Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Asociatia Suporterilor de Baschet - Sibiu

PostPosted: 15.06.2006 16:24
Defapt sunt 7 si cu Florin Ifg 8.
PostPosted: 15.06.2006 16:29
Deci nimeni nu vrea sa mai aiba drept de vot sau sa fie ales? Pana acum nu s-a inscris nimeni. Iar termenul este marti ora 12.00.

In rest vad ca au mai fost si altii care au incercat sa clarifice lucrurile si doar rauvoitorii ar mai avea ceva de comentat sau neclaritati.

@ Fla: IFG nu mai trebuie votat :), el e singurul care intra automat in consiliul director. :lol:

Acum serios vorbind, am inteles totusi ca-l sustii si ca esti de acord cu ideea noastra.

PostPosted: 15.06.2006 17:15
Raul7 wrote:Tipic balcanic ! Oamenii citesc printre rânduri şi înţeleg numai ce le convine lor.
Aceeaşi oamenii, în general, se schimba cu 180 de grade când vine vorba de funcţii şi titulaturi ( preferabil cât mai pompoase) !
Veniţi cu propuneri de persoane pt. consiliul director ! NU trimiteţi săgeţi „otrăvite” spre cei care au avut iniţiativa
asta numesti tu sageti otravite...faptul ca cineva e deranjat ca se fac anunturi pe forum doar cind e nevoie de oameni sa incurajam echipa..voluntari...si cind nu.. se fac pe privat ..sa nu mai zic secret...ca deranjeaza..pai chiar eram deranjat ca o prima intilnire s a facut fara sa fie anuntata pe forum... si cam atit...de lista sint de acord dar se putea face cind era prima intilnire intre toti...nu merit daca asa zice si tudor_x ..deci asa o fi ..dar nici nu am insinuat ,de ce nu sint pe lista... si teo chiar scandal inseamna ca ma nemultumit...si am sa citesc atent ce se anunta ..chiar asta vroiam mai mult anunturi(nu i asa Danny)...nu doar cind e necesar ...prezenta multimi...Vreau sa l propun pe fla pe lista..din mai multe motive..experianta in o.n.g.-uri...si initiative
HAI C.S.U.
PostPosted: 15.06.2006 22:29
as avea si eu o intrebare.cei care nu participa miercuri la intalnire vor mai putea deveni pe urma membru al asociatiei?
"Ionele azi nu joaca "u"" :D
PostPosted: 15.06.2006 22:39
si eu as dori sa vin la intalnire,cu drept de vot....sper ca faptul ca activitatea mea pe forum (redusa in nr de mesaje) sa nu influenteze in vreun fel...vreau sa ajut si eu cand va fi nevoie,cat pot...chiar daca nu o sa ma omor cu scrisul...
eu as vrea sa il propun pe oancea pe lista pentru ca e cu sufletul alaturi de CSU/CSU FANS, e genul de om cu care poti discuta,are experienta in lucrul cu oameni...probabil ca nu sunt cele mai convingatoare argumente da..na
si as vrea sa ii mai propun lui nicu sa vina la intalnire ;) te rog, fa un efort,o sa merite sa dicutam cu totii face to face
PostPosted: 15.06.2006 22:41
M_Ovidiu wrote:as avea si eu o intrebare.cei care nu participa miercuri la intalnire vor mai putea deveni pe urma membru al asociatiei?

Ovidiu, ce bine era daca citeai ce s-a scris inainte....:). Normal ca o sa se poata inscrie oricine, oricand. Cu cat mai multi, cu atat mai bine. Mai ales ca asa o sa se stranga bani mai multi, din cotizatii... :). Si o sa putem face mai multe chestii...

A, stiti ce nu s-a scris....va fi un cenzor (independent) care va supraveghea cheltuirea banilor (asta daca mai are cineva dubii ca banii nu sunt gestionati corect...)
PostPosted: 15.06.2006 23:18
Fac aici o sinteza a celor discutate pana acum ca vad ca unii nu citesc decat ultimele pagini :). Sper ca de data asta am scris tot ce trebuie….

S-a stabilit si data Adunarii Generale. Aceasta va avea loc miercuri 21.06 ora 18.30 la New Yorker. Acolo se va stabili componenta Consiliului Director, consiliu care va fi compus din 9 persoane. 9 persoane vor fi alese din lista urmatoare, lista la care se vor adauga cei care vor mai fi propusi de catre voi pana marti ora 12.00. Pot fi si autopropuneri dar trebuie sa precizati in ambele cazuri daca vreti sa aveti drept de vot si sa si candidati (sau sa candideze cel care l-ati propus) sau doar sa aveti drept de vot. Propunerile pot fi trimise si prin mesaj privat. Trebuie doar sa va ganditi daca cel pe care il propuneti sa candideze merita intradevar sa fie acolo si daca a facut destule pentru CSU si suporteri. Nu faceti propuneri doar de dragul de a propune.

