Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

EROII NU MOR NICIODATA!

De toate pentru toti
PostPosted: 25.11.2009 11:09
Sa vorbesti de valori socio-morale in politica e ca si cum ai vorbi lui Guta despre Beethoven. Moralitatea e un cuvant des folosit in politica desi jocul politic in sine nu are de-a face nimic cu acest concept. Daca stai acasa Corne, e optiunea ta de a protesta impotriva diferentei intre caii verzi pe pereti pe care ii visezi si realitatea privind caracterele candidatilor. Dar daca tu crezi insa ca cineva va zice aoleu avem numai 20 la suta iesiti la vot, ce nenorocire te inseli. Sunt scarbit de-a dreptul de oameni care isi iau jucariile si pleaca. Dincolo de optiunea mea politica mi-a crescut inima cand am vazut cati romani au iesit la vot. Democratia (si nu am pretentia nici peste 20 de ani de la un candidat sa fie maica Tereza) se obtine cu interes major din partea oamenilor care trebuie sa o apere si sa-i cenzureze ulterior pe alesi. Cei care intorc spatele "scarbiti" nu fac altceva decat sa lase cale libera ulterior abuzurilor. Ca nu intelegi mecanismul asta pot accepta. Dar nu pot accepta ca in mediocritatea ta sa mai gasesti si argumente sa convingi si pe altii sa iti urmeze "exemplul". Imi cer scuze pentru vehementa dar ma revolta de-a dreptul oameni care nu sunt in stare sa-si stabileasca o optiune, chiar daca aceasta e raul cel mai mic pe argumente de genul asta incercand sa-si scuze indolenta sau lipsa de informare si de interes.
PostPosted: 25.11.2009 12:46
Sa vorbesti de valori socio-morale in politica

corneliu coposu
ai vorbi lui Guta despre Beethoven

fi convins ca daca va auzi ii va placea...
Moralitatea e un cuvant des folosit in politica desi jocul politic in sine nu are de-a face nimic cu acest concept.

candidatii prezentati sunt exact emanatia crezului tau
Daca stai acasa Corne, e optiunea ta

aici sunt de acord cu tine - macar eu am o optiune, care este a mea, spre deosebire de tine...
caii verzi pe pereti pe care ii visezi

ii prefer pe ei decat pe geoana sau basescu
Dar daca tu crezi...

eu cred...
Sunt scarbit de-a dreptul de oameni care isi iau jucariile si pleaca.

eu sant scarbit de cei care nu si le iau si raman ...
mi-a crescut inima cand am vazut cati romani au iesit la vot

mie-mi scade cand vad cati asculta manele...
nu am pretentia nici peste 20 de ani de la un candidat sa fie maica Tereza

nici eu...atunci. il vreu acum.
Democratia...se obtine cu interes major din partea oamenilor care trebuie sa o apere si sa-i cenzureze ulterior pe alesi.

interesul meu e major... diferenta intre noi este ca eu incerc sa-i cenzurez anterior.
Cei care intorc spatele "scarbiti" nu fac altceva decat sa lase cale libera ulterior abuzurilor

asa-i. f...dar fara banii luati.
Ca nu intelegi mecanismul asta pot accepta.

la fel si eu am aceasi intelegere pentru tine...
Dar nu pot accepta ca in mediocritatea ta sa mai gasesti si argumente sa convingi si pe altii sa iti urmeze "exemplul"

pai nu-l urmeaza pe al meu, dupa cum vezi l-au urmat pe al tau.
Imi cer scuze pentru vehementa

si eu...
dar ma revolta de-a dreptul oameni care nu sunt in stare sa-si stabileasca o optiune

si pe mine cei a caror optiuni sunt stabilite de altii
chiar daca aceasta e raul cel mai mic

in optiunile mele nu intra raul, indiferent de dimensiunile lui
indolenta sau lipsa de informare si de interes.

