Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

yahoo - Fantasy NBA

De toate pentru toti

PostPosted: 19.09.2006 16:12
In curand incepe sezonul de NBA, eu am participat si sezonul trecut in 2 ligi (una publica si una privata). M-am gandit sa facem o liga privata formata din forumisti. Ce spuneti , va inscrieti ?
Eventual unul cu mai multa experienta sa administreze liga.
Nu e prea complicat si dureaza pana in play-off.
PostPosted: 16.10.2006 00:38
Nu cred k a prins cineva ideea :?:
ptr. cei 3 paraziti intestinali: banica, grigoras, olaru :toilet_claw:
http://masa-cavalerilor-rotunzi.blogspot.com/

PostPosted: 16.10.2006 08:54
nu e nici o problema , o sa lansez si anul viitor ideea , poate pana atunci o sa apara si fani NBA (cei care urmaresc jucatori si rezultate zi de zi), pana atunci ne delectam cu baschetul virtual , e interesant si captivant (pe mine m-a prins pana la urma)
PostPosted: 16.10.2006 13:04
Razvane eu sunt de acord cu ideea ta, chiar vroiam eu si cu cativa prieteni sa facem treaba asta cu fantasy league ..... eu si cu ink 2 prieteni sigur ne bagam........ numa k park trebe min 6 ,nu?
He did it again!!!
PostPosted: 18.09.2007 15:09
Razvan wrote:nu e nici o problema , o sa lansez si anul viitor ideea , poate pana atunci o sa apara si fani NBA (cei care urmaresc jucatori si rezultate zi de zi), pana atunci ne delectam cu baschetul virtual , e interesant si captivant (pe mine m-a prins pana la urma)

Si a trecut anul. Pana acum suntem 3 inscrisi: eu , Razvan si Sica. Asteptam si pe altii , intre timp Razvan o sa posteze cateva informatii pentru cei care nu au mai jucat (si eu ma numar printre ei)
----------------------------

PostPosted: 18.09.2007 16:20
In primul rand, pentru cei care nu stiu despre ce e vorba , trebuie sa isi faca un cont pe yahoo si sa intre in sectiunea de sport - fantasy -basketball http://basketball.fantasysports.yahoo.com/nba
Inca nu se pot face inscrierile, dar sa ne pregatim putem (sa citim mai ales regulile - se pot citi de pe site sau din fisierul atasat).
Am incercat sa prind tot ce ne-ar interesa in fisierul atasat (trebuie sa fiti logati ca sa puteti sa-l vedeti) - cu niste comentarii. Daca aveti ceva nelamuriri puteti sa intrebati, limbajul e destul de tehnico-sportivo-american si o lamurire in limba romana cu explicatii clare va elucideaza.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

PostPosted: 27.09.2007 12:00
nici o intrebare referitor la regulament , nici un doritor pe langa cei 3 inscrisi ?
(Rutzky - anul trecut ai fi vrut , nu mai ai intentia de a te inscrie ?)
PostPosted: 27.09.2007 16:48
vreau sa ma inscriu si eu.m-am logat pe yahoo dar nu am stiut la ce liga sa ma afiliez?
"Ionele azi nu joaca "u"" :D

PostPosted: 27.09.2007 17:01
deocamdata nu ne-am creat liga , nu o creem daca nu ne adunam 8 bastinasi ca nu are rost
bun , contam pe tine si in momentul in care ne adunam 8 , creem liga si iti dam id-ul ligii si parola ei
PostPosted: 27.09.2007 21:15
Deci pana acum am fi 5:

Razvan
Liviu Costea
Sica
Reggie
M_Ovidiu

Inca 3... :D
----------------------------
PostPosted: 28.09.2007 16:23
cred ca e o greseala...reggie nu este inscris la acest joc. sau mi-ai facut tu cont, Liviu? :P
PostPosted: 28.09.2007 16:51
Razvan wrote:deocamdata nu ne-am creat liga , nu o creem daca nu ne adunam 8 bastinasi ca nu are rost
bun , contam pe tine si in momentul in care ne adunam 8 , creem liga si iti dam id-ul ligii si parola ei

pana la crearea ligii mai trebuie sa fac ceva?de exemplu echipa va fii facuta numai cand ma voi alatura ligii sau trebuie sa fac eu o echipa?pun aceste intrebari pt ca nu am prea inteles manualul de la razvan?se aseamana cumva cu charazay-ul?