De fapt cei 9 din Consiliului Director vor fi 8 pentru ca 1 post este ocupat din start, de IFG (Florin) in calitate de sef al galeriei. Ceea ce a facut pana acum pentru CSU ii dau dreptul la aceasta pozitie din oficiu.

Cei care se vor regasi pe lista marti vor alege cele 9 persoane din Comitetul Director, miercuri, la Adunarea Generala in timpul in care se vor face listele cu participantii. Toti cei care vor participa vor dobandi calitatea de membrii fondatori si vor putea sa beneficieze si de alte drepturi si diverse facilitati (pe masura ce le vom obtine ). Atentie insa, participantii trebuie sa fi implinit 18 ani sau sa aiba acordul scris al tutorelui daca are intre 14 si 18 ani. "...Minorii intre 14-18 ani pot fi membrii si fondatori ai unei asociatii/fundatii doar cu acordul tutorelui... acesta citind regulamentul interior al organizatiei ... si daca este de acord poate oferi libertatea minorului de a deveni membru sau fondator... cei peste 18 ani au capacitate deplina de a fi membrii sau fondatori de asociatii/fundatii."

Cei care vor dori sa ni se alature dupa aceasta prima adunare vor putea sa o faca fara probleme, chiar o sa fie bine-veniti noi membri. Toti membri vor trebui sa plateasca o cotizatie lunara in valoare de 30 mii lei.

Cei care doriti sa fiti membri fondatori dar nu o sa puteti fi prezenti puteti desemna pe cineva sa va reprezinte printr-o procura. Aceasta nu va trebui sa fie autentificata ci doar completata si semnata. Modelul il aveti in acest subiect la pagina 3. Procura poate fi copie sau original.

Vor exista si 2-3 cenzori independenti care vor verifica modul in care sunt cheltuiti banii pentru ca si cei care se indoiesc de corectitudinea gestionarii banilor sa fie 100% siguri (daca mai era cazul…)

Va trebui sa ne alegem un nume pentru organizatie si sa discutam statutul (daca va fi cazul) si ce idei de actiuni mai are fiecare plus idei de obtinere de fonduri. Numele propuse pana acum sunt:

-CSU FANS
-TOTUL PENTRU BASCHET
-AL 6-LEA JUCATOR

Daca aveti si alte propuneri scrieti pe forum.

Statutul va fi facut de Florin si marti dupa amiaza (probabil) va fi pus pe forum.

Iata lista de persoane cu drept de vot pana acum iar cei care si candideaza au un x in dreptul lor (unii din cei in dreptul carora nu scrie nimic inca nu si-au exprimat nici o optiune (candideaza sau nu):

Altexxus
Corne X
Claudiu X
Daniel San X
Eddy Jozsa X
Fla X
Florin X
Joy
Lazio
Monica X
Nicu S. X
Oancea X
Onuk
Ovi Sibiu
Raul7 X
Reggie
Rhadoo X
Styel04
Sven
Tudor x X

Total pana acum 20 de persoane.
PostPosted: 15.06.2006 23:47
Daca nu s-a inteles treaba cu membrii o sa o explic si eu :)...
La intalnirea de miercuri, cei prezenti vor fi automat inscrisi ca MEMBRII FONDATORI...
Dupa ce se va creea asociatia oricine va putea sa se inscrie ca membru... oricand...
In concluzie :)... membru poti deveni oricand...

In legatura cu scandalul ce sa creeat datorita intalnirii "secrete" cum spun unii...
La aceasta intalnire au participat persoanele care chiar au ajutat la "mersul" care l-a avut infiintarea asociatiei pana acum...
Draga Nicu... daca ai fi citit acest subiect de la primul post la ultimul ai fi inteles de ce au participat doar atatea persoane la aceasta intalnire...
Nu se putea chema 40 de oameni la intalnire sa se provoace o "ploaie" de idei si pareri de unde nu s-ar fi ajuns nicaieri... si pentru ce... pentru niste chestii "marunte" sa zic asa...
Noi nu am fi putut stii ca tu poti fi de ajutor atat timp cat tu nu ai semnalizat nimic... ar fi fost inutil sa se cheme persoane de la care nu se putea astepta nimic... nu crezi?

Poate am jignit unele persone cu acest mesaj... dar nu cred... totusi... daca exista cineva care se simte "ofensat" de mesaj imi cer scuze...