despre lipsa de informare iti dau dreptate am vazut cu totii... despre lipsa de interes...asa este. am refuzat plasa cu alimente oferita de pdl prin centrul orasului... despre indolenta nu poate fi vorba. uite ce post politic lung ti-am scris.
PostPosted: 25.11.2009 17:09
Am inteles optiunea ta, ok spala-te pe cap cu ea. Despre plase sau ligheane, promisiuni si zambete sunt la fel de scarbit. Dar pana sa astept pe maica Tereza sa se implice in politica si sa stau acasa chibitand o sa ma duc sa votez pe cine cred eu ca aduce un progres chiar mic fata de celalat candidat. Imi dai exemplu pe Coposu. Absolut de acord. A fost un om extraordinar. Dar acelea erau inceputurile politicii romanesti. Nu o sa mai vedem asa ceva in spatiul politic. Daca poti sa-mi dai un exemplu de om politic dintr-o democratie cu ceva ani vechime pe care il admiri o sa stau si eu acasa si o sa astept sa vina Fat-Frumos. Pana atunci prefer sa insemn ceva totusi nu sa las pe altii sa hotarasca in locul meu. Cu siguranta nu intelegi mecanismul pe baza caruia trebuie sa functioneze o democratie. Si atunci imi raman putine variante: sau astepti pe Fat Frumos dupa cum ziceam sau esti adeptul altei variante de regim politic. "Candidatii emanati" dupa cum ziceai sunt emanatia lipsei de constiinta civica a romanilor. Totdeauna asteptam sa vina cineva sa ne rezolve problemele. Totdeauna inchidem ochii si asteptam sa se rezolve de la sine. Somnul ratiunii naste monstri Corne. De-asta trebuie sa aleg eu acum intre doua variante care nu-mi inspira niciuna incredere, fara a pune egalitate intre ei totusi. Hai sa stam acasa si sa asteptam sa vina Fat Frumos cu totii. Sigur vine.
PostPosted: 25.11.2009 17:16
mircea te subestimezi...tu poti mai mult decat atat.
PostPosted: 26.11.2009 11:46
corne wrote:asa-i. f...dar fara banii luati.

Asta sigur nu e citat din maica Tereza

corne wrote:corneliu coposu

"Nu se poate sa nu faci politica. E o datorie cetateneasca a fiecarui om constient." - Corneliu Coposu
"În România, ca şi în alte spaţii întârziate, indiferenţa şi blazarea au făcut ca vechii comunişti să fie lăsaţi să acapareze, aproape nestingheriţi, puterea" - Corneliu Coposu (sublinierea imi apartine)

http://www.alternativaonline.ca/remember890712.html
Nu, nu ai datorii în ţara asta. Ai doar drepturi, privilegii şi luxuri. Luxul de a nu vota, luxul de a nu te interesa. Oamenii aia au murit ca sa poti spune tu ca nu te intereseaza. Si ca sa poti spune copilului tau peste 10 de ani: Nu stiu draga de ce suntem in situatia asta. Nu am participat.

Nu continui discutia aici pentru ca in fond nu e un forum politic. Daca mai ai ceva sa-mi spui o putem face privat. Nu subestimez nici pe mine si nici pe tine. De-aia argumentez in continuare. Sper sa te lumineze. Stiu ca ai potential.
Last edited by Mircea D on 26.11.2009 17:07, edited 1 time in total.
PostPosted: 26.11.2009 12:13
Interesanta discutia... Dar eu nu o sa renunt curand la dreptul meu de a vota si de a alege. O sa merg la vot si in turul doi, chiar daca acum nu mai sunt atat de convins sa il votez pe Basescu, dar macar o sa il aleg ca pe raul cel mai mic. Nu cred ca exista cineva mai distructiv si mai toxic decat oamenii din PSD. Parerea mea... :)

Dar sunt in stare sa accept ca altii au alte optiuni politice si sa le respect. Si, cum zicea Mircea, peste 10 ani o sa pot spune copilului meu ca da, si eu am decis ca lucrurile sa se desfasoare intr-un anume fel, sau pe un anume curs si sunt si eu responsabil pentru asta, indiferent daca va fi de bine sau de rau. Macar nu ii las pe altii sa decida pentru mine.
PostPosted: 26.11.2009 12:49
Claudiu wrote:Interesanta discutia... Dar eu nu o sa renunt curand la dreptul meu de a vota si de a alege. O sa merg la vot si in turul doi, chiar daca acum nu mai sunt atat de convins sa il votez pe Basescu, dar macar o sa il aleg ca pe raul cel mai mic. Nu cred ca exista cineva mai distructiv si mai toxic decat oamenii din PSD. Parerea mea... :)

Dar sunt in stare sa accept ca altii au alte optiuni politice si sa le respect. Si, cum zicea Mircea, peste 10 ani o sa pot spune copilului meu ca da, si eu am decis ca lucrurile sa se desfasoare intr-un anume fel, sau pe un anume curs si sunt si eu responsabil pentru asta, indiferent daca va fi de bine sau de rau. Macar nu ii las pe altii sa decida pentru mine.