PostPosted: 28.09.2007 17:01
Ok, pe scurt , dupa ce ti-ai facut cont , astepti sa facem liga si sa setam ora draft-ului (care se va face automat , nu on-line).
Exista o ierarhie prestabilita cu toti jucatorii din NBA facuta de cei de la yahoo. Noi ce 8 vom fi trasi la sorti , apoi se va alege cate un jucator de caciula in functie de tragerea la sorti , cel care va lua primul jucator , va lua ultimul al 2-lea jucator ,,, si asa mai departe pana cand se vor lua 13 jucatori de caciula.
Care e ideea , exista in echipa doar 10 jcuatori care vor puncta adica : Starting Roster:1 point guard (PG), 1 shooting guard (SG), 1 guard (G), 1 small forward (SF), 1 power forward (PF), 1 forward (F), 2 centers (C), 2 utility (Util) si 3 rezerve care nu vor pucnta ,,, DAR fiecare post are max 82 de meciuri adica cu PG-ul poti puncta numai de 82 de ori (cu C vei puncta de 82 X 2 pentru ca ai 2 pozitii pentru C in echipa)
Tu daca nu ai accidentati poti sa iti tii echipa fara sa faci nici o schimbare , dar poti sa schimbi zilnic echipa , saptamanal sau lunar , sau de cateori ai chef ,,, problema e de ex. daca il ai pe kobe si nu e accidentat nu ai nici un interes sa il schimbi sa pierzi ca punctaj un meci de al lui ...

Ce poti sa faci pana la draft , e sa vezi ierarhia aia , si daca ai chef si crezi ca e mai bine sa setezi propria ta ierarhie ,,, de exemplu tu daca ai ocazi(in mod off-line prin draftul automat) sa alegi intre kobe si arenas ,,, si il vrei pe arenas poti sa faci asta ,,, facandu-ti propria ierarhie (o lista pre-draft) - eu nu as recomanda decat daca stii ce faci

PostPosted: 28.09.2007 17:09
ce inseamna punctaj ?
sunt 9 categorii care vor puncta :
Points Scored (PTS), Total Rebounds (REB), Assists (AST), Steals (ST), Turnovers (TO), Blocked Shots (BLK), 3-point Shots Made (3PTM), Field Goal Percentage (FG%), Free Throw Percentage (FT%)

acum cel care are cele mai multe PTS are 8 puncte , al 2-lea are 7 pct si asa mai departe
cel care are cele mai multe REB ia 8 pct., al 2-lea ia 7 pct. si asa mai departe (atentie la TO e invers)
totul se face per total si se actualizeaza zilnic dupa ce se disputa meciurile in NBA ... nici unu nu poate puncta cu mai multe meciuri pe pozitie decat e maximul , dar daca nu esti atent (aici poti verifica cate ti-a mai ramas , cand incepe efectiv va spun unde si cum) poti sa joci mai putine (de multe ori intentionat - scade TO , poti ramane cu un FG% si FT% mai bun , alte calcule sau decizii)

PostPosted: 28.09.2007 17:12
fiind toti jucatorii din NBA pe lista , cei ramasi dupa ce am ales noi (adica 8 echipe x 13 jucatori) sunt FA adica agenti liberi , si pot fi cooptati in echipa in orice moment (daca apare vreo accidentare majora si il scoate tot sezonul din joc pe vreun jucator de la unul din noi)
se pot face si trade-uri , care pot fi sau nu contestate(blocate) de ceilalti

Alte intrebari ?!
Next

Return to Mozaic