_sb din lista cu toate ca ar fi meritat sa fie acolo dar din pacate nu mai e in Sibiu). Si cred ca v-au placut tuturor lucrurile care le-am realizat impreuna. Bineinteles ca a contat si ajutorul celorlalti suporteri la o actiune sau alta si chiar ne-am bucura daca ar fi si mai multi care ar pune "osul" la treaba si nu ar sta doar pe margine si sa constate "a ce frumos, s-a mai dat azi un tort", "a, ce fain se vad steguletele in tribuna, hai sa duc si eu unul acasa".

Daca ai avut o nelamurire cred ca ar fi trebuit sa formulezi mesajul tau altfel:

Intrebare: De ce s-a hotarat ca membri consiliului director sa fie alesi de catre cei din lista?
Alta: De ce pot vota doar cei din lista si nu toti cei care vin la adunare?
Raspunsul la prima l-am data deja, o sa raspund la a doua: pentru ca ar fi multe voturi de centralizat de la 40-50 de persoane, fiecare trebuind sa voteze pe un formular 8 persoane. Si aici vine o precizare: toti cei care vor sa aiba drept de vot trebuie sa se anunte si vor fi trecuti pe lista. Asa ca si tu daca vrei acest drept poti sa-l obtii foarte simplu. Dar trebuia sa intrebi....

"...Acolo se va stabili componenta Consiliului Director, consiliu care va fi compus din 9 persoane. Aceste 9 persoane vor fi alese din lista urmatoare plus cei care vor mai fi propusi de catre voi pana marti ora 12.00.... " Nu crezi ca cei care vor fi in acest consiliu director vor trebui sa fie unii care sa o merite, unii care au facut intradevar ceva semnificativ pentru echipa si suporteri? Trebuie ca cineva sa o merite (de fapt daca era sa ne luam dupa cati ar merita ar fi trebuit sa fie acest consiliu format din 16-18 persoane, dar oricum nu conteaza, deciziile vor fi luate tot ca si pana acum, in echipa completa).

"...Cei care se vor regasi pe lista marti vor alege cele 9 persoane din Comitetul Director, miercuri, la Adunarea Generala in timpul in care se vor face listele cu participantii." Deci daca esti pe lista, votezi. Sper ca e mai clar acum.

De fapt rolul celor 9 va fi unul legat mai mult de faptul ca asa cere legea, sa ai un numar de membri in consiliul director. Dar in rest nu se schimba nimic. De fapt se va intampla tot ceea ce s-a intamplat pana acum, dar cu "ambalaj" legal. Iar discutiile care le-am avut cand s-a facut fiecare proiect tot intre 15-20 de persoane vor avea loc iar decizia se va lua tot de majoritatea lor. Iar cei care vor vrea sa vina la aceste sedinte vor fi bineveniti si de acum incolo, trebuie doar sa o spuna si sa vrea intr-adevar sa ajute, constant. De fapt singurul lucru care se va schimba este ca (probabil) o sa obtinem mai multi bani pentru actiunile noastre si ca vom avea un cuvant mai greu de spus cand vom discuta cu diverse persoane de decizie.

"...Va trebui sa ne alegem un nume pentru organizatie si sa discutam statutul (daca va fi cazul) si ce idei de actiuni mai are fiecare plus idei de obtinere de fonduri...."

Dupa cum vezi nu o sa se stea sa se aplaude ci o sa se discute lucruri concrete.

