Sibiul.ro   |  CSU FANS   |  Facebook CSU Fans   |  CHAT   |  CSU Sibiu   |  FRBaschet   |  totalbaschet   |  DAbaschet   |  24 secunde   |  NBA   |  eurobasket

Matt Nelson

PostPosted: 20.09.2006 19:34
Deci dupa parerea mea e cea mai proasta decizie care ar putea`o lua vulc aceea de a nu`l pastra pe vulc. l`am vazut la antrenamente si asa obosit cum era juca mai bine k ionut mocanu sau ban
Jos Cenzura

PostPosted: 20.09.2006 19:41
Elassar....te refereai la Matt Nelson si nu la Catalin Vulc sau gresesc?

PostPosted: 20.09.2006 19:50
Deci un jucator care era mai bun ca Ban si I Mocanu te-a impresionat? Pai oricine joaca mai bine ca Ban............asa vrei sa te bati pentru titlu.
PostPosted: 20.09.2006 19:57
Am fost si eu sa vad o parte din antrenamentul de la 17 de ieri al baietilor.
Matt Nelson parea obosit dar l-am remarcat la aruncarile de 3 puncte. In schimb Jermaine Turner a ratat aproape din orice pozitie, parca nu seamana cu cel din film. Mi-am zis ca e doar un antrenament.Mi-a placut de Ban, pune osul la antrenamente si am remarcat precizia in aruncari.
PostPosted: 20.09.2006 20:12
mie mi se pare un jucator foarte valoros Ionut Mocanu de aceea orice comparatie intre el si cei mai sus mentionati mi se pare deplasata.Daca ar putea fi pus in valoare prin introducerea in diferite scheme s-ar putea sa aveti mari surprize.Asa ce vreti sa faca?Sa recupereze mingile aruncate anapoda de Clavon sau sa primeasca pase atunci cand Clavon pe pasi o arunca prin preajma???Stiti de ce Zyscunov a putut sa ne convinga ca este un jucator valoros?Ptr. ca el nu a jucat ca un pivot autentic.El isi lua mingile singur de din afara de caciula si patrundea.Daca statea in caciula ar fi stat mult si bine.Nu avem pivoti???Ba da avem si am avut, dar ceea ce nu am avut a fost un joc ptr. pivoti.Cu conducatori de joc gen Evans si Clavon este inutil sa folosesti pivoti.Poate doar recuperatori ceea ce nu este una si acelasi lucru cu un pivot.De ce credeti ca Toci nu ar fi putut juca pivot?El chiar a facut acest lucru multi ani si stie foarte bine jocul in caciula.Argrett era doar un simplu recuperator.Atat si nimic mai mult.Argrett era un zero la jocul in caciula.Atunci cand el s-a confruntat cu pivoti adevarati(vezi Burlacu) era parasuta(rog fetizele sa nu ma injure).
Vreau sa va mai pun o intrebare.De ce credeti ca Alex Kovacs a fost in pierdere de forma in ultimii ani?Ptr.ca a jucat pe postul de pivot pozitie care nu facea parte in nici un fel din jocul lui Vulc.
Va repet inca o data noi nu avem nevoie de pivoti ci doar de recuperatori,de accea Nelson in actualul sistem de joc este exact ceea ce avem nevoie.
Pe cei numiti PIVOTIi in adevaratul sens al cuvantului desi ii avem nu-i vedem ba chiar mai mult am inceput sa-i si hulim.
PostPosted: 20.09.2006 22:58
Corne cam dure criticile aduse la argrett...eu zic ca si-a facut treaba atat timp cat a jucat...parerea mea, si in ultimele meciuri mi s-a parut ca era in crestere de forma...oricum dupa plecarea lui brian, cred k rolul pivotilor in echipa va creste in importanta :wink:

Mi se pare o adevarata problema ca hulim jucatorii care joaca mai slab de la csu (vezi Cristi Ban)...eu zic ca ar trebui sa le dam si lor o sansa in plus, nu cred ca e usor sa joci tot timpul rezerva, mai ales d.p.d.v. moral :(
ptr. cei 3 paraziti intestinali: banica, grigoras, olaru :toilet_claw:
http://masa-cavalerilor-rotunzi.blogspot.com/