Cu tot respectul, dar nu cred ca ar fii trebuit sa dai nume aici, si sa incerci sa ne indoctrinezi care rau este mai mare sau mai mic.Din pacate din nou au ajuns in turul 2 urmasii partidului comunist, nu stiu daca este cineva care ma poate contrazice pe tema asta, iar daca cineva inca crede ca partidul "raului cel mic" este diferit de partidul raului cel mare.Partidul raului cel mic au facut in acesti 5 ani exact ceea ce au facut ceilalti in mandatul 2000-2004, deci nu putem spune ca acesti portocalii sunt mai straluciti decat rosii.Din pacate bunul simt din nou nu a invins, si mai trebuie sa suportam rusinea comunista inca 5 ani.
DACA VREI CU ADEVARAT POTI
PostPosted: 26.11.2009 13:04
Nu cred ca la 30 de ani te poate indoctrina cineva doar pentru ca scrie pe un forum de baschet ca voteaza cu Basescu. Asta e deja paranoie, care devine tot mai prezenta printre noi si care incet-incet ne intuneca mintile. Vedem peste tot in jurul nostru numai conspiratii, orice parere exprimata e combatuta de parca ar fi capatul pamantului, nu ma refer la tine, ci in general. Ar trebui sa invete fiecare sa gandeasca dupa propria sa constiinta si nu dupa puterea exemplului.
Daca Frodo nu arunca inelul, eram cu totii in cacat http://www.brylu.ro/
PostPosted: 26.11.2009 14:08
hagi1950 wrote:
Claudiu wrote:Interesanta discutia... Dar eu nu o sa renunt curand la dreptul meu de a vota si de a alege. O sa merg la vot si in turul doi, chiar daca acum nu mai sunt atat de convins sa il votez pe Basescu, dar macar o sa il aleg ca pe raul cel mai mic. Nu cred ca exista cineva mai distructiv si mai toxic decat oamenii din PSD. Parerea mea... :)

Cu tot respectul, dar nu cred ca ar fii trebuit sa dai nume aici, si sa incerci sa ne indoctrinezi care rau este mai mare sau mai mic.Din pacate din nou au ajuns in turul 2 urmasii partidului comunist, nu stiu daca este cineva care ma poate contrazice pe tema asta, iar daca cineva inca crede ca partidul "raului cel mic" este diferit de partidul raului cel mare.Partidul raului cel mic au facut in acesti 5 ani exact ceea ce au facut ceilalti in mandatul 2000-2004, deci nu putem spune ca acesti portocalii sunt mai straluciti decat rosii.Din pacate bunul simt din nou nu a invins, si mai trebuie sa suportam rusinea comunista inca 5 ani.

Aceasta parere imi apartine mie de fapt, nu respectivului user.Fiind in vizita acolo mi-am scris parerea fara sa imi dau seama ca nu scriu de pe userul meu.
"Ionele azi nu joaca "u"" :D
PostPosted: 26.11.2009 14:13
brylu wrote: Ar trebui sa invete fiecare sa gandeasca dupa propria sa constiinta si nu dupa puterea exemplului.

corect...

brylu wrote:La ora la care cititi aceste rânduri, eu am votat.
Fara nici cea mai mica urma de convingere, fie ea principiala sau democratica. E pentru a doua oara când votez împotriva...

no comment...
PostPosted: 26.11.2009 14:20
brylu a scris:
La ora la care cititi aceste rânduri, eu am votat.
Fara nici cea mai mica urma de convingere, fie ea principiala sau democratica. E pentru a doua oara când votez împotriva...

no comment...