Nu ma astept sa recunosti ca ai gresit (ca ai inceput intai sa faci scandal inainte de a cere precizari) pentru ca oamenilor in general le e greu sa recunoasca cand gresesc. Eu am facut-o deja in cateva randuri si nu mi-e rusine cu asta (vezi cazul cu stabilirea si discutarea pe forum a ce scriem pe bannere). Dar raman la parerea ca intai trebuia sa intrebi.
Last edited by Claudiu on 15.06.2006 16:35, edited 1 time in total.
PostPosted: 15.06.2006 10:16
Intervin si eu aicea desi nu ar trebui .. Nu cred ca este nevoie de cearta si de alte chestii important este ca sa fie facuta asociatia sa putem avea fonduri sa ne putem implini toate ideile pe care le avem.Nu stiu din consiliul director ar trebui sa faca cei care intradevar se pricep la asa ceva si care au timp sa se ocupe de asociatie si nu cei care stiu ca nu au timp de asa ceva ca au alte "probleme" cat despre intalnire cum a zis Claudiu nu a fost una oficiala desi si eu mam suparat putin ca am aflat numai a 2 a zi de intalnire de la Ivan .. Dar daca intalnirea oficiala este saptamana viitoare este ok ar trebui ca toti doritori sa fie prezenti acolo cei care vor sa propuna consiliul director si cei care vor sa faca parte ca membri fondatorii.Nu stiu eu zic ca cel mai bine este ca sa nu inceapa certurile de acuma cum ar fi care as fie director si care nu sau mai stiu eu ce chesti pentru ca daca acum incepe cearta eu zic ca se va duce totul de rapa (...parerea mea nu-mi dati in cap...) ar trebui sa fim cat mai uniti in tot ceea ce facem si ce este propus sa incercam sa realizam . O sa vin si eu la intalnire ca vreau ca sa fac si eu parte dintre membri fondatori desi nu am contribuit cu nici o idee dar binenteles daca am voie si daca veti avea nevoie de ajutor si va pot ajuta o fac cu cea mai mare placere am sa va ajut asa cum pot si eu .. NU trebuie sa va certati trebuie sa fim o familie asa cum a spus si IFG pentru ca altfel nu vom realiza nimic si nu uitati ca cei care fac lucrul acesta il fac din suflet si din iubire pentru Csu Sibiu .. Atat am avut de spus sper ca sa nu fiu inteles gresit si sa realizam cat mai multe ..

-------------------------------------------------------------------------------

God Loves Csu Sibiu !!
Huidu, trei morti, scapa oricum/Enache face puscarie pentru un pumn!
PostPosted: 15.06.2006 10:30
Tipic balcanic ! Oamenii citesc printre rânduri şi înţeleg numai ce le convine lor. Dacă era vorba de un SRL, atunci poate era normal să fi apărut discuţii aprinse !
Aceeaşi oamenii, în general, se schimba cu 180 de grade când vine vorba de funcţii şi titulaturi ( preferabil cât mai pompoase) !
Veniţi cu propuneri de persoane pt. consiliul director ! NU trimiteţi săgeţi „otrăvite” spre cei care au avut iniţiativa !
Claudiu wrote:Aceste 9 persoane vor fi alese din lista urmatoare plus cei care vor mai fi propusi de catre voi pana marti ora 12.00.
Cei care se vor regasi pe lista marti vor alege cele 9 persoane din Comitetul Director

NU mai încercaţi să daţi tot felul de INTERPRETĂRI la ceea ce se scrie pe tema asta !

Şi ca să închei toată gargara asta, eu, unu, nu am participat la întâlnire (catalogată de un fan, ca fiind un secretă) şi nu ţin să apar pe listă, chiar dacă am mai contribuit din când în când la iniţiative !
Ceea ce contează este să avem puterea să continuăm ceea ce am început !
Last edited by Raul7 on 15.06.2006 10:36, edited 1 time in total.
PostPosted: 15.06.2006 10:34
Bravo Raul7 mai mult nici nu este de zis..admir ceea ce ai scris si ar trebui luat in calcul de catre toti si numai atatea certuri pe tema asta..Trebuie sa realizam ceea ce neam propus si cu asta basta..(inchei aici ca nu vreau sa mi se scoata ochii ca scriu tampenii)

--------------------------------------------------------------------------------

God Loves Csu Sibiu!!
Huidu, trei morti, scapa oricum/Enache face puscarie pentru un pumn!
PostPosted: 15.06.2006 11:41
felicitari! ceea ce era de astepat s-a intamplat! ar fi fost prea frumos sa fie totul ok si sa nu avem scandal!
intervin intentionat fiindca trebuie lamurita aceasta problema:
1. adunarea "secreta" a fost o intalnire a celor care au fost artizanii CSU FANS! la aceasta intalnire am fost invitat si eu ca sa ajut la crearea asociatiei. cand spun ajut, ma refer la experienta mea profesionala!
2. la aceasta adunare "secreta" s-a gasit modalitatea prin care sa se constituie asociatia la modul cel mai legal dar mai ales la modul cel mai democratic. modul de stabilire a propunerilor pentru lista este cel mai corect. oricine are posibilitatea de a propune, de a fi propus si de a se autopropune. alegerea celor 8 va fi pe baza voturilor pe care aveti ocazia sa le exprimati.
pe final va dau un sfat: cititi cu atentie ceea ce se anunta! totul este facut la modul transparent. nu cred ca se poate plange cineva ca se "lucreaza pe la spate" sau alte alea,alea.........
autopropuneti-va, treceti-va pe liste si terminati cu scandalurile si apropourile! daca sunteti buni va voi vota!
semneaza: un tip care respecta munca celor care au creat curentul csu fans.
PostPosted: 15.06.2006 12:19
dar nici nu stiu de ce s-a ambalat nicu asa tare. din cate vad eu, el nici nu si-a exprimat vreo dorinta in a face ceva pentru infiintarea acestei asociatii si nici macar nu a dat nici un sfat sau nu a facut vreo propunere in legatura cu acest subiect. daca e sa ma intrebati pe mine, nici nu mi s-ar parea normal sa faca parte din consiliul de conducere atata timp cat nici macar cu vorba nu si-a dat ce sa mai vorbesc de alergaturi sau hartii semnate...
p.s. in cazul in care ma insel si nicu a facut totusi ceva sa ajute infiintarea asociatiei, si nu a fost asa 'transparent' pe cum ziceam eu mai sus, imi cer scuze de pe acum!! inseamna ca nu sunt eu destul de informat.
p.s.2 si vreau sa spun din experienta, fiecare care vrea sa faca parte din acest consiliu sa se gandeasca dinainte daca poate sa-si rupa timp din viata si merita (ptr. el personal) batai de cap pentru ca nu e nimic asa simplu si nu are baneficii mai multe decat restul membrilor...