Eu am pelcat la somn ca sunt obosit si e tarziu... scuze daca am gresit pe undeva... sunt prea obosit sa mai verific... noapte buna...
"The harder the battle, the sweeter the victory!" Achille
PostPosted: 16.06.2006 07:28
@ TOTI cei care au chef de polemica :argue:

NO COMMENT :ignore:

Let the FACTS do the talking :wink:
Lasati faptele sa vorbeasca !
PostPosted: 16.06.2006 11:37
Numele cel mai potrivit pentru fundatie eu zic ca este al-6-lea jucator (parerea mea)..Vreau sa am si eu drept de vot si sa fac parte dintre membri fondatori..De aceea vreau ca sa il propun si eu pe Oancea in consiliul director pentru ca eu zic ca merita a facut foarte multe si a fost tot timpul alaturi de csu/csufans de aceea eu zic ca merita..sper sa am si eu drept de vot miercuri la intalnire !!

--------------------------------------------------------------------------------

God Loves Csu Sibiu !!
Huidu, trei morti, scapa oricum/Enache face puscarie pentru un pumn!
PostPosted: 16.06.2006 15:14
ar mai trebui si:

- un administrator (care sa aibe grija ca bunurile -steguri etc- si actele sa fie in regula si acolo unde trebuie - in arhiva)
- cel putin un secretar (care sa faca procesele verbale de la intalniri si sa anunte sedintele - oricine poate sa ceara o sedinta -adunare generala- si ii cere secretarului sa anunte pe toti)
- ar fi de prefereat sa avem si juristi in asociatie

Deci cine vrea sa faca asa ceva sa se anunte. nu trebuie sa fie (neaparat) din consiliul director, de fapt ar fi de preferat sa nu fie din C.C. pentru a se imparti sarcinile la cat mai multi...
---------> Mai merita ceva?

NEVER FORGET, NEVER FORGIVE! (tocala, banica, olaru)
PostPosted: 17.06.2006 02:27
La ultima intalnire chair pe la sfarsitul ei cand lumea incepea sa mearga la casele lor s-a pus o intrebare... intrebarea legata de fondurile PHARE. S-au auzit voci care au spus ca nu se pune discutia despre asa ceva...
Ca sa fim mai siguri am cautat cate ceva si am gasit o chestie... interesanta zic eu... ar fi nevoie sa o mai citeasca cineva sa se vada daca ne incadram in conditiile cerute... Actiunea poarta numele de "Programul Societatea Civilă PHARE 2004/016-772.01.02" si se pare ca exista un buget de 5.000.000 Euro. Aceasta actiune urmareste urmatoarele lucruri:
1. Dezvoltarea sectorului ONG
2. Adoptarea şi implementarea acquis-ului comunitar
3. Democraţie, drepturile omului, statul de drept şi independenţa justiţiei
Cine poate solicita finantare? Societatile nonguvernamentale din Romania...
So... vedeti si voi unpic... parerea mea este ca ne incadram... nu stiu ce ziceti voi...
Attachments
phare.pdf
(133 KiB) Downloaded 346 times
PostPosted: 17.06.2006 07:11
ivan,
fondurile phare se dau pentru ceea ce ai scris tu: dezvoltare ong-uri, implementare acquis-ului comunitar,democratie, stat de drept, bla,bla,bla....
gaseste tu o activitate(care sa se incadreze in cele de mai sus) sa fie specifica activitatii pentru care am infintat asociatia si atunci poate vom atrage fonduri phare.
eu zic sa ne gandim ca dupa infintare sa cautam o asociatie de acelasi fel din alta tara(de preferinta comunitara) cu care sa ne infratim si sa solicitam ajutorul lor(sfaturi, idei, intalniri.....). ce zici?
PostPosted: 17.06.2006 22:26
Da... ai dreptate... ar trebui sa ne concentram mai mult pe partea cu infiintarea acum :).. m-a luat valul :D...
Ne gandim dupa la faze d'astea :)...

PostPosted: 18.06.2006 08:57
let the right people do their work!!!!oameni buni, bucurati-va ca aceasta initiativa a aparut in peisajul baschetbalistic sibian! ce conteaza cine e acolo in cei 9 atata vreme cat toti suntem ghidati de acelasi spirit baschetbaistic!!!!! eu am sa incerc sa fiu alaturi de aceasta nou copil al ong-urilor de undeva din capitala (ce-ar fi daca am deschide o filiala? :) poate ma ajuta si alexknicks)...si am sa il sustin asa cum pot de la distanta...asa ca bucurati-va ca niste oameni isi rup din timpul lor pentru a trece spiritul baschetbalistic la un nivel superior...dintre mitici...un om in galben va saluta !
PreviousNext

Return to Despre Asociatie