mie exact asta mi-a dictat constiinta. sa ma duc sa votez. chiar si impotriva cuiva.
Daca Frodo nu arunca inelul, eram cu totii in cacat http://www.brylu.ro/
PostPosted: 26.11.2009 16:00
Eu am o mare lehamite legata de discutiile astea. De-a lungul timpului am trecut prin toate fazele: entuziasm (96), vot de nevoie (2000), satisfactie (2004), dezgust si vot alb (la parlamentare 2008), abtinere (locale 2008), datorie civica (2009). Pana la urma,cum a zis si Adela, decat sa voteze babele pentru mine, tot mai bine gasesc unul care are macar aparent ceva ce-mi place. O sa fiu dezamagit? Aproape sigur. Dar macar o sa-i pot bate obrazul ca i-am acordat increderea mea si candva, lucrul asta o sa conteze pana si intr-o tara ca Romania. O sa ne civilizam iar pana atunci pasii mici trebuie facuti.
www.posterland.ro - cel mai mare magazin de postere din Romania
www.calinturcu.net - I blog
PostPosted: 27.11.2009 16:31
Ce fel de protest este statul acasă? Niciodată n-am înţeles asta.

Ca să fac filosofia chibritului, protestul e activ, iar statul de inactiv, aşa că logica mea nu le combină de niciun fel.

Deşi nu-s de acord cu vehemenţa lui Mircea, sunt de acord cu ideile lui şi mi se pare că cei care nu se pot decide o fac şi din comoditate. E mult mai comodă neasumarea, pe arhaicul motiv că "n-ai cu cine".

Şi Corne - îl dai exemplu pe Corneliu Coposu. Mie nu-mi plac exemplele cu oameni morţi. Pe principiul că toate lucrurile bune, ca şi pe ălea rele, le faci de regulă când eşti viu :P Îi foarte simplu după aia să pictezi un tablou al unui om, extrăgând din tot ce-a fost numai culorile care dau bine sau dau prost, în funcţie de ce vrei să iasă. Toţi suntem şi buni, şi răi, depinde cum ne canalizăm.

Nu cred că politicienii-s nişte orci din peşterile Mordorului şi evident nici îngeraşi de pe plaiurile Edenului.
PostPosted: 28.11.2009 01:29
Dragi forumisti,

Am observat ca subiectul revolutiei din decembrie 1989 starneste interes. Dar au trecut 20 de ani, din pacate si tot nu "traim bine". Am fost rugat de o persoana de la "grupul de actiune Noii Golani Timisoara" pentru a strange informatii privind starea de spirit a sibianului dupa 20 de ani de la revolutie. Rezultatul va fi publicat din revista "Atitudine" ( http://www.noiigolani.ro/revista.htm ). Asa ca am sa trec la intrebari:

1. Ati participat la revolutia din Sibiu? (daca da un scurt istoric, la ceea ce va amintiti, ce ati simtit in acele momente?)

2. Exista o diferenta intre cum ati trait inainte si dupa 1989? Cand era mai "bine"?

3. A meritat sacrificiul a acelor perosane care au murit in '89 pentru ca noi sa fim liberi?

4. "Acum ori niciodată", cand va veni acel moment?

5. Cum vedeti Sibiu dupa 20 de ani? Se va schimba ceva?

6. Va simtiti LIBERI acum? (adica mai sunteti cenzurati? drepturile sunt incalcate? ...probleme legate de libertatea individului)

7. Cat timp mai trebuie sa treaca pana vom afla adevaru legat de revolutie?

8. In cati ani/ secole vom scapa de fosti comunisti care detin puterea?

9. In decembrie vom organiza un mars pentru a comemora pe EROII NOSTRI, veti participa?

10. Ce parere aveti de filmul acesta? http://www.youtube.com/watch?v=46kT1Y33 ... _embedded#

Va multumesc pentru timpul acordat. Revin cu nr. 4 a revistei "Atitudine" care va aparea pana in 22 dec 2009 si cu detalii legate de marsu comemorativ (care este organziat de Asociaţia Sibiu Decembrie 1989, Asociaţia Pentru Cinstirea Eroilor Martiri ai Revoluţiei din Decembrie 1989 - Sibiu si "Noii Golani").
O căruţă de ţărani a ţinut în şah imperii!

Image
PostPosted: 01.12.2009 12:14
La multi ani Romania!La multi ani popor roman!

http://www.youtube.com/watch?v=3FtALatAkSM
"Ionele azi nu joaca "u"" :D
PreviousNext

Return to Mozaic