PostPosted: 15.06.2006 12:25
Eu sunt de acord cu lista de persoane nominalizate, dar cred ca pe aceea lista ar trebui sa se afle si 2-3 membrii mai vechi ai galeriei, ca sa aiba si galeria un cuvant de spus in decizile luate. Ne vedem miercuri si putem discuta mai multe atunci.
PS. cred ca ar trebui sa ne obisnuim si cu discutii duse intre 40 de persoane pt. ca si eu am facut parte 3 ani dintr-un ONG si stiu cu ce inseamna o sedinta si o luarea unei decizii in grup prin vot.
PostPosted: 15.06.2006 12:37
aici nu e vorba de a putea lua decizii sau nu. este o simpla lista cu niste persoane care sunt responsabile legal de ceea ce se intampla in asociatie (fie financiar, fie nu), isi dau semnatura cand e vorba de a face acte si se ocupa de ele. atata tot. pe scurt (imi place mie sa spun asta) sunt cei care fac puscarie daca se intampla ceva :-) . daca ai facut parte 3 ani dintr-un ONG ar fi trebuit sa sti pana acum ca membri simpli au aceeasi putere de decizie ca si cei din conducere. (sau erau 40 in consiliul de conducere si nu aveati membri? - glumeam).

PostPosted: 15.06.2006 14:52
fla wrote:Eu sunt de acord cu lista de persoane nominalizate, dar cred ca pe aceea lista ar trebui sa se afle si 2-3 membrii mai vechi ai galeriei, ca sa aiba si galeria un cuvant de spus in decizile luate. Ne vedem miercuri si putem discuta mai multe atunci.
PS. cred ca ar trebui sa ne obisnuim si cu discutii duse intre 40 de persoane pt. ca si eu am facut parte 3 ani dintr-un ONG si stiu cu ce inseamna o sedinta si o luarea unei decizii in grup prin vot.

galeria are un reprezentant din oficiu! seful galeriei(ifg) este numit DIRECT!
crezi ca pana acum galeria nu a avut un cuvant de spus? nu asa trebuie pusa problema. corect este: acei fani, suporteri sau cum vreti voi sa-i spuneti, membrii sau nemembrii ai galeriei, tenismeni, bunici, nepoti sau fetite sa aiba posibilitatea de a fi membrii. in consiliul director trebuie alese persoanele care se pot implica pozitiv, pot face fata si pot rezolva problemele asociatiei. ganditi de doua, trei, patru ori inainte de a face nominalizari(sau pentru a va autopropune).
analizati lista actuala. cu mici scapari, sunt pe ea persoanele REAL implicate! mie personal imi v-a fi foarte greu sa aleg pe cei 8!
sa alegeti bine!
PostPosted: 15.06.2006 16:19
Eu nu am vrut sa intru in polemica cu nimeni si nici sa incep discutii inutile. Mi-am spus si eu parerea(la care o sa raman) si atata tot. Nu vreau sa ma autopropun pt ca am mai scris ca nu as avea timp si nu vreau sa incurc mai apoi. Vreau sa ma implic cat imi permite timpul*cat mai mult sper) si de aceea o sa fiu miercuri la sedinta. Oricum eu sustin o persoana de pe lista pe care nu o s-o numesc pt ca nu vreau sa influentez pe nimeni. Daca stau bine sa ma uit sunt chiar 4-5.
PreviousNext

Return to Despre Asociatie