PostPosted: 21.09.2006 15:33
Mare dezamagire acestn Urias de 2,16
De cand a venit nu a reusit sa convinga pe nimeni (nici din cadru clubului nici dintre fani care l_au vazut la antrenamente).
nu cred ca va mai sta foarte mult prin sibiu
Astazi ar trebui sa ajunga si celalalt strain pe care vulc il asteapta in probe si pe care il vom vedea la lucru in cadru turneului Pongo.
Sa vedem daca macar el va face impresie buna . Daca nici unul din cei doi veniti uleterior nu va ramane la sibiu conducerea va incerca sa aduca alti doi jucatori in probe .
Cred ca vulc s_a lasat iarasi pe ultima suta de metri si sar putea sa fie destul de greu sa mai faca o echipa competitiva pentru campionatul care incepe peste putin timp (TIPIC VULC)

PostPosted: 21.09.2006 16:03
Interesanta expunerea lui Corne. Intr-o mica-mare masura si eu sunt de acord cu ea. Exista 2 solutii la ceea ce a spus Corne:
Prima - sa schimbam stilul de joc, abordare, scheme, etc...
A doua - sa ne perfectionam in ceea ce joaca echipa in momentul de fata.
Eu zic ca acum e prea tarziu pentru prima solutie (poate la anu'). Asa ca Matt se muleaza ca o manusa la ce joaca echipa. Ramane de vazut daca detaliile vor fi puse la punct (financiare cred).
Impreuna cu Ionut ar putea sa acopere super-multumitor pozitia 5. Indiferent care va juca in primul 5.
Dimensiunile lui Matt iti ofera avantajul in aparare de a culege mingi, obliga echipa adversa sa arunce de la distanta (procentaj mai mic), adversarii directi vor trebui sa traga de el, il vor faulta in atac si vor aduna greseli. Ofensiv nu cred ca ne vom baza pe el, dar deja avem cel putin 3 marcatori care pot trece de 15 pct. meci de meci.
PS. Normal ca este lent , ca altfel ramanea in NBA cu fizicul asta.
PostPosted: 21.09.2006 16:57
Nicu.S wrote:Deci un jucator care era mai bun ca Ban si I Mocanu te-a impresionat? Pai oricine joaca mai bine ca Ban............asa vrei sa te bati pentru titlu.

Nicu, nu incepeti iar cu discutii de genul asta. Am fost la multe antrenamente zilele astea si chiar mi-a placut cat de indarjit joaca "potentialele" rezerve, printre care si Ban. Si afirmatia mea este intarita si de Brian Evans care la plecare a declarat intr-un interviu ca ii apreciaza foarte mult pe Calota si pe Ban pentru modul in care se pregatesc si pentru ambitia care o au. Iar de Ionut Mocanu, ce sa zic...Nu cred ca trebuia mentionat in postarea ta. Nu uita cat de bine au jucat Mocanu Brothers :) in returul trecut, mult mai bine decat in tur. Iar daca vor fi lasati sa joace mai mult poate vor si demonstra ca sunt in stare de mai mult.
PostPosted: 21.09.2006 16:59
Razvan, no offense, dar l-ai vazut la vreun antrenament pe Matt?
MOD
PostPosted: 21.09.2006 17:02
"Matt va pleca de la CSU in proportie de 99%. Vom vedea dupa Memorialul Pongo"-MV

PostPosted: 21.09.2006 17:11
Claudiu e adevarat ca nu l-am vazut la antrenament, dar sper sa-l vad maine intr-un meci impotriva altei echipe. Statisticile pe unde a jucat (mai putin cea de anu' trecut cand a stat pe bara, fiind probabil intr-un lot largit la Bobcats), daca este aceeasi persoana care a venit la Sibiu, ne arata ca totusi a avut o medie buna de puncte (aprox. 15), si totusi f. putine recuperari (nu in "double-digits") pt. fizicul lui (aici am avut un semn de intrebare).
Eu imi fac presupunerile pe baza acestor statistici. Nu e relevanta, dar e o idee. Sper ca maine sa NE (eu , tu , Vulc si ceilalti) lamurim in privinta lui.
PostPosted: 21.09.2006 17:34
Post-ul cu Matt Nelson ar trebui sa il stergeti. Vulc tocmai a anuntat ca nu il va pastra pe Nelson. Nici pentru memorial nu cred ca il va pastra. Pacat, putea fi o solutie
PostPosted: 21.09.2006 19:26
Hm... daca chair asa se pune problema... si daca Vulc renunta la el.. a.tunci cred ca trebuie muutat subiectul la fosti "posibili" jucatori... pacat de el...
"The harder the battle, the sweeter the victory!" Achille
PostPosted: 21.09.2006 20:23
sincer nu inteleg aceasta decizie.... sau cand va fi momentul in care se va renunta la el ? k azi a participat cu echipa la antr de la ora 17
daca va fi sa plece...pacat... mie chiar imi placea baiatul asta mai mult decat i mocanu
Jos Cenzura
PreviousNext

Return to Fosti jucatori